Jak moc se vám mění rysy obličeje?
Většina lidí věnuje nemalé množství času výběru kosmetiky, čištění pleti, líčení či cvičení. Péče o ústa však bývá často opomíjena. Ačkoliv si to mnozí neuvědomují, pouhé čištění zubů nestačí. Změna nenastává jen u zubů, ale také u čelistí, ty časem ztrácí objem. V oblasti tváří s věkem přicházíte i o kolagen, což může způsobit ochabnutí kůže obličeje. Mnohdy tak můžete vypadat mnohem unaveněji a vaše tvář může působit propadlejším dojmem.
Vzhledem k tomu, že se zuby nacházejí ve stále se pohybujících vazech, mění se jejich pozice i tvar. Zuby se naklánějí dovnitř úst, opotřebovávají se, a dokonce se i zkracují či zužují. To může způsobit změnu tvaru obličeje – například zmenšení prostoru mezi nosem a bradou. Trable se změnou pozice zubů i tvarem obličeje mohou efektivně vyřešit rovnátka a zákrok šikovného ortodontisty.
Takzvaná recese dásní je jedním z nejvýraznějších a nejčastějších příznaků stárnutí ústní dutiny. Za tento problém může ztráta kostní hmoty. Příznakem recese dásní jsou odhalené krčky, které jsou přirozeně tmavší. Abyste se této nepříjemnosti vyhnula či zmírnila příznaky, dbejte na dentální hygienu. Ačkoliv to může vyznít tak, že se tento problém týká pouze lidí po padesátce, realita je jiná. Větší změny zubů pociťují osoby již v pětadvaceti letech. Kvalitní péče o zuby by proto měla být naprostým základem.
Ztráta kolagenu a ztenčení skloviny
Proměny nastávají také v barvě zubů. Sklovina se časem opotřebovává a ztenčuje. Stárnoucí sklovinu narušují dva typy skvrn – vnitřní a vnější. Zatímco s vnitřními skvrnami si může poradit pouze odborník, s vnějšími skvrnami, za které může především jídlo a pití, si můžete díky speciálním pastám poradit sama. Zuby jsou velmi náchylné také k výskytu zubních kazů. Ty jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi. S tím souvisí i větší potíže s dásněmi, kterým hrozí poruchy struktury.
Důležitá je prevence
Pokud se změnilo posazení vašich zubů v dutině, neváhejte a investujte do rovnátek. Jestli máte dostatek financí, můžete zvolit moderní fixní neviditelná rovnátka, která se v posledních letech stala velkým hitem. Jestliže patříte mezi ty, kteří v noci skřípou zuby, používejte speciální kryty. Zdravějších zubů dosáhnete také tím, že se budete vyhýbat sladkým nápojům a sladkostem s barvivy, přestane kouřit a omezíte pití kávy. Vzhled svého úsměvu můžete snadno vylepšit šetrným a odborným bělením zubů. Efektivní může být také volba bílých plomb místo těch amalgámových. V neposlední řadě pijte hodně vody, abyste předešla zubním kazům.
Úsměv jako pomocník i ukazatel emocí
Lidský úsměv je mocný nástroj. To, že zlepšuje náladu a vztahy, zvyšuje důvěryhodnost, snižuje stres a je nakažlivý, ví snad každý. Určitě vám neuniklo ani to, že lidé, kteří se nesmějí, mají viditelně odlišný obličej – ustaraný, přísný. Zajímavá je však skutečnost, že smích posiluje imunitu a snižuje krevní tlak. Méně známou informací může být i to, že naše ústa jsou prý hlavním ukazatelem emocí. Což si většina lidí pravděpodobně mohla myslet o očích.
Tím, co lze vyčíst z našeho obličeje, se zabývá například učitelka fyziognomie (nevědecká nauka, podle níž lze podle vzhledu člověka rozpoznat jeho povahu a nadání, pozn. red) Eliška Landovská. Ta je toho názoru, že horní ret ukazuje naše vlastní emoce a dolní ret zase city, které vyžadujeme od ostatních. Silnější spodní ret podle Landovské zase poukazuje na nerovnováhu mezi příjmem a výdejem emocí, ale také velký sexappeal. Lektorka fyziognomie také říká, že lidé, kterým přirozeně padají ústa k jedné straně, mají sklony k překrucování reality.
„Pokud zkoumáte člověka podle fyziognomie obličeje, je třeba věnovat pozornost také tvářím. Syslí budou chtít urvat co nejvíc pro sebe, ale buclaté, andělíčkovské, nosí lidé, pro něž jsou vztahy prioritou a jsou ochotni pro druhé udělat maximum. Až na hranu sebeobětování. Ze vztahů mají radost a své přátele milují. Naopak tváře propadlé si udržují odstup. Často ani nepotřebují žít v páru. Dámy, charismatickým kovbojům s propadlými tvářemi se raději vyhněte,“tvrdí Landovská. Zda jsou její názory realistické, je diskutabilní. Je však jisté, že její pohled na věc může mnohé zaujmout. Stejně jako samotná fyziognomie.
Nezapomínejte i na své rty
S krásným úsměvem se pojí i vzhled vašich rtů. Ty by měly být vyživené a vypadat takzvaně šťavnatě. Nejenže popraskané rty jsou esteticky nevzhledné, mohou poukazovat také na mnohé zdravotní potíže či nesprávnou kosmetickou péči. Mezi nejčastější příčiny suchých rtů patří dehydratace, konzumace slaných a kořeněných jídel, užívání léků, přemnožení kvasinek, nedostatek vitamínů či alergická reakce na dekorativní kosmetiku.
Aby vaše rty vypadaly jako rty modelek z reklamy na nejnovější rtěnky, musíte především obnovit jejich bariéru a hydratovat je. SOS záchranou může být jejich navlhčení a následná aplikace produktu s účinným voskem. Velkým pomocníkem může být také bambucké máslo, včelí vosk, med, aloe vera a produkty obsahující vitamín E. Obnovu bariéry můžete zahájit také peelingy.
Pokud chcete dosáhnout svěžího a zdravého vzhledu rtů, pořiďte si kvalitní balzám na rty, který budete používat podle potřeby. Velkou vrstvu balzámu aplikujte především před spaním. Experti dopuručují i zvlčovače vzduchu. Ty zabraňují přílišnému vysušení pokožky. Pokud žádná z těchto rad nezabere, měla byste vyhledat dermatologa.
Tip ELLE: Účinnou peelingovou mast si můžete vyrobit i doma – stačí smíchat třtinový cukr a kokosový olej.
Zdroj: Byrdie, ELLE.com, Dobson Ranch Dental Care, Aura Glow, Novinky, Women's Health