Podle tradiční čínské medicíny si i bylinky umí poradit s vašimi vlasy

Dva tisíce let harmonie 

Tradiční čínská medicína (TČM) je systém léčby, který vznikl před více než dvěma tisíci lety v Číně. Její síla je výjimečná tím, že se zaměřuje na harmonizaci těla a mysli prostřednictvím přírodních metod. Na rozdíl od západní medicíny, která se často soustředí na konkrétní symptomy a nemoci, jako je třeba bolest v krku, chřipka nebo vleklé záněty, TČM pohlíží na tělo jako na celek a snaží se obnovit rovnováhu energií, známou jako Qi (čtěte čchi). Stojí na principech harmonie a rovnováhy mezi protiklady jin a jang a na teorii pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda). Tělo chápe jako celek, kde jsou všechny orgány a systémy propojeny a vzájemně se ovlivňují.

Mohlo by se vám líbit

Sbohem, padající slabé vlasy. Poznejte účinky bylinky jménem rozmarýn

Rozmarýn kdysi patřil výhradně do kuchyně, teď po něm sahají ti, kteří bojují s řídnutím vlasů, jejich vypadáváním a slábnutím. Tato aromatická bylinka podle recenzí dokáže (skoro!) dělat zázraky.
elle.cz

Qi ve vlasech 

Tradiční čínská medicína přistupuje k problémům s vlasy, včetně vypadávání nebo šednutí jako k symptomům, které odrážejí nerovnováhu v těle. „Mezi hlavní principy, které lze podpořit jak akupunkturou, tak fytoterapií patří celková tonizace, což je proces, který má za cíl primárně zpevnit a obnovit životodárnou energii Qi,” vysvětluje terapeutka tradiční čínské medicíny Judita Halvová, zakladatelka pražské Beauty Body Clinic, kam dochází celá řada celebrit včetně influencerky Bé Hy Nguyen, herce Miroslava Etzlera a mnoha dalších.

Kde je problém? 

K dalším faktorům, které se odráží v kvalitě vlasů a vlasové pokožky patří nedostatek krve, nedostatek ledvinové jing, mnohdy nerovnováha jater a nebo zánět či nahromaděné vlhko. Vždy je důležité absolvovat podrobnou diagnostiku podle TČM, která určí, co přesně ke vzniku konkrétního problému vedlo. A zkušený terapeut ví, na co se zaměřit, jaká bylina či metoda léčby je vhodná pro konkrétní kombinaci potíží. 

Mohlo by se vám líbit

7 megatrendů, které zahýbou v roce 2025 světem krásy a wellbeingu

Nový rok, nové já. To je mantra, která se objeví pokaždé, když odbije půlnoc starého roku. My vám rozhodně nechceme podsouvat, že si s příchodem roku 2025 musíte kompletně překopat obličej, kosmetickou rutinu i celý obsah vaší kosmetické tašky. Nabízíme vám přehled sedmi očekávaných trendů, které letos uvidíte všude. A vy si můžete vybrat, jestli některý z nich budete následovat, částečně se jím inspirujete nebo jestli všechny kolem sebe necháte jen nevzrušeně proplout. Tím největším trendem roku 2025 je totiž nepodléhat tlaku!
elle.cz

Síla bylin 

V tradiční čínské medicíně je používáno několik bylin, které jsou prospěšné pro zdraví a krásu vlasů. „Královnou mezi nimi je He Shou Wu, někdy známá pod názvem Fo-Ti, česky rdesno mnohokvěté. Jedná se o trvalku, u které se za nejcennější považuje především kořen, který obsahuje látky, jež jsou vhodné nejen pro krásné vlasy. Je prokázáno, že zpomaluje vznik šedin, ale dodává též energii a vitalitu celému tělu,“ říká Judita Halvová.  Kromě toho obsahuje také antioxidanty, které zabraňují stárnutí a poškození buněk volnými radikály. Podle TČM je jejím největším přínosem to, že posiluje játra a ledviny, což pozitivně ovlivňuje jak růst vlasů, tak regeneraci vlasové pokožky. Mezi další byliny používané v TČM patří např. Di Huang neboli rehmanie lepkavá známá pro své posilující účinky, které pomáhají k prokrvení pokožky hlavy a posílení vlasových folikulů. „Ve směsích a čajích často nalezneme i tzv. ženskou bylinu Dang Gui (děhel čínský) nebo bobule Goji (kustovnice čínské),” vyjmenovává Judita Halvová.

Mohlo by se vám líbit

Co je to cica? Objevte sílu pupečníku asijského v kosmetice

Cica neboli pupečník asijský je zázračná rostlina, kterou můžete znát z korejské kosmetiky. Podporuje tvorbu kolagenu, urychluje hojení ran a hydratuje pokožku – je ideální pro všechny typy pleti. V jakých produktech ji můžeme najít?
elle.cz

Než s nimi začnete 

Byliny je možné užívat jak ve formě bylinných odvarů, či čajových směsí, které jsou velmi silné a účinné. „Nicméně musím důrazně varovat čtenářky, než začnou bylinny užívat , aby se poradily se zkušeným fytoterapeutem, který sestaví směs nebo odvar přesně na míru tak, aby zohlednil stav celého těla. Tyto jsou vhodné pro klienty s opravdu větším problémem jako je alopecie,” dodává Halvová. Pro ženy, které chtějí dodat svým vlasům energii, zdraví a krásu pomocí čínských bylin, se připravuje novinka podle tradiční formule, jež se používá přímo v Číně. „Já jsem ji získala na stáži u slavného profesora Penga, kterému se díky jeho neortodoxním způsobům vystupování a perfektní diagnostice přezdívá Dr. House,” říká terapeutka na konto chystaného potravinového doplňku Hair. Ten bude součástí kolekce potravinových doplňků, která se zaměřuje na nejčastější problémy, se kterými ji klienti oslovují. V tomto článku vám nedoporučíme nákupní seznam. To, co užívat a v jakém množství, by vám měl poradit zkušený terapeut, který má s TČM hluboké zkušenosti. 

Mohlo by se vám líbit

Jak pečovat o vrstvené vlasy, aby byly vždy plné života

Vrstvené účesy jsou všestrannou a lichotivou volbou, a se správnou péčí se mohou stát účesem, který vás definuje na dlouhá léta! Pokud budete dodržovat několik základních rad, vaše vrstvené vlasy zůstanou zdravé, stylové a plné života.
elle.cz
Zdroj článku: