Módní molo v červené
Jak už je zvykem, Český lev dostává do popředí kromě filmových talentů také tuzemské módní návrháře a návrhářky, jejichž díla celebrity vystavují na červeném koberci. Několik dam českého filmu vyneslo róby od Zuzany Kubíčkové, včetně dvou nominantek na cenu za nejlepší herečku v hlavní roli. Eliška Křenková, tvář snímku Úsvit, oblékla černé šaty z hedvábného taftu s mašlí, a Jana Plodková na sobě měla šaty ze saténové organzy s 3D aplikacemi květů. V modelu od Borise Krále se před kamerami ukázala Elizaveta Maximová. Výherce nejlepší mužské vedlejší role za svůj výkon v seriálu Volha, Tomáš Jeřábek, se svěřil do rukou Zalanda stejně jako Aňa Geislerová. Prostor zazářit dostaly i šperky od avantgardního klenotníka Zdeňka Vacka, jež zvolila například Simona Peková, která včera večer zazářila společně s nimi.
Kdo si odnesl Českého lva?
Co do počtu nominací suverénně vedlo historické drama Tomáše Mašína Bratři, které jich mělo na kontě dokonce patnáct. Tvůrci filmu ovšem museli na svůj čas trpělivě čekat celý večer, neboť se jim podařilo proměnit pouze jednu z nich, tu nejprestižnější – celovečerní hraný film. Tomáš Mašín měl na svědomí ještě jeden nominovaný film, Němá tajemství, který obdržel ceny dvě – za scénář a nejlepší herečku ve vedlejší roli Milenu Steinmasslovou. Jako nadmíru úspěšný mohou sobotní večer označit tvůrci seriálu Volha, kteří si ze šesti nominací nesou domů sošek pět. Akademie ocenila dobovou minisérii za masky a kostýmy a oslavoval i Kryštof Hádek, který si zahrál hlavního egocentrického antihrdinu Standu Pekárka. Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli si odnesla Simona Peková za svůj výkon v home invasion hororu Přišla v noci, která svým autentickým proslovem a stand-upovým duchem rozsvítila prostory Rudolfina. Těmi několik minut předtím zazněl hlas režie, který dost nediskrétně přerušil projev režisérky Darii Kashcheeva, vítězky ceny Magnesia za studentský film Electra. Daria věnovala svůj čas na pódiu vyzdvihnutí nesnadné pozice pracujících matek v kreativních odvětvích, zřejmě ale byla podle režie u mikrofonu příliš dlouho. Reakce diváků na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat, a byly jak pozitivního, tak negativního rázu. Několik vítězství si připsalo sci-fi Bod obnovy, naopak dobovému dramatu Úsvit, který se pyšnil dvanácti nominacemi, se nepodařilo proměnit jedinou z nich a jeho tvůrci tak odcházeli domů s prázdnou. Polská režisérka Agnieszka Holland byla oceněna v kategorii mimořádného audiovizuálního počinu za dokument Hranice a sošku za mimořádný přínos kinematografii obdržel kameraman Vladimír Smutný.
Výherci Českého lva v jednotlivých kategoriích
Nejlepší celovečerní hraný film
Bratři – producent Petr Bílek
Nejlepší dokumentární film
Všechno dobře dopadne – režie Miroslav Janek – producent Jan Macola
Nejlepší režie
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Nejlepší herečka v hlavní roli
Přišla v noci – Simona Peková
Nejlepší herec v hlavní roli
Volha – Kryštof Hádek
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Němá tajemství – Milena Steinmasslová
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Volha – Tomáš Jeřábek
Nejlepší scénář
Němá tajemství – Alice Nellis
Nejlepší kamera
Bod obnovy – Filip Marek
Nejlepší střih
Bod obnovy – Jarosław Kamiński
Nejlepší zvuk
Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek
Nejlepší hudba
Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček
Nejlepší scénografie
Bod obnovy – Ondřej Lipenský
Nejlepší kostýmy
Volha – Vladimíra Pachl Fomínová
Nejlepší masky
Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec
Nejlepší televizní film nebo minisérie
Matematika zločinu – hlavní tvůrce Peter Bebjak – hlavní producenti Iva K. Jestřábová, Rastislav Šesták, Peter Bebjak
Nejlepší televizní seriál
Volha – hlavní tvůrce Jan Pachl – hlavní producent Josef Viewegh
Nejlepší animovaný film
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – režie, výtvarník Filip Pošivač – producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Nejlepší krátký film
Atestace – režie Jan Hecht – producent Marek Dusil
Cena Magnesia za nejlepší studentský film – nestatutární cena
Electra – režie Daria Kashcheeva