Žádný sex, lepší sex. Aneb proč spějeme k celibátu

Můžeme ho mít, ale nechceme ho

V době, kdy nás od sexu dělí pouhé kliknutí, bychom očekávali, že ho budeme mít více než kdy jindy. Pravdou ovšem je, že místo toho roste počet lidí, kteří se ho dobrovolně zříkají. Jsou přesvědčení o tom, že méně sexu přináší do jejich života více lásky a do sexuálního života lepší kvalitu. Zejména mikrogenerace Zilleniálů (průsečík generace mileniálů a Gen Z alias lidé narození zejména mezi léty 1992 až 2002) uvízla v sexuální recesi. Ukazují to studie prováděné ve Velké Británii a v USA: generace Z si, co se sexu týká, více opasky utahuje, místo aby je rozepínala. Jedna studie z roku 2017 zjistila, že pouze 24 % lidí ve věku mezi 18 a 23 lety má příležitostný sex, ve srovnání s 38 % dopřávajícími si nahodilou rozkoš v roce 2007. Gen Z zažívá výrazně odlišný druh sexuální revoluce než předchozí generace. Jejich přístup k sexu je pragmatičtější a mnohem více osobní.

Mohlo by se vám líbit

(Ne)oblečená, aneb stručná historie spodního prádla

Posílit sebevědomí nositele, potěšit oko pozorovatele. Spodní prádlo mělo odnepaměti mnoho funkcí a ještě více podob.
elle.cz

Sexem jsme přesycení

Scott South, profesor sociologie na University of Albany v New Yorku, říká, že vědce statistiky odhalující sexuální půst překvapily. „I když existují teorie, proč majímladí lidé méně sexu, ve skutečnosti je jen málo podložených studií, které na to umí odpovědět,“ říká. Zejména po pandemii covid-19 se v sexuálním životě začaly projevovat zásadní změny. Snížila se sexuální touha, naopak na scénu vstoupil vliv toho, že lidé neměli soukromí a celkové podráždění ze situace, která změnila (v mnoha ohledech nevratně) životy všech. Velkou roli prý také hrají všudypřítomné porno a sociální sítě typu OnlyFans, které mladé lidi nejen sexem přesycují, ale také zkreslují jejich představu o něm. Ten fiktivní je mnohem líbivější, takže když pak dojde k tomu skutečnému, přichází zklamání, deziluze a také nepříliš velká ochota ho opakovat. Svou troškou do mlýna přispívá také Tinder. Stovky lajků, které nikam nevedou, desítky nevyžádaných nudes, pár slibných rande zakončených následným ghostingem nám berou chuť se pouštět do vztahových dobrodružství a nutí nás přemýšlet, co vlastně od intimity chceme. A čím dál tím více se chceme vymanit ze situací, které naše potřeby neuspokojují.

Mohlo by se vám líbit

Neřesti randění: Co je horší než ghosting? Zombing.

O fenoménu ghostingu jste už pravděpodobně slyšeli. Jít na rande a poté, co se celou dobu dobře bavíte, už o svém protějšku už nikdy znovu neslyšet. Jako další level mučivého stylu randění přichází zombing. Co můžete čekat od něj?
elle.cz

Nemusí se nabízet pod cenou 

Mileniálové a především generace Z také přistupují jinak ke své osobnosti a ke svému tělu. Na jednu stranu je jim vyčítáno, že jsou zhýčkaní a sobečtí, na druhou je to i důvod toho, proč si vybírají, kdy a s kým jim stojí za to mít sex. Nemusí si potvrzovat svou vlastní hodnotu v posteli nebo množstvím zářezů na pažbě. Své hodnoty jsou si vědomí mnohem více než předchozí generace, lépe přijímají své tělo a nepotřebují se ujišťovat o tom, že za něco stojí a jsou žádoucí, protože mají hodně sexuálních partnerů. V tom, jak k sexu přistupovat, jim také pomáhá velké množství podcastů a seriálů jako Sexuální výchova, Potvora a Big Mouth, kde protagonisté představují současnou sexualitu způsobem, který je upřímný, poutavý a realistický.

Mohlo by se vám líbit

Generace Z verus Mileniálové: jak prožívají svou sexualitu a vztahy?

Dělí je pár let a přece jsou tak jiní. Vyrostli za odlišných podmínek – jedna generace jsou děti blahobytu, druzí v dětství čelili jedné krizi za druhou. Jak se to odrazilo v přístupu k jejich sexualitě a budování vztahů? Čtěte níže.
elle.cz

Než špatný sex, raději celibát

Někteří Gen Z-ers si dokonce říkají „puriteens“ a ti sex úplně odmítají. Ne navždy, a ne úplně (většinou masturbují), ale na čas se sexu zříkají, aby se lépe porozuměli svému nitru, svým potřebám a aby se zbavili sociálního tlaku spojeného s fyzickou intimitou. „Jsme víc než naše těla,“ říká jedna z žen, která se rozhodla pro žití v celibátu. „Působí to jako detox. Vyčistíte si hlavu i vztahy. Od té doby, co s muži nespím, jsou moje vztahy mnohem kvalitnější. Jsou založené na přátelství a opravdovém zájmu o toho druhého.“ Její názor potvrzuje doktorka Anna Huslak, autorka aplikace Ferly, jejímž cílem je změnit vztah společnosti k sexu a podporovat ženy, které mají sexuální potíže, jako je nízké libido a neschopnost dosáhnout orgasmu. „Jako společnost jsme posedlí spíše kvantitou sexu než kvalitou. Zdá se, že mezi mladší generací je kladen důraz na kvalitu – místo toho, aby měli špatný sex, ho raději nebudou mít vůbec.“ Zároveň ale říká, že nejde o to připravit se o potěšení, ale zaměřit se na otevření se prozkoumávání širšího chápání sexu a identity. „Když mluvím o celibátu, mám na mysli odepřít si sex s druhými, nikoli neprovozovat ho vůbec,“ říká. Vhodnou alternativu vidí v masturbaci. Důsledky sexuálního půstu mladé generace se teprve projeví. Ale existuje dost důvodů věřit, že tato cesta vede k dobrému cíli. Možná o trochu více abstinence, která vede k upřednostnění vlastních tužeb, není tak špatné.

Mohlo by se vám líbit

Incel? Seznamte se s muži, kteří nenávidí ženy. Nebo... raději ne

V jejich světě neexistuje žádný Tinder, protože se pohybují zásadně ve friendzone. Muži z komunity incelů své milostné neúspěchy přeměnili na nenávist, kterou šíří po sítích i mimo ně. Čím si kompenzují svou neatraktivitu pro opačné pohlaví?
elle.cz

Zdroj: ELLE.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24