Pokud jste rodilí Češi, pak vám čeština těžká zřejmě nepřipadá. To chudáci cizinci by mohli vyprávět. To, že ale ovládáte mluvenou formu, neznamená, že bezchybně zvládnete také psát. Své o tom koneckonců víme i my v redakci. Nejčastěji se v psaní chybuje v měkkém i či tvrdém y, spousta lidí plave v pravidlech psaní velkých písmen a pokud nepatříte ani k jedné skupině, možná vás umí potrápit aspoň čárky ve větě.
Přirozeně v knihách
Nejpřirozenějším způsobem, jak si vylepšovat češtinu, je čtení knih. Díky klasické beletrii si obohatíte slovní zásobu, ale pokud se chcete vyloženě zaměřit na češtinu jako takovou, zkuste sáhnout po knížce Jsme v češtině doma?. Jedná se o výběr z více než sedmdesáti tisíc dotazů, které bezradní uživatelé jazyka poslali e-mailem jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR. Srozumitelnou a lákavou formou se v ní třeba seznámíte s tím, co znamená kokino, minela, mrcasit se, jakého rodu je Pluto, patogen, tsunami, kde se vzal původ rčení foukat jak na vidrholci, proč se žena vdává, ale muž žení, a další jazykové zajímavosti.
Čeština na sociálních sítích
Pokud vás na čtení příliš neužije a jste spíš příznivcem sociálních sítí, sledujte instagramový profil Červená propiska. Dvě korektorky Karla a Sabina na něm svým followerům předkládají češtinářské chytáky a vy budete s údivem objevovat nová a nová slova, nad kterými by vás do té chvíle možná ani nenapadlo přemýšlet. Na Facebooku se vyplatí sledovat účet Milujeme češtinu, který se zaměřuje na češtinářské chytáky i na praktické ukázky porušení pravidel pravopisu. Podobně zaměřená je stránka Češtinářské špeky, kde se můžete dozvědět i zajímavé informace o vzniku slov a jejich vývoji až do dnešního dne. Možná to ale vůbec nebudete potřebovat a víte opravdu všechno už nyní – to ostatně můžete zjistit v našem kvízu...