Emocionální uragán se přehnal a přežili jste to. Nicméně stále není vyhráno – všechno je velmi křehké a může to dopadnout tak nebo onak. I sebemenší chyba může anulovat několikaměsíční úsilí. Situace zůstává dlouho vrtkavá a nejistá. Fakt, že jste se rozhodli zůstat spolu, neznamená, že se všechno během pár dní uklidní. Bude trvat měsíce, než se trosky po bouři odklidí, a během té doby bude třeba naučit se žít mezi sutinami v nepohodlném provizoriu. Pokud má však váš vztah skutečně pevné základy a odhodlání zůstat spolu je silnější než touha po rozchodu, je dost dobře možné, že se s nevěrou nakonec poperete. Je však nesmírně důležité předejít riziku dalších mrzutostí. Poradíme vám, jak na to.
Důvěra a otevřenost
Po nevěře je zcela zásadní promluvit si o tom, co mezi vámi může vyvolávat pochybnosti a pocit nejistoty. Klidně se partnerovi svěřte, že na vás někdo působí nebo vás dokonce přitahuje. Může se to zdát zvláštní vyslovit tyto pocity nahlas, ale opravdu to významně pomáhá odzbrojit ten nenápadný mechanismus, který se dává do pohybu vždycky, když začnete přemýšlet o někom jiném. “Je jasné, že být schopen takové věci poslouchat, vyžaduje od toho, kdo byl podveden, velkou zralost. Ale jestliže se mu partner tak otevřeně svěřuje, je to spíš projev důvěry než hrozba nové katastrofy,” zmiňuje se francouzský psychiatr Christophe Fauré. Je nicméně důležité, abyste si s partnerem nastavili jasné hranice, kam až můžete v přátelských vztazích zajít.
Teď, nebo nikdy
Víme, je to nesmírně těžké. Ale pro obnovu vztahu naprosto klíčové. Mluvit spolu prostě musíte. Pokud se totiž některý z vás začne znovu cítit v ohrožení, musí mít možnost o tom otevřeně hovořit a podělit se se svým protějškem o své znepokojení. Úlohou toho druhého je pak nabídnout bezpečné útočiště. Podobně jako když cítíte “něco ve vzduchu” – smutek, nepříjemnosti, strach – je dobré zajít za svým partnerem a požádat ho, aby se vám svěřil. Spolehlivost spočívá i v tom, že dokážete toho druhého přesvědčit, že jste tu pro něj. Stát se jeden pro druhého oporou je po nevěře zásadní věc.
Myslete na budoucnost
Mluvte o budoucnosti svého vztahu, probírejte své touhy a skrytá tajemství, hovořte spolu o společných plánech. Jen tak se vzájemně ujistíte o tom, že si přejete jít dál životem společně. Pokud totiž nemáte cíl, směr, kterým se chcete vzájemně ubírat, nikdy společnou řeč nenajdete. Věřte nebo ne, ale otázky typu: “Kde asi budeme za pět nebo za deset let?” jsou nesmírně důležité. Snít o tom, jaký bude váš společný život, není zbytečné fantazírování, naopak to zakládá trvalý a pevný vztah.
Dělejte kompromisy
Pro to, abyste mohli myslet při důležitém rozhodování spíše jako “my” než jako “já”, je důležité uvědomovat si nedostatky a slabiny toho druhého, stejně jako jeho schopnosti a silné stránky. Pokud těmto vlastnostem porozumíte a začleníte je do svého partnerského vztahu, bude ono “my”, s nímž se prezentujete na veřejnosti, mnohem důvěryhodnější a silnější. “Podobně to platí u hodnot a životních zásad. Každý z partnerů má svou vizi světa, je však důležité se sjednotit na společných hodnotách, které dají smysl tomu, co oba společně prožívají,” vysvětluje Fauré. To všechno ale vyžaduje spolupráci. Mluvte, diskutujte, dohadujte se. Pokud se vám podaří dojít ke kompromisům, máte vyhráno. Právě ty totiž tvoří silné pojivo, které vám umožní postupovat ruku v ruce společně dál.
Drobné dárky, lichotky a pochvaly
Dát svému partnerovi najevo, že je pro vás skutečně důležitý, je alfou omegou každého spokojeného vztahu. U toho, který si prošel těžkou zkouškou, to platí dvojnásob. Buďte tedy k sobě vzájemně milí, dělejte si radost drobnými dárky a nešetřete pochvalami. Užívejte si společné chvíle, třeba i ty krátké, kdy si budete vzájemně věnovat pozornost a nebudete chtít nic na oplátku. Zajděte si třeba na hodinku na oběd nebo si vyhraďte půl hodiny večer, abyste si povídali o uplynulém dni. Klidné chvíle prožívejte třeba i při společném vaření nebo kutění. Je to ta nejlepší příležitost k tomu, abyste si společně promluvili, vyměnili si názory, udělali si společné plány a navzájem si porozuměli.
Zdroje: Wikipedia.org, psychologytoday.com