Prsteny moci vstoupily do války. Jak dopadly první bitvy?

Hned na počátku seriál Prsteny moci přinesl několik odkazů a náznaků, které ho spojují s trilogií Pán prstenů. O tisíc let mladší Galadriel namluvená Morfydd Clark divákům stejně jako kdysi Kate Blanchett v Pánovi prstenů vypráví o zásadních událostech a příbězích, které by měli znát, pokud chtějí pochopit události, jež budou následovat.

Ostatně tento motiv zafungoval už jednou, tak proč fungující strategii nezopakovat? Hobiti oblíbení pro svou roztomilost a nezkrotný apetit jsou v podobě „chluponohých“ snad ještě roztomilejší. Trpaslíci, kteří dokázali, že dovedou být vtipní, jsou ještě vtipnější a odporní skřeti jsou ještě děsivější. Amazon udělal všechno pro to, aby k obrazovkách přilákal nejen skalní fanoušky fantasy děl Tolkiena, ale (a to hlavně) nové mainstreamové diváky.

Do vizuální stránky Prstenů moci se promítá štědrý rozpočet. Digitální triky jsou bezchybné, herecké výkony skvělé, kamera se blíží spíše té filmové a nenásleduje typické seriálové postupy. Postavy jsou napsány uvěřitelně a motivace jejich chování fungují. Na odkaz Pána prstenů se tvůrci spolehli i v oblasti filmové hudby. Samotný scénář má hlavu a patu a srozumitelně odehrává propletenec nových i známých postav a strhujících událostí.

Prsteny moci zkrátka diváky opět po hlavě vtáhnou do klasického příběhu o souboji dobra se zlem, který se ve všech základních atributech shoduje s tím, co nese předchozí trilogie „Pán prstenů“. To, co se zdá být výhodou tohoto seriálu, je ale zároveň jeho největší slabinou. Trilogie Pán prstenů nasadila laťku hodně vysoko a překonat ji se zatím ukázalo jako nemožné. Nepovedlo se to zdaleka ani trilogii Hobit vycházející z díla J.R.R. Tolkiena a režírovaná Peterem Jacksonem. A fanoušci i tentokrát očekávali hodně.

Prsteny moci

Hned první dva díly nové série pokořily rekordy ve sledování a Amazon Prime oznámil, že jen během prvního dne je vidělo neuvěřitelných 25 milionů diváků. V bitvě dvou dychtivě očekávaných fantasy gigantů – Prstenů moci a Rodu draka vyhrála dvojice Tolkien - Jackson o více než polovinu! Přesto to Amazon a tvůrci seriálu od fanoušků schytávají. Vlna kritiky přišla už po prvním uveřejnění traileru na jaře tohoto roku, kdy bylo odtajněno, že do role elfa a trpaslíka byli obsazeni herci tmavé pleti. S touto problematikou už mají ostatně zkušenost i fanoušci Rodu draka, kteří byli zaskočeni tím samým – obsazením tmavého herce do rodu bělovlasých seveřanů. Ačkoli byli fanoušci okamžitě nařčeni z rasizmu, hájí se tím, že jim nevadí ve filmech diverzita. Ovšem ve filmech, kde to dává smysl. U Prstenů moci fanoušci kritizují samoúčelnou diverzitu. Tedy to, že tvůrci jsou rasově korektní, i když to samotná předloha seriálu vůbec nevyžaduje. Znamená to podle nich jediné – zacílit touto strategií komerčně i na diváky jiné barvy pleti a přitáhnout je k obrazovkám.

I přesto, že diváci chtějí, aby Prsteny moci zůstaly více Pánem prstenů, ty se vydaly po své vlastní cestě. Příčinou je mimo jiné i to, že Amazon sice vychází z díla J.R.R. Tolkiena, ale nemá práva na děj popsaný v jeho dalších knihách. Proto jsou Prsteny moci časově zařazeny do doby tisíc let předtím, než se Tolkienovy příběhy začaly odehrávat a navazují na ně pouze v odkazech. Nejedná se tedy o zfilmovanou předlohu, ale o zbrusu novou fanfikci. Přesto se většina diváků nenechá strhnout vlnou negativizmu. Přistupují k novému seriálu jako ke strhujícímu a vizuálně skvělému příběhu dobra se zlem, který jim v následujících dílech nabídne strhující zábavu.

 

Zdroj: Primevideo.com, Filmtoro.cz, ČSFD, YouTube/Loremasters

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24