Na sociálních sítích je všechno tak nějak lepší než ve skutečnosti. Domácnosti jsou uklizenější a vyšperkovanější, šatníky sladěnější, skincare poctivější a vztahy idyličtější. Sdílíme jen to, co se nám hodí. A většinou se na to také pečlivě připravíme. Někdy dokonce až tak, že vlastně vytvoříme něco, co nemá s realitou společného skoro nic. A právě s tím souvisí cloutlighting.
Co přesně je cloutlighting?
S pojmem cloutlighting jste se ještě možná nesetkali, ale s tím, co znamená, už zaručeně ano. Jedná se o vyšperkované fotky romantických okamžiků a gest, doplněné o nějaký pěkný citát, srdceryvné vyznání partnerovi nebo jen falešně skromné #nowordsneeded s jediným účelem – získat lajky a vaši závist, nikoliv kvůli sdílení skutečného vzájemného štěstí. Počítají se do toho třeba fotky z večeře k dvouměsíčnímu výročí nebo obrovské pugety růží, u kterých je ovšem otázkou, jestli je skutečně přinesl partner, nebo si je objednala na instagramovou fotku sama režisérka záběru. Může to jít ale i do větších extrémů, a sice řešení vztahových problémů online, aniž by si to ten druhý přál. Nebo sdílení přehnaného množství společných fotek s pozitivními komentáři, i když je to tomu druhému nepříjemné...
Manipulace partnerem
Termín cloutlighting se skládá ze slov „clout“ (v překladu vliv) a „gaslighting“, což je název pro jeden ze způsobů plíživé manipulace. Nejčastěji se totiž vztahuje právě na případy, kdy někdo využívá svého partnera a za pomoci různých manipulativních technik ho nutí ke spoluvytváření contentu na sociálních sítích s jediným účelem – a tím je získání nových followers a lajků. Kolikrát jste už byli sami překvapeni, že poté, co byl feed některých uživatelů pravidelně zásobován nádhernými partnerskými fotkami, na nichž bylo všechno zalité sluncem, se pár „nečekaně“ rozešel? A pak jste se z okolí dozvěděli, že jejich partnerství bylo všechno jen ne ideální a rozchod byl už delší dobu na spadnutí? Právě ty páry, které své okolí přesvědčují, jak je všechno v jejich vztahu perfektní, o tom musí nejčastěji přesvědčovat především sebe.
Láska na síti ano, ale ne pro lajky
Sdílení vztahů na sítích samozřejmě nemusí být vždy špatné. Naopak, když stabilní páry spolu nesdílí vůbec nic, je to také zvláštní a může to naznačovat zase jiný problém. Jistá americká studie z roku 2019 navíc zjistila, že ukázat partnera jako součásti našeho života na sociálních sítích, jako je potvrzení stavu vztahu online nebo zveřejnění nějaké společné fotky, může ve vztahu „zvýšit pocity intimity a spokojenosti“. Pokud jsou ale společné fotky sdíleny pouze za účelem sbírání lajků, neplatí to. Pokud se jeden z partnerů cítí ve sdílení vyšperkovaných vztahových momentů nepříjemně a druhý ho odbývá s tím, že o nic nejde a jede si i přes výtky partnera tu svou, je to neklamná známka cloutlightingu.
Co s ním?
Vidíte i ve vašem vztahu náznaky cloutlightingu? Řekněte dost a jasně partnerovi vymezte své hranice. Musí vědět, co jste ve vztahu ochotni tolerovat a co už je naopak za hranicí vaší komfortní zóny. Přeci jen, jde o sdílení velmi intimních okamžiků, které donedávna nebyly určeny pro jiné oči než ty čtyři, které jsou jejich přímými účastníky. Pokud vašemu protějšku vyhovuje, že polovinu výroční večeře stráví vymýšlením nejlepšího konceptu společné fotky, pak jejím dlouhým focením a následně její ještě delší postprodukcí, aby vyvolala co největší wow efekt, zatímco vy se osamoceně šťouráte v dezertu, musíte mu dát najevo, že takhle si trávení společného času ani prezentaci vašeho vztahu nepředstavujete. Lhát kvůli tomu, abyste působili lépe online, je k ničemu. Brzo by se také mohlo stát, že už nebude co fotit a sdílet.
Zdroj: marianne.cz, cmu.edu