S fextingem je to mnohem snadnější
Komunikace přes textovky se nestala jenom nedílnou součástí našich životů, ale přímo jejím hybatelem. Jejich prostřednictvím řešíme téměř všechny věci, které nám do života vstupují. Často v nich poprvé vyznáváme lásku, přiznáváme průšvihy, sdělujeme, co nás štve – a taky se přes ně hádáme. Hádkám přes zprávy neboli fighting over text se zkráceně říká fexting. A není mezi námi snad nikdo, kdo by ho ještě neabsolvoval. Fexting je totiž mnohem snazší, než se hádat z očí do očí. Většina z nás si nelibuje v konfliktech a přímý střet je pro nás nepříjemný. Schovaní za displej telefonu jsme ale odvážnější – nejen, že se do konfliktu snáze ponoříme, ale také jsme schopni říct věci, které bychom se při přímé konfrontaci říct ostýchali.
Ten tón!
Dalším nebezpečím spojeným s fextingem je „tón“ zprávy. Napsaný text nikdy neobsáhne všechny jevy, které doprovázejí běžnou komunikaci. Nevidíme, jak se náš protějšek tváří, jak gestikuluje a jaký volí tón, takže správné pochopení zprávy je odkázané pouze na naši fantazii a zkušenost. A na naši náladu, která může vnímání zprávy dost zkreslit. Když jsme naštvaní a v duchu někomu vyčítáme první poslední, naše podráždění ovlivňuje, jak porozumíme obsahu zprávy. Často dojde k nedorozumění, zpráva se vyloží jiným způsobem, než jakým byla zamýšlena a konflikt je na světě. I ty zprávy, které byly míněny úplně nevinně, se mohou v naší hlavě proměnit v útočný sarkasmus nebo ironii a odjistit rozbušku hádky.
Píšeme, co bychom neřekli
Fexting má podobné znaky jako internetový trolling nebo hate-crime. Ti, kteří se jich dopouští, se skrytí za obrazovkou cítí silní v kramflecích a ztrácejí ostych psát to, co by při osobní konfrontaci z pusy nikdy nevypustili. Stejně tak i my při fextingu snáze ztrácíme zábrany a jsme schopní svému protějšku napsat věci, které bychom se mu osobně neodvážili říct. V tom je fexting opravdu zrádný – můžeme kvůli němu napsat to, co druhého mnohem více zraní a ublíží našemu vzájemnému vztahu. Někdy dokonce tak, že už to nejde napravit.
Nějaká pozitiva?
Moc jich není, ale jedno tu přeci jenom je. Narozdíl od fyzické hádky, během které musíme reagovat okamžitě jako tenista na smeč, je při fextingu možné dát si chvíli pauzu. Během ní můžeme trochu vychladnout, rozmyslet si, kam vlastně hádku chceme vést, čeho jí chceme dosáhnout a jestli to tam vede. Ve chvíli, kdy náš emoční peak opadne, můžeme zapojit logické uvažování a zhodnotit, jestli už debata přes zprávy nezašla příliš daleko a jestli není správný čas ubrat plyn. Když zjistíme, že nás fexting zavedl tam, kde se nám už nelíbí, můžeme poměrně snadno změnit směr. Když zjemníme způsob vyjadřování, přestaneme používat vyhrocené argumenty a celkově zmírníme svou slovní palbu, můžeme z hádky lehce udělat sofistikovanou výměnu názorů a nebo ji dokonce ukončit.
Zdroj: Insider.com, glamourmagazine.co.uk