Proč to pořád nejde?
Potřeba citového spojení, emocionální podpory, někoho, s kým můžeme sdílet zážitky a vlastní život... To jsou přirozené důvody, proč toužíme po dlouhodobých vztazích. Mimochodem, věděli jste, že toto je jedna z nejvyhledávanějších otázek na Googlu? Každý den se tisíce lidí diví, proč se jim nedaří vybudovat a udržet vztah. Nejste tedy jediní, kdo trpí tím, že si nemůže najít partnera. Paradoxní je, že dnes, kdy je tak snadné komunikovat a na pár kliknutí se propojit s kýmkoli na kterémkoli konci světa a v době, kdy Instagram, LinkedIn nebo TikTok fungují jako další verze Tinderu, je stále tolik lidí frustrovaných tím, že nenašli svou druhou polovičku. Lépe řečeno – dokud mluvíme prostřednictvím displeje, ještě to jde. Ale jakmile se virtuální bytost zhmotní v člověka z masa a kostí po našem boku, vynoří se naše nejistoty, strachy a problémy.
Nejčastější důvody
Některé z příčin, proč se nám nedaří mít normální vztah, jsou způsobené právě naším přechodem skutečné komunikace ve virtuální. Ztrácíme stále více komunikačních dovedností, neumíme sdělovat, co si myslíme nebo cítíme a ani naslouchat tomu, co říkají ostatní. Za všechno ale nemohou mobily nebo sociální sítě, příčin je víc a záleží na každém jednotlivém případu. Některé z důvodů ale mohou být pro spoustu lidí společné. Zjistěte, které to jsou a jestli se vás také týkají. Ať je můžete odbourat a nic vám nebrání být konečně ve vztahu šťastní.
1) Nejste ochotni se někomu otevřít
Říkáte si, že je to nesmysl, protože vztah přeci chcete. Jenže tohle se vám může dít zcela podvědomě. Možná jste si kvůli předchozím špatným zkušenostem spojili lásku s utrpením a už to nechcete znovu prožívat. Proto, i když zjevně hledáte partnera, ve skutečnosti nemáte zájem ho najít. Můžete dokonce být jedním z těch lidí, kteří, když se vztah stává vážným, raději zařadí zpátečku a zničí ho sami, než aby to časem udělal ten druhý. Takhle ale nikdy šťastní nebudete. Nezbývá vám, než to zkusit a přesvědčit sami sebe, že vaše štěstí nezávisí na druhých.
2) Máte příliš vysoké nároky
Pokud máte nereálná očekávání a chcete najít ideálního muže nebo ideální ženu, pravděpodobně nikdy nenajdete nikoho, kdo by pro vás byl dost dobrý. Je to dobrý filtr, jak si udržet druhé od těla a přitom mít spoustu vlastních nedostatků, které nikdo nebude mít šanci poznat. Nedokonalý totiž bude vždy ten druhý. Jenže reálný život není pohádka od Disneyho a druzí nejsou osoby protažené instagramovým filtrem. Mají vzhledové i charakterové nedokonalost. Tak jako vy.
3) Jste netolerantní a nepružní
Dalším důvodem, proč si nemůžete najít dlouhodobého partnera, je, že ostatní nepřijímáte takové, jací jsou a také od nich očekáváte, že budou dělat všechno tak, jak chcete vy. Na usměrňování, komandování a nevyžádané rady máme šéfy a rodinné příslušníky. Od partnera se očekává harmonie a pochopení. Žít se svou matkou nebo šéfem číslo 2 není pro nikoho nic příjemného, proto se nedivte, že se do toho nikdo nežene.
4) Máte nízké sebevědomí a problém se sebepřijetím
Jak můžete přijmout lásku druhých, když nejste schopni milovat sami sebe a zacházet se sebou dobře? Vidíte na sobě víc chyb, než jich na vás vidí ostatní a nevěříte, že by vás mohl mít opravdu někdo rád. Vaše větší stehna, neznalost světové literatury nebo strach zvedat cizí telefonní čísla mohou být problém pro vás, ale pro vašeho potenciálního partnera to může být banalita. Nesnažte si vsugerovat, že jste tak oškliví, hloupí a neschopní, že by s vámi nikdo nevydržel.
5) Nesnesete kritiku
Žijete ve strachu z toho, co ostatní řeknou a co si pomyslí. Špatně nesete kritiku nebo odmítnutí. Nevíte, jak zvládnout svou nejistotu, a to vás nutí odejít ze vztahu ještě dřív, než k nějaké kolizi dojde. Nakonec se chráníte natolik, že nikdo nemůže prolomit ocelovou bariéru, kterou jste si kolem sebe sami postavili. A přesto si přejete, aby to někdo udělal.
6) Dusíte partnera city
Když si někoho najdete, okamžitě ho zavalíte lavinou svých citů. Ale pod lavinou se nedá dýchat ani přežít. Dříve nebo později se pod ní člověk udusí. A váš partner bude z této laviny hledat únik. Vaše citová závislost a s ní související emoční přetížení druhé osoby, nedostatek sebevědomí, nejistota a žárlivost je dlouhodobě k nepřežití.
7) Máte špatná očekávání
Říkáte si často „Nemám ve vztazích štěstí“, „Přitahuju samé špatné typy“, „Jsem chodící katastrofa“ a jiné podobně „pozitivní“ afirmace? Tahle vnitřní prohlášení vám velmi škodí a čím častěji si je myslíte nebo vyslovujete, tím více vás odsuzují k tomu, že tomu tak skutečně je a bude. Přestaňte sabotovat sami sebe a brát si možnost na změnu.
Zdroj: ELLE.com/es, psychologytoday.com, regain.us