Porozchodová bolest srdce je vědecky popsaný fenomén. Když obrazně říkáme, že nám někdo zlomil srdce, je v podstatě reálná věc. Vědci to nazývají syndrom zlomeného srdce. Když jsme zamilovaní, zažíváme pocity euforie a návaly štěstí, které jsou mimo jiné způsobeny také vysokou hladinou hormonů jako je serotonin a oxytocin. Hormon dopamin má na začátku naší zamilovanosti za následek to, že jsme doslova „závislí” na našem protějšku.
Když nám někdo zlomí srdce, jsou to opravdová muka. Negativní emoce jsou také ovlivněné hormony, zejména vysokou hladinou stresových hormonů jako je kortizol, adrenalin a noradrenalin a poklesem hormonů štěstí. Právě tyto hormony mohou za to, že cítíme fyzickou bolest z rozchodu. Zvýšení hladiny kortizolu má za následek vysoký krevní tlak, akné nebo úzkosti. Rozchod také aktivuje ty části mozku, které jsou zodpovědné za fyzickou bolest, kterou cítíme, když se nám stane nějaká nehoda.
Syndrom zlomeného srdce je diagnóza
Syndrom zlomeného srdce má dokonce svůj oficiální medicínský název - Kardiomyopatie typu Takotsubo a postihuje především ženy. Vědci se domnívají, že vzniká právě v důsledku zvýšené hladiny hormonů jako je adrenalin, jenž mají negativní dopad na činnost srdce. Jak se tento syndrom projevuje? Bolest hrudi a obtížné dýchání, abnormality na EKG podobné infarktu a oslabení levé srdeční komory (odtud plyne jeho „trefné” označení) Důležité je zmínit, že se vyznačuje uzdravením do jednoho měsíce. Drtivá většina lidí nemá žádné následky, ve vzácných případech však byly zaznamenány i případy infarktu.
Jelikož je láska chemie, když se s partnerem rozejdeme, můžeme pociťovat nejen fyzickou bolest, ale také abstinenční příznaky, jelikož hladina dopaminu prudce klesla. Někteří odborníci dokonce mluví o lásce jako o jedné ze závislostí. Asi se shodneme, že na lásce jsme více méně závislí opravdu všichni… Jak si tedy co nejrychleji zahojit zlomené srdce a dostat hladiny pozitivních hormonů opět nad bod mrazu?
Mindfulness a self-care
Srdce zahojíte jedině přes svůj mozek. Vytvořte si denní rutinu, kdy si najdete par minut či hodin pouze pro sebe. Věnujte se praktikování mindfulness, jako je třeba dýchací cvičení nebo meditace nebo si najděte nějakou self-care činnost. Ať už je to každodenní káva ve vaší oblíbené kavárně nebo drink s kamarádkou, mělo by to být něco, co dělá šťastnou vás.
Slunce
Pobyt na slunci je důležitý pro schopnost našeho těla syntetizovat vitamín D3, který kontroluje hladinu zmíněného dopaminu, slunce také boostuje produkci serotoninu. Nezapomeňte však na správnou ochranu, když se rozhodnete vykoupat ve slunečních paprscích.
Pohyb
Zkuste závislost na vašem ex vyměnit za zdravější variantu – závislost na sportu. Jóga, běh, procházka nebo třeba squash s kamarády. Ať je to cokoliv, vaši hladinu hormonů štěstí to zvedne raz dva!
Přátelé a rodina
Každý potřebuje čas na truchlení po právě ukončeném vztahu. Vědomě se však kontrolujte a nebuďte většinu času sami. Přítomnost mezi lidmi, kteří vás mají rádi, urychlí proces hojení pochroumaného srdce.
Spánek a zdravá strava
Proces rozchodu je psychicky i fyzicky vyčerpávající. Nezapomeňte tedy dostatečně odpočívat a jíst výživně a vyváženě, abyste postupně čerpali novou energii. Vaše tělo i mysl vám dlouhodobě poděkují.
Nové zážitky
Kdy naposledy jste zkusili něco nového? Neříkáme, že byste měli jít hned skákat padákem, ale pokud jste vždy toužili po tom, naučit se surfovat nebo navštívit nějakou zemi, je na to ideální chvíle! Kdy jindy budete tak svobodná, jako jste právě teď?
Zdroj: Livescience.com, Health.harvard.edu, Bbc.co.uk