Máte místo muže chůvu?

Máte místo muže chůvu?

Partner na mateřské? Možná to zní jako skvělý nápad. Jen pozor, aby vám tahle výměna rolí nezničila vztah.

V zajetí patriarchátu

Táta na rodičovské u nás zatím není příliš rozšířený úkaz – mužů na ni jde pouhé jedno procento. Podle psycholožky Heleny Vaněčkové se dají určit dva hlavní typy: „V prvním případě je jejich žena kariérně výš, je například lékařka nebo vysoce postavená manažerka. Muž je ale také úspěšný, je to například podnikatel nebo novinář, který si může dovolit zůstat doma a přitom i trochu pracovat. Druhá skupina mužů má horší pracovní postavení než jejich žena, a ona tudíž do práce musí, protože by to jinak nezvládli finančně.“

Proč ale pro řadu žen není představa, že by na rodičovskou šel muž, přijatelná? Jeden důvod nabízí sexuolog Ondřej Trojan. „To, jak žena svého partnera vnímá, je z větší části dáno rodinným prostředím, v němž vyrůstala, z menší části také společenským povědomím a atmosférou. Jestliže tedy pochází z rodiny více patriarchální, může podvědomě vnímat záměnu rolí, kdy muž zůstane doma, jako něco nepatřičného, snižujícího onu ‚mužnost‘,“ uznává sexuolog.

Může se to zdát banální, přízemní a pekelně neušlechtilé, ale nakonec jsou to právě tyto okolnosti, kvůli kterým ztroskotají některé vztahy, kde je otec na mateřské. Ačkoli on sám se třeba snaží dělat maximum, je doma rád a všechno zvládá perfektně, stejně se ve vás usadí červík pochybností. Začne hlodat nenápadně, třeba když vám místo vašeho sexy partnera přijde otevřít chlap ve vytahaných teplákách a s poblinkanou plenou na rameni, nebo když večer dorazíte a zjistíte, že je koupelna zatarasená horou prádla – pokud v takovou chvíli vypustíte z úst, že „když už je celý den doma, mohl by aspoň uklidit“, dáte svému vztahu nebezpečnou ránu.

Rozdělené světy

„Jeník byl mé první a vysněné dítě, navíc mi bylo už třiačtyřicet, když se narodil,“ vypráví tlumočník Petr. Poté, co zjistil, že jeho partnerka otěhotněla, přistěhoval se za ní z Německa, kde přerušil veškeré své pracovní aktivity. Připadalo mu to přirozené, stejně jako to, že na mateřské zůstane on. „Moje žena nechtěla být tak dlouho doma, takže si zřídila advokátní kancelář a po roce začala opět pracovat,“ vysvětluje Petr, pro něhož tím odstartovalo sice krásné, ale také náročné období. „Manželka chodila domů v sedm večer a první, co ji zajímalo, byl syn, což naprosto chápu. Jenže utahaná po dvanácti hodinách práce hned usnula, zatímco já jsem čekal vedle ní na pohovce, až se probudí. Když se potom v noci konečně probrala, byl jsem zase ospalý já, takže jsme si jen prohodili místa… A za chvíli bylo po vztahu,“ vypráví Petr, jehož manželství se po čtyřech letech úplně rozpadlo.

ČTĚTE DÁL:MILUJ SVÉHO SUPERMANA

FÓRUM:CHTĚLA BYSTE, ABY BYL VÁŠ PARTNER NA MATEŘSKÉ?

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24