Němcová, Erben, Bezruč, Pleva… Pro někoho nutná (a nudná) látka z hodin češtiny, ve skutečnosti ale autoři strhujících děl, ve kterých najdeme příběhy, při kterých stydne krev v žilách. Díla klasiků jsou prošpikovaná motivy nešťastné lásky, těžkého života, vražd, sebevražd, nedorozumění končících tragédií i souladem smutných nehod. Příběhy jsou o to zajímavější, že jsou často inspirovány skutečnými událostmi.
Osud skutečné Viktorky
Třeba bláznivá Viktorka z knihy Babička od Boženy Němcové. Předlohou jí byla skutečná dívka jménem Viktorie Židová. Žila naprosto běžným životem, sloužila na statku a nic nenaznačovalo tomu, že ji čeká pohnutý osud. Ve svých dvaceti letech se zamilovala do vojáka z posádkyv Žernově, ale příběh to byl prozaičtější, než ve známé Babičce. Zatímco mezi knižní Viktorkou a „černým myslivcem“ se rozhořel osudový cit, ve skutečnosti se bezhlavě zamilovala jen Viktorka. Voják se s posádkou odstěhoval a Viktorka se za ním přesto vypravila. Jenže se brzy zase vrátila – sama a těhotná. Už ale nebyla psychicky v pořádku. Nevrátila se k rodičům, toulala se po lesích a dítě, které porodila, hodila do rokle. Byla za to zatčená, ale vzhledem ke svému psychickému stavu byla brzy propuštěna. Viktorka se na rozdíl od své knižní dvojnice dlouhé roky toulala krajem a trpěla zimou a hlady. Tolik zájmu a péče jako v knize se jí od okolí bohužel nedostalo...
Vzpomínky z dětství
Skutečným příběhem z dětství se inspiroval i Josef Věromír Pleva ve svých knihách o malém Bobešovi. Život chudé rodiny, úraz otce vedoucí k ještě horší sociální situaci, ztráta poetického domova i bratra jsou nejdůležitějšími událostmi, o které se autor se čtenáři podělil. Pro mnohé dětské čtenáře je to emočně těžké čtení, které vyvolává smíšené emoce. Každý dospělý si ale na vyprávění malého Josífka aka Bobeše pamatuje, ať už je jeho názor na tento příběh jakýkoli. Zavzpomínejte na něj i na další výrazné postavy a jejich osudy z českých básní, balad a románů v našem kvízu.
Zdroj: Autorský text