Kopačky přes internet: jak se rozejít v 21. století

Už jste někdy utekli ze vztahu online nebo jste to vyřešili mobilem? Pokud ne, tak patříte v podstatě k dinosaurům a možná se o vás bude vyučovat ve škole na hodinách dějepisu. „Tak, děti, tohle je poslední žena na světě, se kterou se muž rozešel osobně, tváří v tvář.” Dát někomu sbohem ve virtuálním světě se může zdát jako ta nejjednodušší věc na světě. Nemusíte se dívat do smutných očí kluka, vedle kterého jste se probouzela, nemusíte poslouchat jeho výlevy ani se s ním dohadovat o malichernostech. Stačí zavolat, namluvit hlasovou zprávu, poslat SMS nebo sdílet fotku s novým objevem, a vše je vyřešeno. Možná se pak objevíte na profilu Ester a Josefina, ale co už… Vám se ulevilo a on to přežije. 

Rychle a bezbolestně

Před necelými dvěma lety udělala společnost T-Mobile průzkum s názvem Láska v době mobilní, v němž zjišťovala, kolik lidí používá pro seznamování či rozchod internet. Z více než pěti set respondentů ve věku 15 až 35 vyšlo najevo například to, že polovina lidí, kteří vlastní mobil, se seznamuje online. Na netu se častěji než středoškoláci seznamují mladí pracující. Obvyklé je, že ještě než se poznáme, tak si dlouhé dny, týdny a někdy i měsíce chatujeme a posíláme fotky. Virtuální realitu spolu sdílíme dlouho před tím, než spolu vůbec začneme chodit. Třetina dotázaných dostala přes internet nabídku k chození, 13 procent se online dozvědělo, že partnerka čeká dítě, a šest procent respondentů dostalo skrze mobil žádost o ruku. A rozchod? Takovou zkušenost zažila třetina oslovených. A stejný počet mladých lidí se setkalo s ghostingem. Že nevíte, co to je? To se vaše drahá polovička jaksi vytratí, přestane komunikovat, neodpovídá na zprávy, nezvedá telefon. Z expartnera se stane virtuální duch.

Pokud kroutíte hlavou, že tohle by se vám určitě stát nemohlo a nikdy byste to neudělali, sáhněte si do svědomí. I když i mně to dnes připadá přinejmenším dost divné, online kopačky už jsem také darovala. Bylo to na střední, s tím klukem jsem byla párkrát na rande, a jelikož mě to přestalo bavit, nerozuměli jsme si a já už neměla o další schůzku zájem, vyřešila jsem to pro obě strany tím nejjednodušším způsobem. Napsala jsem mu zprávu, chvilku jsme se dohadovali po esemeskách, ale nakonec to bylo takové, jaké jsem chtěla. Rychlé a jasné.

I rozchod přes telefon má nějaká pravidla.

Není se čemu divit. Na mobilu spolu začínáme chodit, v průběhu vztahu si voláme, posíláme fotky, píšeme zprávy typu „Myslím na tebe“ nebo „Kup mléko“, a proto je pro nás asi normální a logické pak k rozchodu použít stejné místo a stejnou taktiku a poslat drahého k vodě skrz digitální obrazovku. Z takového chování ovšem nemůžeme vinit jen fakt, že žijeme v době sociálních sítí a na telefonech jsme přilepení několik hodin denně. Rozchody přes prostředníka nejsou žádnou novinkou. Už dávno v minulosti se lidé opouštěli přes chůvu, domovníka, komornou či rodinné příslušníky. 

Brit Jonathan Kiekbusch na rozchody vyzrál a dokonce na nich postavil svou živnost. Můžete si ho najmout k tomu, aby za vás odvedl „špinavou práci” a vysvětlil vašemu partnerovi, že už s ním nechcete být. On se s ním sejde, přetlumočí mu vaše argumenty a hotovo. „Když jsem se rozcházel se ženami, strašně jsem si přál, aby se našel někdo, kdo by to udělal za mě,“ vysvětluje. Podobnou službu ještě před pár lety nabízela i jedna kanadská firma. „Máte vztah, který nefunguje? Rádi vám ho pomůžeme ukončit,“ psalo se na stránkách The Breakup Shop. Nejlevnější položkou byl vysvětlující dopis, nejdražší pak objednání osoby, která vašemu partnerovi zavolá. Dnes už stránky fungují pouze jako vztahová poradna. Ale i rozchod přes neživého prostředníka jako telefon má svá pravidla. 

... více se dočtete v únorovém čísle magazínu ELLE, které je právě na stáncích!

Imaxtree

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24