Informace, že probiotika jsou pro náš organismus ohromně prospěšná, asi není pro většinu lidí neznámá. Nejčastěji se zmiňují v souvislosti s užíváním antibiotik, aby po nich zklidnila náš podrážděný žaludek. Probiotika toho ovšem umějí mnohem víc. Naše střeva hostí miliardy bakterií a ty užitečné pomáhají tělu při trávení. Některé nás však mohou dost potrápit.
A právě tehdy přichází čas na probiotika – živé organismy, které příznivě účinkují na naše tělo. „Jednoduše řečeno, je to zdraví prospěšná bakterie. Najdeme je v jídle, ale i ve formě tablet nebo krémů. Obnovují střevní mikroflóru, jsou protizánětlivé, zvyšují imunitu, mají pozitivní účinky na pleť a jsou dobré také na psychiku. Likvidují látky, jež se kupí v těle a negativně ovlivňují naši náladu,“ vysvětluje lékařka Hana Mojžíšová, specialistka na výživové poradenství.
Probiotika se nejčastěji užívají ve chvíli, kdy bereme antibiotika. Ta neničí ve střevech jen škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné, a proto se při jejich užívání objevují zažívací potíže. Je tedy vhodné přidat k antibiotikům i tablety s probiotiky. Ty působením na mikroorganismy ve střevní flóře zvyšují přirozenou imunitu organismu. Mají schopnost produkovat bílkoviny, vitaminy a mastné kyseliny a podporují trávení. Potlačují množení střevních patogenů, jež mají špatný vliv na lidský organismus.
„Lidé si myslí, že je musí brát pouze po nemoci, ale není to tak úplně pravda. Probiotika lze užívat i jako prevenci respiračních onemocnění,“ radí Mojžíšová. Až si budete tabletky vybírat, zaměřte se na etiketu výrobku a pozorně si přečtěte složení. „Dejte si pozor hlavně na množství probiotik. Čím víc jich produkt obsahuje, tím lépe. V tomto případě se nevyplatí koukat na cenu,“ upozorňuje doktorka Mojžíšová.
Některé tablety, které se prodávají v drogeriích, obsahují třeba dvě miliardy bakterií, správné minimum je však zhruba deset miliard. Pro takové tablety si zajděte do lékárny a se poraďte se tu s odborníkem. Zázračné pilulky pozitivně ovlivňují i zdraví a vzhled naší pokožky. Například zánětlivé procesy, jež způsobují akné, můžeme díky nim zmírnit. Stabilizují střevní stěnu a omezují růst mikroorganismů, které mohou být původci zánětu.
Díky tomu, že redukují zánět i výskyt škodlivých bakterií, podporují probiotika čistotu pleti, snižují suchost a působí i proti známkám jejího stárnutí. Aby byly výsledky co nejlepší, doporučují dermatologové i kosmetičky aplikovat probiotika přímo na pokožku. Krémy, které je obsahují, redukují zarudnutí a výraznou citlivost pleti a působí také proti bakteriím usazeným v mazových žlázách, jež pak způsobují pupínky.
Vždy je ale nejlepší, když jsou probiotika v produktech obsažená přirozeně. Nejčastěji je najdeme v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty a kefírová mléka. Možná vás překvapí, že jsou obsaženy i v tempehu, kimchi, miso pastě, v tvrdých sýrech typu ementál nebo v zelenině konzervované mléčným kvašením, což je třeba kysané zelí. Většina ovoce a zeleniny ale způsobuje nadýmání. Pokud chcete mít ploché bříško, můžete zdravé stravování doplnit o probiotika v tabletách. Ta odbourávají škodlivé látky na stěnách střev. Budete se pak cítit lépe a nadýmání už nebude váš problém.
Zní to téměř neuvěřitelně, ale probiotika pomáhají našemu zažívání, imunitě, pleti, psychice i mozku. Stále váháte, jestli je zkusit?