Designové ikony 20. století

Snídaňový stůl

Autor: Archiv redakce
Irská designérka Eileen Gray vytvořila stolek E 1027 v roce 1926 během navrhování interiéru domu v městečku Cap Martin na francouzském Azurovém pobřeží. Celý projekt přitom realizovala během tří let a bez jakýchkoli předchozích zkušeností s architekturou. V případě tohoto stolku se nechala inspirovat tím, že její sestra s oblibou snídala v posteli.
Stolek E 1027, ClassiCon, prodává Sirius Design za 24 890 Kč.

Váza ve tvaru vln

Autor: Archiv redakce
Finský architekt a designér Alvar Aalto miloval linie ovlivněné přírodou. Váza Savoy, navržená jako součást finské expozice na Světové výstavě v Paříži v roce 1937, vychází z tvaru pobřeží jeho vlasti. Spekuluje se ale i o tom, že její podoba odkazuje na příjmení svého tvůrce – ,aalto‘ totiž ve finštině znamená ,vlna‘. Ať už je to pravda, či nikoli, sedmdesát let stará váza je jedním z nejprodávanějších bytových doplňků.
Vázu Savoy od firmy Iittala seženete za cenu od 995 do 14 000 Kč v prodejně Designor.

Modré vejce

Autor: Archiv redakce
Arne Jacobsen, geniální dánský tvůrce, dokázal vytvořit téměř cokoli, příborem počínaje a čerpací stanicí konče. Jeho nábytek přitom často vznikal v rámci velkých projektů a až později začaly být konkrétní kusy vyráběny sériově. Stejně tomu bylo i v případě ušáku Egg Chair, který Jacobsen vytvořil pro kodaňský Royal SAS Hotel v roce 1958. Tehdy navrhl celý interiér včetně klik u dveří, látek či svítidel, právě toto futuristické křeslo ale slaví velké úspěchy dodnes.
Křeslo Egg Chair pro značku Fritz Hansen u nás prodává Kinnarps za cenu od 97 650 do 230 000 Kč.

Nejslavnější vzor

Autor: Archiv redakce
Co se textilního designu týče, těžko byste hledali známější značku, než je finské Marimekko. Velkoplošný květinový vzor Unikko, který v roce 1964 navrhla jeho dvorní designérka Maija Isola, najdete také na porcelánovém servisu, povlečení či taškách.
Výrobky firmy Marimekko u nás prodává Designor.

První plastová

Autor: Archiv redakce
Jednou z nejvýraznějších osobností pop-artového hnutí 60. let je dánský designér Verner Panton. Začínal jako pomocník u slavného krajana Arneho Jacobsena, asistování mu ovšem brzy přestalo stačit. A tak se ve své dodávce, která mu sloužila i jako mobilní studio, vydal na cesty Evropou, aby objevil nové materiály. Domů se vrátil okouzlený plasty; dánská designová scéna ale jeho nadšení nesdílela. A tak se Panton přestěhoval do Švýcarska, kde v roce 1968 zrealizoval pro firmu Vitra dodnes slavnou ,pantonku‘, první židli na světě vyrobenou z jednoho kusu plastu.
Panton Chair koupíte v několika barvách ve Vitře nebo Qubusu za 5474 Kč.

Molekulární hodiny

Autor: Archiv redakce
Americký architekt George Nelson byl zcela zblázněný do hodin. Fascinovalo jej, jak nám odměřují život. Při jejich navrhování ale odmítal používat čísla – chtěl dodat pomíjivosti alespoň kousek vtipu. Hodiny Ball Clock z roku 1949 odkazovaly na tehdejší objev molekulárních struktur – místo číslic tak Nelson použil barevné kuličky.
Hodiny Ball Clock prodává Vitra od 6039 do 7021 Kč.

Pohodlné posezení

Autor: Archiv redakce
Designérský manželský pár Charles a Ray Eamesovi navrhli svou Lounge Chair v roce 1956 původně jako narozeninový dárek pro filmového režiséra Billyho Wildera. Letos tedy slaví tato dost možná nejpohodlnější židle světa padesátiny. Při této příležitosti připravila Vitra speciální edici 999 kusů v původním provedení ze vzácných dřev a jemné kozinky.
Eames Lounge Chair spolu s otomanem pořídíte ve Vitře od 148 036 do 197 570 Kč.

Svítící artyčok

Autor: Archiv redakce
Dalším příspěvkem Dánska do dějin světového designu je lampa Artichoke z dílny návrháře Poula Henningsena. Jeho posedlost světly se prý zrodila už v dětství, na začátku 20. století, kdy vyrůstal na venkově bez elektřiny. Mistr světelných objektů navrhl v průběhu svého života více než stovku svítidel, která se vyrábějí dodnes a mnohá jsou považována za klasiku. To je i případ vtipné lampy Artichoke, kterou Henningsen navrhl, když mu bylo více než šedesát.
Artichoke Lamp, design Poul Henningsen pro značku Louis Poulsen, seženete v Design fóru Praha od 196 000 do 224 000 Kč.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24