1. Sebepoznání pomocí dechu
Dechovou terapii, která vznikla v 70. letech 20. století, si zamilovaly miliony fanoušků po celém světě. Za mezinárodní věhlas vděčí svým účinkům, o nichž se teď můžete přesvědčit i vy.
Jak to funguje? Během intenzivních dechových cvičení se soustředíte zejména na výdech. Tuto metodu původně vynalezli psychiatři, aby imitovala účinek LSD na lidský mozek, ale nemusíte se bát. Díky změněnému stavu vědomí například konečně můžete uvolnit staré emoční blokády. Po 8–12 minutách řízené hyperventilace, kdy dýcháte jen ústy, totiž začne hypothalamus produkovat endorfiny a dočasně dochází ke změně podílu plynu v krvi (zvyšuje se přísun kyslíku a snižuje obsah oxidu uhličitého). Frontální lalok, tedy část mozku označovaná za analytickou či intelektuální, se přepne do podvědomí a vy pocítíte zkušenost pravého bytí. Tento fyziologický proces vysvětluje intenzivní pocity úplnosti a jasnosti, které se v tu chvíli dostaví. Expertka na dechové metody Susan Oubari o dýchání na konci loňského roku vydala knihu Breathwork: Breathe for Change a nabízí online kurzy (v angličtině a francouzštině). Bývalá stylistka pro tuto metodu nadchla mnoho svých přátel z módního byznysu. Nejedná se o žádnou new age disciplínu, její účinky na mozek jsou známé a uznávané i odbornou veřejností: „I když mluvíme hodně o záměru, energii nebo vesmíru, tato technika v sobě nemá nic mystického,“ připomíná spoluautorka knihy Emilie Veyretout. Tak schválně, uvidíte, jak rychle se na ní stanete závislí i vy!
2. Okysličení kůže masáží
Pokud existuje jedna věc, na kterou hvězdy přísahají, je to jejich kosmetička. Když jí svěřují svou tvář, naprosto se jí odevzdávají. Proto terapeuti a další specialisté během posledních měsíců v lockdownu doporučují umění samomasáže, léčivá síla dotyku totiž působí nejenom navenek, ale i uvnitř. Pomáhá nám vnímat sebe samé.
Jak to funguje? Mnoho studií dokazuje, že masáž pokožky stimuluje fibroblasty, hlavní buňky naší pokožky, které produkují elastin a kolagen. Tato stimulace má samozřejmě anti-aging účinky, ale je to také způsob, jak zvýšit okysličení tkání. Masáží obličeje zvyšujeme mikrocirkulaci krve, a tím i mezibuněčnou aktivitu. Výsledkem je viditelné a trvalé projasnění. Opatřete si pár pomocníků, a hned uvidíte ten rozdíl, ať už se jedná o roller, či minerální kámen gua sha pro pozvednutí a modelaci kontur a tonizaci pokožky. Například herečka Jessica Alba nedá dopustit na roller od americké cool značky Nurse Jamie z L.A. Vyzkoušet také můžete kryo nástroje na obličej, kdy se namísto válečku používají dvě kuličky naplněné gelem, které se vloží do mrazáku. „Zpevňují pokožku, ale především poskytují božský pocit,” říká na jejich adresu Helena Marion, propagátorka kryo terapie.
3. Čisté vůně
V roce 2021 se s udržitelnými vůněmi roztrhl pytel! K naší velké radosti se začínají objevovat parfémové domy, které vytvářejí čisté a ekologické vůně. Trend v oblasti parfémářství? Světu vládnou netradiční kombinace!
Jak to funguje? Receptury jsou stále zelenější, a to zejména díky alkoholu získávanému z rostlin a surovinám pocházejícím z etických zdrojů. Některé formule jsou dokonce komplet přírodní a… voní prostě božsky! Škála přírodních složek je široká – od rostlinných výtažků přes vůně citrusů až k pryskyřicím. Na rozdíl od minulosti už také parfémáři umějí vyrobit přírodní parfémy, které dobře voní a vydrží na pokožce dostatečně dlouho, a můžou tedy konkurovat mainstreamovým vůním.
Nemusíme ani dodávat, že zelený trend zasáhl také obaly. Jsou navrženy tak, aby se daly donekonečna recyklovat. Tak který bude ten váš? Značky Clean Reserve, The 7 Virtues nebo Maison Louis Marie dokonce ze svých produktů vyloučily určité látky, aby vytvořily čistě přírodní vzorce. Milujeme také Henry Rose, řadu čistých parfémů, kterou na trh uvedla herečka Michelle Pfeiffer.