Popíjím online kafe s kamarádkou, když se na mě (čtěte do kamery) najednou podívá s vážným výrazem a zeptá se, jak je možné, že s kýmkoliv, koho potká, nevydrží víc jak pár týdnů, nebo měsíců. Významně odložím hrnek, upřímně se podívám na černou tečku uprostřed svého počítačového monitoru a říkám jí, „počkej, až přijde ten pravý, za chvíli spolu budete několik let, ani nebudeš vědět, jak se to stalo.“ Tato slova mi vyletěla z pusy naprosto přirozeně a až o pár vteřin později jsem se zamyslela nad tím, jestli jsem jí právě neřekla lež století a jestli něco jako „soulmate“, neboli někdo, s kým máme silné spojení, kdo nám dává pocit míru, správnosti, a přesto nás vyzývá, abychom rostly a byly tou nejlepší verzí sebe sama, vůbec existuje. A pokud ano, jaká je šance, že někoho takového potkáme.
Podle matematiky jsou šance dosti mizivé. Robotik NASA Randall Munroe tvrdí, že každý jedinec má na svou spřízněnou duši 500 milionů kandidátů…což znamená, že ji potká 1 člověk z 10 tisíc. Nemusíme být ale skeptické, víme samy, jak se exaktní vědy k jevům jako je láska staví. Proto když se podíváme na fakta například z náboženského hlediska, mnoho teologů nám potvrdí, že spřízněné duše existují a najdou si k nám cestu (stejně jako jakékoliv studie zabývající se vyššími silami). A že není tak těžké je potkat potvrzuje i americký výzkum One True Love, který zjistil, že 28 % lidí si myslí, že pravá láska existuje a 79 % z nich tvrdí, že ji již potkalo.
Než se ale ponoříme do tématu hlouběji, poslechněme si názor odborníka. „Ve skutečném životě není jeden jediný člověk ten pravý. A málokdy se jedná o lásku na první pohled. Obvykle jsme kompatibilní s více lidmi a nějaké hlubší spojení vzniká až později, když se blíže poznáme. Zda spolu vytvoříme pár ovlivní spousta faktorů – třeba vzájemná přitažlivost, přátelství, podobné životní hodnoty, “ vysvětluje socioložka lásky a psychoterapeutka Markéta Šetinová.
Vyplatí se v pravou lásku věřit?
V případě, že výše zmíněné tři body u někoho najdete, dal by se považovat za vaši spřízněnou duši. Je ale spíše na vás, jak k tomuto faktu přistoupíte. A předem vás musíme varovat, že může být problematické doufat, že jste se našly s tím, kdo vám je souzený. Studie Framing love: When it hurts to think we were made for each other se zaměřila na to, jak víra v pravou lásku ovlivňuje vztah. A došla k závěru, že ti, kdo věří, že potkali svou „soulmate“, jsou ve vztazích mnohem méně spokojení než ti, kteří k nim přistupují střízlivěji. Ti, kteří jsou přesvědčeni, že potkali svou pravou lásku, totiž aplikují metodu buď, anebo. A pokud se dostanou do konfliktu, první, co je napadne, je, že pro sebe nakonec asi nejsou stvořeni.
„Obecně lidé, kteří přistupují ke vztahům růstově – tedy s vědomím, že kompatibilitu dokážeme vytvořit a pokud vztah chceme mít, tak cestu najdeme – jsou spokojenější než ti, jež věří, že někde je ten pravý/pravá a oni ho/ji musí najít a že pokud vztah neklape, jedná se o znamení, že současný partner/ka jí/m není,“ vysvětluje Šetinová.
Svět zkrátka není tak snadný jako ve filmech, kde stačí skutečnou lásku nalézt a člověk je pak do konce života šťastný. Ve skutečnosti se jedná spíše o práci na vztahu než o samotné hledání. Protože ať je láska jakákoliv, tak není zadarmo.
Jak lásku rozvíjet
Na závěr můžeme říct pouze to, že naším úmyslem nebylo zničit vaše sny o pravé lásce. Ale ukázat, proč náš love kompas nefunguje tak snadno, jak bychom to čekaly z kulturních artefaktů. Láska je moc složitý koncept na to, abychom ji popsaly jako pravou…můžeme mít jednu lásku za život, milovat tři lidi naráz či zbožňovat svůj protějšek, ale nebýt sexuálně aktivní. Důležité je, abychom nějakou lásku ve vztahu neustále cítily a tady je na závěr několik tipů, jak na to od námi oslovené odbornice Markéty Šetinové:
· Kontinuálně na ní pracovat
· Otevřeně komunikovat
· Být ke svému protějšku laskavý
· Akceptovat krize a snažit se je řešit,
· Společně s partnerem/partnerkou růst
· Pracovat s očekáváními