Umělkyně a designérky, kterým je Instagram vlastní

 

Garance Vallée

Interiérová designérka a umělkyně Garance Vallée balancuje na hraně líbivé estetiky dnešních dní a kvalitního umění. Tento mix oblých tvarů a oku lichotících siluet však staví do nepoznaných situací. Experimentátorka se skulpturálními objekty a s prostorem, které je obklopují, spojuje často imaginární věci s těmi existujícími a vytváří virtuální prostředí, ve kterém se tyto objekty potkávají. Její sochy a malby jsou často zasazovány do realizovaných či fiktivních interiérů, do kterých vytváří unikátní kusy nábytku, při jejichž vzniku zkoumá možnosti materiálů, kterých ve své tvorbě využívá širokou škálu od dřeva a keramiky po různé druhy kovů. Garance Vallée oslovila i třeba značku Nike, pro kterou vytvořila kolekci nábytku signovaného logem brandu. Do svého světa dokonalé souhry barev a tvarů zve i na svém Instagramu, kde můžete nahlédnout do jejího hravého tvůrčího procesu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Nicole McLaughlin

Newyorská designérka Nicole McLaughlin si hraje s upcyklací a možnostmi udržitelné módy. A o hru jde v případě Nicole především. Vynalézavost, brilantnost a vtip, to jsou vlastnosti, za pomoci kterých se skrze neočekávané transformace materiálů snaží komunikovat myšlenku udržitelné módy. Věci denní potřeby se pod jejíma rukama proměňují v docela jiné objekty, které se stávají věcmi zcela novými, nalézá nová spojení tam, kde dříve nebyla. Staré volejbalové míče promění v plně funkční pantofle, tašky na fotoaparáty v podprsenku s kapsami, Crocs boty povýší na outdoorový doplněk s mnohými komponenty, které mohou posloužit pro případ nouze. Přichází s vylepšenými řešeními a vtipnými vychytávkami, gear proměňuje ve vysokou módu a naopak. Designérčiny tvorby si všimly už mnohé značky, upcyklovala například doplňky od outdoorové značky Arc’teryx či vytvořila sérii doplňků pro magazín Le Monde D'Hermès. Chcete-li každodenní zásobu vtipných a neočekávaných řešení, doporučujeme Nicole McLaughlin sledovat.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Charlotte Taylor

Úspěšně stírá hranici mezi skutečností a virtuálním světem a nechá diváka dumat nad tím, zda to co vidí je ještě skutečné, či za hranicí naší reality. Na svědomí má totiž designérka žijící v New Yorku mimo jiné i projekt Maison de Sable, pro který vytváří utopické a surrealistické interiéry. Je totiž jednou z předních tvůrkyň takzvaných fiktivních interiérů, které zažily velký boom především v době opakujících se lockdownů. Její unikátní estetika pohybující se mezi realitou a fantazií čerpá inspiraci z architektonických děl kalifornského a brazilského modernismu i radikálního italského designu, najdete zde odkazy na tvorbu vizionářských architektů Carla Scarpy či Johna Launtera, ale i na lásku k přírodě. Digitální díla hravě poukazují na futuristickou vizi současného designu a architektury a chcete-li denní dávku eskapismu, Charlotte Taylor vám ji poskytne.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Sarah Coleman

Sarah Coleman je designérka, která se na módní scéně etablovala především svou opakovanou úzkou spoluprací s italským módním domem Fendi. Sarah se například ujala podoby kapsulové kolekce Vertigo pro rok 2021, nebo představila svůj pohled na ikonické siluety Fendi kabelek, které přetvořila ve speciálním projektu k obrazu svému. Hra s monogramy luxusních značek se však prolíná celou designérčinou tvorbou. Každý kus, který designérka sama vytváří, je součástí velice limitované edice, signovaný autorkou a vytvořený z deadstocku a materiálů, jejichž původní účel mohl být docela odlišný od toho, který mu Sarah Coleman určila. Zda jde o umění, posuďte sami, když Coleman na svém webu prodává zapalovače značky BIC polepené deastockovou kůží Louis Vuitton za „pouhých“ 225 dolarů. Jedno je ale jisté – funguje to. Svou neutuchající fascinaci každodenními objekty a světem luxusní módy zhmotňuje v dokonalé symbióze, která nás nepřestává bavit.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Camilla Mengstrom

Malířka Camilla Mengstrom vyobrazuje snovou, až surrealistickou realitu plnou naivních výjevů, buclatých tvarů, ženských ňader, fiktivních krajin a tekuté skutečnosti. Na jejích obrazech se ční kulaté hory, soptí sopky a kroutí meandry řek. Švédka žijící v Los Angeles vidí svět převážně v teplých odstínech oranžové, žluté, růžové a zelené, kterými vyobrazuje svou realitu. Ta nemusí zaujmout každého, co však vás může pobavit, je její způsob vypořádávání se s negativními pocity nebo přípravou na krativní proces – tato éterická žena totiž tančí. A tancem, který v jejím případě funguje i jako terapie, si jistě získá i vás.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Sabine Marcelis

Sabine je nadějí současného designu, tato nepřehlédnutelná modrooká blondýna se na designérské scéně proslavila především svými objekty z pryskyřice, která, jak je vidno, skýtá neskutečné možnosti využití. Možná jste již viděli její pryskyřicové kostky v odstínech pudrových barev v interiérech vašich oblíbených módních ikon, nebo jste se s její prací setkali v některém z butiků velkých módních domů a značek. Postarala seo policové systémy pro Jacquemus v Galeries Lafayette, spolupracovala s Celine, Fendi, Isabel Marant i beauty značkou Aesop či byla jednou ze dvanácti umělkyň, které Dior Beauty oslovilo pro zhmotnění vize Miss Dior v rámci Miss Dior Exhibition. Některým z nás možná domov osvětluje i její svítidlo, které vzniklo ve spolupráci s Ikea. Sabine vnímáme i jako módní ikonu – svou tvář spojila například s módní značkou KASSL Editions, která si ji vybrala do své kampaně. Zda bude inspirací i pro vás, můžete posoudit po zhlédnutí jejího Instagramu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Ženy v umění #7: Inspirativní a inovativní Lenka Bakeš

Galeristka, umělkyně, sběratelka, kurátorka a kulturní manažerka v jednom. Seznamte se s touto superženou uměleckého světa Lenkou Bakeš!
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24