Od důvěrných rozhovorů ke chvílím sympatií, od silných sympatií až k polibku. Co na střední vypadá jako klubová zábava může být po delší době přátelství vcelku nežádoucí zážitek. Obzvlášť pokud si vy, nebo vaše kamarádka procházíte coming outem. Našli jsme ale užitečné rady, jak takový stav vyřešit citlivě a s klidem.
Nepropadejte panice
Už v průběhu dané situace je třeba s klidem vyhodnotit souvislosti. Ne vše je tak tragické, jak se zdá. Důležité je vědomí, že nikdy ve skutečnosti nevidíme do hlavy ostatních, ač nám sugestivní pocity dávají takovou jistotu. Včas můžeme předejít panice. Pokud se tak dostanete do středu (ne)úmyslného vzplanutí, zkuste situaci nekomentovat a nerozebírat hned na místě. „Místo toho se vraťte na bezpečné místo, to znamená k nějaké uklidňující konverzaci nad tématem, které víte, že je bezpečné. Samozřejmě, že neexistuje univerzální návod na ideální reakci, ale pokuste se problém nenafukovat. Na diskuze ještě bude čas,“ radí psycholog Kevin Matthews.
Útěcha
„Pokud jste strůjkyní vzplanutí vy, dejte druhé straně znát, že se za incident nemusí cítit provinile. V opačném případě je třeba iniciátorce dát pocit bezpečí, že nebudou její emoce zesměšňováni a že – i když je projev jakkoliv intenzivní – si jejího zájmu vážíte, přestože jej nechcete oplácet tímto způsobem," říká Kevin. Takovou reakci si však v obou případech řádně promyslete a nechte vyznít ve vhodnou chvíli. Není přeci nic špatného na tom uprímně říci kamarádce, že si ceníte toho, že vás považuje za tolik atraktivní, ale vy se tímto směrem ve svém partnerském či sexuálním životě ubírat nechcete. Strach ze zranění iniciátorky může působit jako falešný soucit a ten nechce okusit nikdo, speciálně po obnažení svých skutečných vášní.
Čas může pomoci
Každé vzplanutí je výsledkem dlouho nashromážděných pocitů. I když bouchne sopka, je třeba její hrdlo nechat vychladnout. Zkuste se v obou případech po incidentu obrátit k sobě, rozpoznat čím jste si obě prošly a nasbírat sílu na finální fázi, tedy diskuzi. Psychologové radí, že je ideální nechat si čas na vydechnutí, je ale důležité rozpoznat délku takové pauzy. Upozorňují, že není dobré ponechat celou věc neodbavenou a takzvaně vyhnít. „Každou zápletku musíte uzavřít, jinak zaděláváte na další problémy a rozvíjení toxických myšlenek,“ potvrzuje Kevin Matthews.
Upřímný rozhovor
Může bolet, může naopak přinést i kýžené řešení. Tak, či tak je třeba se na něj připravit. Buďte upřímné k sobě i druhé straně a nad tématem hovoru se zamyslete. Někdy je zapotřebí dostat se k jádru, které je zakopáno hlubokou pod nánosem let. Vždy však mluvte za sebe a nenechte si do hlavy pustit nic, co by ohrozilo vaši integritu. Upřímnost druhý vždy ocení a je skutečným lékem na nejednu psychickou bolest. Pokud vy i druhá strana budete k sobě upřímné, nemůže se z jednoho nešťastného večera stát zapouzdřený problém. Důležité je však i psychické zahojení představující finální fázi procesu.
Bezpečné místo
„Přeneste vztah na bezpečné místo. Pozměňte jeho rutinu a dejte průchod novým zážitkům a emocím. Zkuste také nad celý vztahem přemýšlet jako nad tím partnerským, kde je třeba vůle budovat. Ani v něm se přeci nevzdáte po první hádce. Dlouholeté přátelství přitom v něčem partnerství připomínají,“ dodává na závěr Kevin.
*A ano, na obrázku v těle článku je Sandra Bullock líbající překvapenou Meryl Streep na 15th Annual Critics' Choice Movie Awards v roce 2010. Překvapené? Taky vám to uniklo? A notoricky známý polibek Madonny a Britney Spears z vystoupení na 2003 MTV Video Music Awards asi znáte. Zdali pak si tyhle dvě dvojice prošly podobným vývojem... Meryl totiž trochu traumatizovaně vypadá.