Často máme pocit, že jsou symbolem stárnutí, a ony se opravdu s věkem vytvářejí častěji, ovšem samotný věk na ně má jen pramalý vliv. Ve skutečnosti je mnohem častější příčinou vzniku pigmentových skvrn nadměrné slunění nebo zkrátka působení slunečních paprsků obecně.
Slunce, obávaná hrozba
Skvrny se totiž na slunci netvoří hned – můžete si to představit třeba tak, jako by pokožka měla paměť – každé nechráněné vystavení slunci si v sobě ukládá, pamatuje si ho a po nějakém čase „si vzpomene“, což se projeví navenek právě vznikem hyperpigmentace, tedy tmavých flíčků nebo drobných map.
Někdy však mohou skvrny vzniknout i výrazně rychleji. Může se jednat o skvrny po akné či poranění, kterých je mimochodem nejsnadnější se zbavit. Kůže také reaguje na hormonální vlivy, proto se pigmentové skvrny rády tvoří například v těhotenství. Mohou je také způsobit některé agresivnější látky v kosmetice, jako je třeba retinol či AHA kyseliny, pokud se na pleti dostanou do kontaktu se slunečním zářením.
Ze stejného důvodu vám každá kosmetička či dermatoložka klade na srdce, abyste se po chemickém peelingu, ošetření laserem a podobných procedurách nevystavovala slunci, jinak hrozí ztmavnutí kůže.
Jak chránit pleť každý den
Je to také důvod, proč má boj proti pigmentovým skvrnám dvě fáze: se zmíněnými procedurami, které jsou také nejúčinnějším řešením skvrn, je dobré začít na podzim či začátkem zimy, kdy síla slunce není tolik intenzivní, a ošetřená pleť tím pádem tak namáhaná. Naopak začátkem jara je třeba začít myslet na prevenci a zintenzivnit ochranu proti slunci.
Obvykle dobře víme, jak se chránit při opalování během letní dovolené, ale jak SPF správně včlenit do každodenní péče? Existují sice make-upy i denní krémy s UV filtry, ale vůbec nejlepší je najít si vhodný lehký krém, jehož hlavní funkcí je chránit před sluncem, a ten nanést jako poslední vrstvu péče.
V praxi to tedy vypadá tak, že začínáte čištěním pleti, někdo připravuje pleť na následnou péči ještě lotionem, následuje sérum, krém, a poté SPF krém. Dejte mu chvilku, aby se dobře vstřebal a teprve poté sáhněte po líčení.
Zdá se vám to jako mnoho vrstev? SPF krém by proto měl mít příjemnou a lehkou texturu, aby byl příjemný na každodenní nošení. Asi nemusíme dodávat, že vždy musí jít o opalovací krém přímo určený na tvář, nikoli na tělo.
Prevence jako jediná možnost?
Některé lasery jsou natolik šetrné, že můžete proti již existujícím tmavým skvrnám zasáhnout i teď. Vždy je lepší se informovat přímo na té konkrétní klinice, kde se chystáte zákrok podstoupit. Zároveň můžete skvrny zkusit redukovat i správnou domácí péčí. Zkuste některý z našich tipů.
Zdroj: lancet.com, div.net.au