Postupná důvěra
Jsou důležité věci, na které musíte myslet, když začnete chodit s někým, koho podváděl jeho bývalý partner. I pokud jste tím nejtrpělivějším a nejchápavějším partnerem, který by „nikdy“ nebyl tomu druhému nevěrný, můžete svému protějšku, který se ještě pořád léčí ze své minulosti, nechtěně ublížit. Jizvy zanechané zradou jsou hluboké a ovlivňují důvěru i vnímání vztahů. Člověk, který byl zraněný zradou a nevěrou, si bude dávat pozor na sebemenší náznak, jestli se mu nechystáte také ublížit také. Důvěra mezi vámi a jím se proto musí budovat pomalu a s trpělivostí. Pomůže, když nebudete mlžit o svých plánech a denních aktivitách, budete upřímní ohledně své minulosti a seznámíte partnera se svým okolím. Samozřejmě to neznamená, že musíte své soukromí odhalit až na dřeň a zpravovat protějšek o každém svém kroku. Radši mu nabídněte záchytné body, na které se bude moct spolehnout, a které mu pomohou cítit se po vašem boku bezpečně. Pravidelná a otevřená komunikace výrazně zmírňuje obavy zrazeného člověka.
Buďte důslední
Důležitým aspektem budování důvěry je důslednost a spolehlivost. Dodržujte to, na čem se domluvíte. Pokud se něco změní, dejte to partnerovi vědět spolu s vysvětlením a v chování k němu buďte konzistentní. Vaše činy by měly být v souladu s tím, co říkáte. Pokud řeknete, že zavoláte, zavolejte. Pokud slíbíte, že spolu budete trávit čas, splňte to. To, jak se chováte, ukazuje vašemu protějšku, že jste někdo, komu může věřit. Právě tyto zdánlivé drobnosti ovlivňují pocit bezpečí nedůvěřivého člověka v nově začínajícím vztahu. Jestli vám vztah za to stojí, snažte se vytvořit ve vašem vztahu bezpečné prostředí, kde se bude váš partner cítit bezpečně, respektovaný a doceněný.
Neválčete
Když se mezi vámi a partnerem objeví konflikt, jednejte opatrně. Zkuste nepodléhat emocím a nesnažte se vyhrát za každou cenu. Mohlo by vás to stát všechno, co jste pomalu budovali. Zrazený člověk je citlivý a rychle se stáhne zpět do své ulity. Proto se snažte k neshodám přistupovat s porozuměním a nadhledem. Uznejte pocity svého protějšku a hledejte společné řešení, které vyhovuje vám oběma. Každý váš krok, který ukáže empatii a spolehlivost, časem posíli vaše pouto.
Během hádek (ale i mimo ně) se rozhodně vyhněte následujícím prohlášením:
Promítáš do mě svoje nejistoty
Pro podvedeného může být těžké se vymanit z pocitů, které po nevěře zůstaly. A promítat je do vás samozřejmě není fér. Zároveň, pokud ohledně vás pociťuje nějaké obavy, není dobré, aby je potlačoval a dusil v sobě. I když jsou z vašeho pohledu iracionální. Místo toho, abyste ho obviňovali z projekce obav a nesmyslných obvinění, zeptejte se, jak můžete podpořit jeho důvěru ve vás. Někdy je to velmi jednoduché – poslat zprávu, když se vám změní plán nebo ho přizvat, když jste někde se svými přáteli.
Není to tvá věc
Pokud se váš partner zeptá, kam jdete nebo co děláte, a vy odpovíte neurčitě, připravte se na další dotazy. Cokoli, co by mohlo vypadat jako tajnůstkářské chování, může u vašeho partnera vyvolat strach a nedůvěru.
Nejsem jako ona, já ti to neudělám
I když je toto tvrzení pravdivé, paradoxně potvrzuje jednu do očí bijící pravdu: Většina lidí, kteří podvádějí, tvrdí, že by to nikdy neudělali! Je velmi pravděpodobné, že totéž už v minulosti slyšeli – od partnera, který je podváděl.
Jsi paranoidní
Tohle je asi ta nejhorší věc, kterou můžete říct někomu, kdo byl v minulosti podváděn. Když shodíte něčí pocity nebo varovné signály, může to v něm vyvolat pocit, že jeho minulé trauma byla jeho vlastní chyba. Což ho může znovu traumatizovat. Něco jiného je, pokud váš partner šílí kvůli každému z vašich kolegů a známých, nebo si myslí, že ho podvádíte, když mu pokaždé okamžitě nezvednete telefon. Pokud je tomu tak, promluvte si o tom, co můžete udělat pro to, aby vám věřil, ale vy jste si zároveň dokázali ubránit nějaké zdravé hranice. Ani kvůli partnerovi byste neměli obětovat svá přátelství nebo koníčky jen proto, že se váš partner obává vašeho selhání. Nikdy.
Zdroj: Psychologytoday.com, Mindbodygreen.com, Cosmopolitan.com