Všechny páry zažívají své vzlety a pády, stejně tak jako nekontrolovatelné vlny vášně a přitažlivosti, jejichž intenzita postupem času klesá – všichni to známe. Vzrušení střídá pocit pohodlí a stability – večeři při svíčkách měníme za misku popcornu u Netflixu a večerní šaty se v celé své kráse transformují do pyžama. Byť někomu tato vize může připadat jako hotová utopie, je zcela možné, že časem ono pohodlí nevyhnutelně nahradí demotivující stereotyp.
Zcela přirozeně může tato pohodlná fáze vztahu působit zprvu velmi harmonicky – žádné hádky ani konflikty, jen polehávání na gauči s telefonem v ruce. Časem vás však může dohnat nepříjemný pocit monotónnosti a nudy, který dokáže velmi rychle znechutit představy o společné budoucnosti. V hlavě vám tak začnou vrtat myšlenky o tom, kde se stala chyba, zda jste se změnili vy, nebo naopak partner. Můžete začít pochybovat o tom, zda ještě vůbec máte něco společného, a pokud k tomu připočtete sníženou frekvenci sexu, vztahová krize je zcela zaručená.
V první řadě je důležité vymezit rozdíl mezi „fází pohodlí” a „nudou”.Pohodlí může být velmi cenný atribut vašeho vztahu – když je vám s partnerem komfortně, znamená to, že s ním můžete otevřeně mluvit absolutně o všem. Ať jsou to vaše názory na aktuální dění, životní cíle, touhy, strachy či pochybnosti – můžete se partnerovi zcela otevřít, aniž byste byli vystaveni nepochopení nebo kritice. Můžete být zkrátka sami sebou, a to je velmi cenné.
Každý vztah by se však měl někam vyvíjet – partneři by spolu měli růst a budovat základy pro společnou (i vlastní) prosperitu. A právě nuda jde ruku v ruce se stagnací vztahu, kdy se přestáváte samostatně i společně vyvíjet. Byť teoreticky stojíte na místě, ve skutečnosti však stahujete jeden druhého dolů do hlubin nečinnosti. Ztrácíte zájem jeden o druhého, vytrácí se vzájemná náklonnost a hrozí, že k sobě začnete pociťovat i jistý fyzický odpor. Pokud tak daleko ještě nejste, je to velmi dobrá zpráva. Možná procházíte pouze vlnou hibernace. To znaměná, že potřebujete jen trochu pobídnout.
Zatočit se stereotypem vám v první řadě pomůže nová rutina – je možné, že nuda pochází z vaší vlastní nečinnosti, kterou jste jako pár nevědomky přenesli i do vztahu. V takovém případě potřebujete zažehnout jiskru novými zájmy nebo koníčky, kterým se můžete věnovat společně. Potřebujete proto vytvořit nový plán – můžete začít třikrát do týdne společně cvičit, nebo vyzkoušet zcela nový sport, který ani jeden z vás moc neumí. Užijete si legraci a probudíte v sobě soutěživého ducha, který nastartuje vaši motivaci.
Pokud jste spíše #foodies, můžete vyzkoušet společný kurz vaření nebo vyrazit jedou týdně na farmářské trhy. Všechny tyto aktivity můžete navíc prezentovat jako formu hry – každý týden jeden z vás bude muset vymyslet novou aktivitu, kterou ten týden společně podniknete. Může se jednat o návštěvu nové restaurace v okolí, nebo o úplně obyčejnou procházku v parku. Činnosti se však nesmí opakovat a i lokality musí být nové. Aby to bylo o to zajímavější, „nové aktivity” se mohou týkat i vašeho intimního života...
Více o vztazích, stereotypech a tak trochu neobvyklých formách manželství se dočtete v dubnovém vydání tištěné ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkazu.
Zdroj: verywellmind.com, lifehack.com