Určitě jste o nich už slyšeli. Feromony – látky, které vylučuje každý z nás. Necítíme je a ani je nijak nevnímáme, i přesto na ně naše tělo reaguje. Vzbuzují v nás zájem o toho druhého a podněcují chuť na sex. Jak ale vlastně fungují? A jaký je rozdíl mezi těmi ženskými a mužskými? I na to vám odpovíme.
Tajná zbraň přitažlivosti
Feromony, nazývané taky jako nosiče vzrušení, jsou přírodní chemické látky, které podtruhují přirozenou lidskou přitažlivost. Vylučují je potní žlázy, a to hlavně v podpaží, pod ušima nebo v okolí prsních bradavek. Není to ale tak, že tuto “vůni” cítíte, feromony se nevnímají nosem, nýbrž takzvaným jacobsonovým orgánem, který se nachází na rozhraní ústní a nosní dutiny na vrchním patře. Jakmile tento orgán zjistí, že jsou v okolí feromony, pošle do mozku signál, který začne stimulovat centrum rozkoše. Síla feromonů pak určí, jak jste sexuálně přitažliví pro okolí. Intenzita produkce těchto látek je ovšem u každého jiná a nejsme nijak schopni ji ovlivnit. Tedy tu přírodní formu. Naštěstí existují kouzelné flakonky, které představují tajnou zbraň ve hře zvané svádění.
Jednoduchost a univerzálnost
Tolik opěvované feromony mají různé podoby. Prodávají se v lahvičkách s přidanou parfemací, ale i čisté, bez přidané vůně. Po aplikaci tak klidně můžete sáhnout po svém oblíbeném parfému. Používají se vlastně úplně stejně – kapou se na místa, kde pulzuje tep. Na krk, dekolt a zápěstí. Co se typů týče, k dostání jsou jak ty dámské s obsahem androstenolu či kopulinu, tak i ty pánské, mísící androstenol, androstenon a androstadienon. Nejedná se tedy o zázračné univerzální flakonky, každá lahev je určená pro dané pohlaví. Nerozhoduje ani to, koho chcete svádět, pokud jste žena, použijete zkrátka ženský flakon.
Jedná se o pouhé placebo?
Někteří o účinnosti feromonů pochybují, protože si myslí, že jde o jakousi formu placeba. Proto se na toto téma zaměřila řada vědeckých studií. Například ta z roku 2009, kdy se experti z uznávané britské školy School of Biological Science pokusili zjistit, jak moc feromony ovlivňují naše vnímání ostatních lidí. Rozdělili respondenty do dvou skupin, přičemž jedna z nich hodnotila atraktivitu protějšků s využitím feromonů, druhá se zaměřila na osoby bez nich. A výsledek byl vskutku překvapivý. Ukázalo se totiž, že skupinka, která využila feromony, byla podle respondentů o celých 22 % přitažlivější. Faktem zůstává, že většina osob, které po feromonech sáhnou, se nadopují i pocitem sebevědomí, což s placebem vlastně tak trochu souvisí. To ale rozhodně není na škodu. Vždyť sebejisté chování, charisma a chuť koketovat vedou vždy ke kýženému cíli.
Feromony do kabelky
Jistou nevýhodou feromonů ve spreji je skutečnost, že vydrží účinkovat zhruba čtyři hodiny. Pokud máte před sebou dlouhý večer, není nic snazšího, než mít v kabelce menší balení, nebo si naplnit miniaturní atomizér na klasický parfém. Pro intimnější chvíle, kdy budete potřebovat větší dávku smyslnosti, můžete na tělo rozetřít olej s obsahem feromonů. Muži pak mohou vyzkoušet třeba feromonový tělový balzám po holení, který se nanáší výhradně na intimních partie. Všechny zázračné flakonky najdete v erotických obchodech, širokou nabídkou disponují i e-shopy s kosmetikou.
Zdroje: Wikipedia Commons, activebeauty.cz