Přátelství Lea a Kate trvá téměř dvacet let. Oba dva o svém vztahu odjakživa mluví jen jako o čistě přátelském, nikdy spolu nechodili, nikdy neměli tendence to zkusit (údajně). Naposledy se spolu ukázali v sobotu večer v L.A. na předávání Screen Actors Guild Awards 2016, odkud si Leo odnášel hlavní cenu za svůj úžasný herecký výkon ve filmu Zmrtvýchvstání. První, kdo hollywoodskému miláčkovi gratuloval, byla právě jeho kolegyně a kamarádka Kate Winslet. Přestože sama žádnou cenu nedostala, držela prý svému kamarádovi palce a jakmile se divadlem rozeznělo Leonardovo jméno, vstala a triumfujícího Lea emotivně objala. Vypadalo to, že se z ceny raduje skoro více než on. Herci se poprvé potkali na natáčení filmu Titanic v roce 1997. Zatímco příběh Rose a Jacka končí v Titanicu tragicky, vztah Lea a Kate stále pokračuje. Po natáčení jejich dalšího společného filmu Nouzový východ (2008) se Leo o Kate opakovaně vyjádřil, že patří k nejlepším a nejtalentovanějším herečkám své generace. A Kate zase očividně dala najevo svou přízeň, když v prosinci 2012 požádala Lea, aby jí šel za svědka na její svatbě s Nedem RocknRollem. Svůj třetí sňatek tajila dokonce i před svými rodiči, ale její kamarád Leo byl zasvěcený a vedl ji k oltáři. „Je to ta nejbáječnější osoba. Je tak opravdová. Miluju tu holku," svěřil se Leonardo krátce po Katině svatbě. Že by za jejich přátelstvím bylo přece jen něco více, než oba tvrdí?
Co je přátelství?
Oscar Wilde řekl, že: „Mezi mužem a ženou neexistuje přátelství - jen vášeň, nepřátelství, láska - ale žádné přátelství..." Jak bychom vůbec charakterizovali přátelství? Nejspíš jako stav, kdy si spolu lidé rozumí, jsou vůči sobě upřímní, ohleduplní, věří si, mohou se na sebe spolehnout. Skutečné přátelství má téměř totožné charakteristické rysy jako láska - vyjma sexuální přitažlivosti. Ale zkoumáním skupiny 200 spřátelených párů (opačného pohlaví) zjistili vědci z University Wisconsin-Eau Clairebyl, že ve většině případů minimálně jeden z dvojice žije v naději na prohloubení vztahu – na úrovni sexuálního sblížení. Těmi doufajícími byli vesměs muži, zatímco ženy byly častěji v pozici těch naivních stvoření, která touží po boku kamaráda trávit chvíle plné duševního souznění. Na druhé straně většina žen, které mají kamarády, podvědomě tuší, že se svému kamarádovi líbí a těší je to... Pak je otázkou, jestli je možné, aby si muž - v pozici kamaráda - opravdu upřímně liboval v konverzaci v typicky ženském duchu. A mohou ženu fakt bavit mužské řeči plné radikálních a okamžitých řešení? Výjimkou potvrzující pravidlo jsou snad jen muži, kteří vyrůstali v rodině se sestrami. Na ženskou konverzaci a mentalitu jsou zvyklí.
Teoreticky vzato...
Skepticky se na existenci přátelství mezi mužem a ženou dívají i další vědecké výzkumy. Magazín Scientific American uvěřejnil výsledky studie, v rámci níž byli muži dotazováni na možnost přátelství bez sexuálního podtextu. Studie ukázala, že v řadě případů sice začíná vztah mezi mužem a ženou jako "pouhé" přátelství, v naprosté většině případů to však nemá dlouhého trvání. Respondenti se shodli, že pokud spolu muž a žena tráví volný čas, nutně se objevuje množství okamžiků a příležitostí, kdy do jejich vztahu začne vstupovat sexuální přitažlivost. Kromě toho si muži často myslí, že by s nimi jejich kamarádky měly rády sex, bez ohledu na to, zda tato domněnka odpovídá skutečnosti, či ne. Ženy mají tendenci spíše podceňovat svou sexuální přitažlivost pro mužské kamarády.
K překvapivému závěru dospěli v magazínu Psychology Today. Podle některých výzkumů je prý v přátelství mezi mužem a ženou vždy přítomno nejen sexuální napětí, ale i takové city, jako je například žárlivost. Výzkum, který uveřejnil Daily Mail, zjistil, že pokud jsou oba kamarádi zadaní, má jejich vztah více šancí se udržet na přátelské rovině. Nejvíce napětí vnášejí do kamarádství mladí, svobodní muži. Souvisí to s evolučním nastavením mužů: "rozsévat" své geny co nejvíc. Takže přátelství mezi mužem a ženou asi teoreticky existuje, ale upřímně řečeno, v té nejčistší formě ho zvládne ukočírovat asi málokdo.