Rethink – Reuse – Redesign
Tématem pátého ročníku festivalu Brno Design Days je „Re...“ jako odpověď na tendence přehodnotit zaběhnuté postupy i nutnost rychle reagovat na nové výzvy i hrozby. Právě v tomto snažení je design ideálním nástrojem pro celou společnost.
„Na letošním ročníku festivalu se o svá Re… z profesního i osobního života podělí kreativci z různých oborů – od módy, přes architekturu, až po grafiku,” dodává Alexandra Georgescu.
Design od rána do večera
Letošní program opět nabízí širokospektrální zábavu, a to nejen pro oči. Začít můžete každé ráno lekcí jógy a po kávě naskočit do kreativních workshopů nebo vyrazit za výstavami. Každé odpoledne sledujte blok přednášek se zajímavými jmény ze světa lokálního i zahraničního designu. Těšít se můžete například na grand designérku Lucii Koldovou, studio Optiqa, Haenke, Nahaku, ale také vedoucí českého vydání Elle Decoration – Evu Slunečkovou. Páteční a sobotní večery pak budou patřit módním přehlídkám a nedělní podvečer nabídne promítání pod záštitou značky Vitra.
„Festival vytváří prostor pro setkání lokálních i mezinárodních jmen, letos kromě přednášek, workshopů a přehlídek i na networkingovém setkání Design to Business,” láká zakladatelka Alexandra Georgescu. Program zaměřený na přímé propojení firem a kreativců je letošní novinkou. Vzniká za spolupráce inovační agentury JIC, CzechInvest, CzechTrade, města Brna a Jihomoravského kraje a má za cíl podpořit spolupráci mezi jednotlivými odvětvími a účastníkům otevřít nové příležitosti.
Již tradiční součástí Brno Design Days je výstava, kde studenti z českých a slovenských škol odprezentují své práce z oblasti grafického nebo produktového designu. V každé ze čtyř kategorií vybere odborná porota ty nejlepší práce, které ocení v rámci slavnostního vyhlášení hned první den akce.
Elle Decoration Lounge
Energii po nabitém programu můžete doplnit v Elle Decoration Lounge, kterou pro vás zařizuje interiérová designérka a dekoratérka Janka Murínová, jejíž práci můžete na stránkách časopisu Elle Decoration pravidelně obdivovat.
Sejdeme se na fakultě výtvarných umění
Brno Design Days každoročně nechávají ožít dlouhodobě nevyužívané stavby moravské metropole. V minulosti se tak veřejnosti otevřela místa jako pasáž Jalta, hotel Avion nebo Bochnerův palác. Letos se akce uskuteční v samotném centru města, konkrétně ve funkcionalistické budově z roku 1929 na adrese Údolní 19. Bývalá Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického vystřídala v historii hned několik nájemníků. Původně ovšem šlo o administrativní budovu s kinem, do které kromě atypických výkladních skříní architekt Vinzenz Baier zakomponoval také sérii luxferových světlíků. V devadesátých letech se její fasáda stala prostředkem dialogu a zabarvila se vzkazy, malbami a street artem. Po skončení festivalu Brno Design Days se z ní stane nový kreativní hub Jihomoravského inovačního centra s přezdívkou KUMST.
„Je to pro nás skvělá příležitost ukázat, jak by měly podobné budovy fungovat – architektonický návrh respektuje původní uspořádání, zároveň odpovídá potřebám kreativních průmyslů. Naše práce je založena na přeměně nemovitostí na pulzující místa, která hrají aktivní roli v ekonomické přeměně okolí a přináší do města život. Brno Design Days jsou ukázkou toho, jak by celá budova mohla v budoucnu fungovat,” komentuje zakladatelka festivalu Alexandra Georgescu z architektonického studia Kogaa, které stojí i za návrhem nové podoby celého objektu.
Vstupenky a kompletní program hledejte na brnodesigndays.cz/program.