Tlak vrstevníků jako motiv
Je celkem přirozené, že pokud kolem sebe máte lidi, kteří žijí v dlouhodobých spokojených vztazích, jsou vaše šance na podobně fungující vztah vyšší, než když se vaši přátelé a blízcí neustále s někým rozcházejí, rozvádějí a hledají si nové protějšky. Tam, kde je nevěra běžný jev, kde se na ni pohlíží jako na něco, co se prostě občas stává, šíří se jako epidemie. A je dost možné, že se záletnictvím od kolegů nakazíte i vy. Lidé z vašeho okolí vás totiž mnohdy ovlivňují víc, než si myslíte. „Všichni jsme náchylní k sociálním normám, jsme ovlivněni názory a chováním lidí kolem nás. A snahu zapadnout do kolektivu, přizpůsobit se ostatním, v sobě máme zakořeněnou už od dětství,“ zmiňuje se britská expertka na vztahy Tracey Cox. Touha být jako všichni ostatní je totiž mnohdy silnější než vaše vlastní individualita.
V zajetí obav
Je samozřejmé, že máte určité morální zásady a víte, co je správné a co nikoli, od názorů přátel a blízkých se však nikdy zcela nedistancujete. Pod vlivem okolí jste totiž stále, a tak leckdy nevědomky přijímáte i názory a chování lidí kolem sebe. „Pokud se ve vašem okolí pohybuje až příliš mnoho lidí, kteří nevěru považují za zcela normální součást života, vryje se vám do podvědomí, že na podvádění vlastně není nic zas až tak špatného,“ vysvětluje profesorka psychologie z Kalifornské univerzity Kelly Campbell. V podstatě se těmto názorům poddáte, otupíte a začnete brát zálety jako něco běžného, s čímž už se nedá nic moc dělat. A netýká se to přitom jen nevěry, ale i jiných problémů ve vztahu. Názory přátel vás mohou ovlivnit i v otázce sexu či tolik diskutované polyamorie.
Přehnaná žárlivost a pokřivené ego
Faktorů, které vedou k nevěře, je pochopitelně mnohem víc. Určitý podíl může mít stres, přílišné ego či naopak nízké sebevědomí a v neposlední řadě i postoj rodičů. Pokud si totiž nevěru zažili i oni, je možné, že se k ní nakonec uchýlíte i vy sami. Není to ale pravidlem. „Lidé, kteří vyrůstají v rodině, kde byli rodiče nevěrní, si většinou osvojí dva typy chování. Buď k nevěře taky nevědomky inklinují a jsou raději těmi, kteří ubližují, než aby si sami nechali ubližovat, nebo nevěrnými lidmi opovrhují, snaží se je vychovat a nevěře jakýmkoliv způsobem zabránit,“ podotýká Cox. Takové chování však většinou vede k přílišné žárlivosti či k nutkání si vztah až příliš idealizovat. Manželství a vztahy však není možné nalinkovat, a byť se snažíte sebevíc, občas se nějaká bouře stejně přežene. Záleží ale jen a jen na vás, jak moc si od svého okolí necháte do problému mluvit. A jak moc vás jejich názor poznamená.
Zdroj: psychologytoday.com, forbes.com, bridges.com