Fenomén therapy speak: o duševním zdraví mluvte, diagnózu nechte jiným

Therapy speak fenomén

Můj ex byl „narcista“, měla jsem lépe číst jeho „red flags“. Ten vztah byl „toxický“ a „traumatický“, příště si nastavím „hranice“... Zní to povědomě? Jazyk je proměnlivý. Slova se ztrácí a objevují, jejich významy jsou plastické. I to, jakým způsobem pojmenováváme emoce, se mění a vyvíjí. Možná je to kvůli tomu, že komunikovat své niterné prožívání bývalo raritní záležitostí, jež byla rezervovaná pro ty nejbližší, nebo pro ty kvalifikované. Už tomu tak ale u velké části z nás není. Jsme otevřenější ohledně toho, co cítíme, co nás bolí, co nám vadí. A zdá se, že se této relativně nové sdílné tendenci společnosti přizpůsobila i naše mluva. Do slovníku lidí probublává jazyk, který byl dříve vyhraněn pro psychoterapii či psychiatrickou ordinaci. Některé termíny se staly předmětem trendů (red flags, green flags), jsou velmi oblíbené v popkultuře, ale mezi odborníky je nezaslechnete. Za to se jejich obsah podobá něčemu, co by zaznělo z úst terapeuta. Popularizované jsou i psychiatrické diagnózy, se kterými se zachází jako se zcela běžnými vlastnostmi, které lze připsat téměř komukoliv.

Mohlo by se vám líbit

Co je s ní špatně? Aneb stinná stránka wellness kultury

Wellness kultura v postpandemické době jasně dominuje. Ilustruje to hodnota globálního wellness průmyslu, která byla vyčíslena až na 5,6 bilionů dolarů. Dostává se wellbeing skutečně do popředí našich zájmů, nebo se tento prosperující byznys pouze živí na naší zranitelnosti?
elle.cz

Popová psychologie pro každého

Bavíme se tu o problematice spadající pod popovou (populární) psychologii, která si našla útočiště především na Tik Toku a dalších sociálních sítích.Nicméně se rozhodně nejedná o nový fenomén, ba naopak. Její kořeny vedou až k Freudovi, který psychoanalytické teorie zpřístupnil skrze své knihy masám. Mimochodem právě pojmy jako hysterie nebo inner child pochází z freudiánské psychologie. Veřejnost začala tyto poznatky aplikovat na každodenní situace, podobně jako to děláme my dnes.Zájem o psychologii byl pak několikrát oživen, například publikacemi Ericha Fromma, Thomase Harrise nebo vydáním knihy Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše od Johna Graye v osmdesátých letech, která se těší oblibě dodnes. S příchodem sociálních sítí začala populární psychologie prosakovat do našich životů o něco vehementněji. Důkazem je právě to, kolikrát označíte nepříjemnou situaci za traumatickou, nefunkční vztah za toxický, definujete svůj jazyk lásky nebo někoho osočíte s gaslightingu.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén phubbing: co dělat, když se věnuje více svému mobilu než vám

Používat mobil pro ukrácení času nebo odreagování se stalo zcela běžnou součástí našich životů. Mobil ale pravidelně vytahujeme i ve chvílích, kdy by měl zůstat ležet stranou – když se sejdeme s přáteli nebo když po celém dni vidíme partnera. Jsou naše reálné vztahy odkázané k záhubě, nebo lze tuhle dobu ledovou ještě zastavit?
elle.cz

Pojďme o tom mluvit

Pokud současný jazyk, který dominuje internetu, spolehlivě reflektuje chování společnosti, znamená to, že jsme (co se týče psychologieuvědomělejší než kdy jindy. Nebo to také znamená, že duševní zdraví nás všech chátrá. Že se naše pozornost jednoduše musela obrátit k duši, protože si to nemile vynutila. Po pandemii, kdy lidé byli nuceni strávit více času sami se sebou, se výrazně zvedla poptávka po terapeutech. V individualisticky nastavené společnosti jsme se stali ještě osamělejšími a byli jsme konfrontováni vlastními myšlenkami a emocemi, od kterých nebylo kam utéci. A právě v tuto chvíli se stává terapeutický slovník nápomocným, přitažlivým. Díky němu člověk umí své pocity pojmenovat a pochopit, že to, co se v něm děje, je zcela legitimní. Nemá takový strach své trápení komunikovat, ví, jak ho komunikovat. Téma duševního zdraví tak dostalo větší prostor v rámci společenské debaty a problematika se postupně začala destigmatizovat a demokratizovat. Vžité rovnítko, mezi psychickými problémy a slabostí či nedostatkem vděku, začalo blednout. A to je jedině dobře.

Mohlo by se vám líbit

Netrpíte fenoménem FOBO? Nerozhodnost může paralyzovat, zbavte se jí!

Říká se mu utrpení z blahobytu. Strach z toho, že se v široké nabídce všemožných alternativ doslova ztratíme a vybereme si nakonec tu nejhorší možnost. A to nejen v soukromém životě, ale hlavně v tom profesním. Obavy, že nám právě v práci něco uteče, jsou dnes poměrně běžné... Jak s pocity FOBO a paralyzující nerozhodností naložit?
elle.cz

Nejsme odborníci, nechovejme se tak

Pak tu ale máme druhý aspekt „psychomluvy“. Nadužíváním určitých odborných výrazů rozmělňujeme jejich obsah. Vyprazdňujeme je. Stávají se nástrojem určité performativní otevřenosti, která krade prostor reálné intimitě, lidskosti a empatii. Pokud chceme být doopravdy empatičtí, rozhodně bychom neměli sebe ani kohokoli jiného veřejně „diagnostikovat“. To, že je někdo smutný, hned neznamená, že má „depky“. To, že má někdo rád čistotu, neznamená, že má OCD. To, že jste se ztrapnili na veřejnosti, neznamená, že máte trauma. A to, že se neumí někdo pořádně soustředit, neznamená, že má ADHD. Toto nálepkování docela běžných emocí a vlastností psychiatrickými termíny pak paradoxně ke stigmatizaci ještě přispívá, bagatelizuje totiž palčivou reálnost těchto nemocí a umenšuje trápení těch, kteří se s nimi potýkají. A my nikdy nemůžeme vědět, jestli někdo takový nesedí naproti nám.

Mohlo by se vám líbit

Je pro vás ten pravý? Zde je 36 otázek, které vedou k lásce

Plytké seznamování a rutinní proplouvání tou stejnou sadou sondujících otázek, to může po několika neúspěšných pokusech lézt na nervy a pokoušet trpělivost. Kolikrát si člověk přeje, aby mohl tuto zdvořilostní fázi přeskočit a vydat se vstříc něčemu hlubšímu a smysluplnějšímu. Představujeme vám 36 otázek, které slibují okamžité prolomení ledů. 36 otázek, které vedou k lásce.
elle.cz

Zdroj: The New Yorker, Deník N, The Guardian

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24