Moje pokožka za svoji skoro čtyřicetiletou kariéru prošla několika fázemi. V pubertě mi obličej zdobil kopcovatý terén pupínků, jež zmizely snad až s maturitním vysvědčením. V těhotenství jsem si na obličej nemohla dát prakticky nic kromě olivového oleje, protože jinak na to pokožka reagovala stejně silnou vlnou odporu jako fanoušci Brada Pitta, když se rozešel s Jennifer Aniston. Nyní se na kosmetickém lehátku dozvídám, že má pleť je jednou z mála, která se dá s klidem zařadit do kategorie „normální“. Nemám žádné větší obtíže, jednou za čas mě potrápí mastnější T zóna, jež je zcela v normě, jinak od krku nahoru vládne klid a mír.
„Takových klientů k nám v celkovém součtu přijde opravdu jen pár. Zbytek trápí aknózní nebo přecitlivělá suchá pokožka,” vysvětluje mi kosmetička Viktorie Moravcová z pražské Miracle Esthetic Clinic and Spa.Kde jsme k přecitlivělé pokožce přišli a proč nás trápí hlavně teď? Podle dermatoložky Lucie Mansfeldové z institutu Almiaderm za jejím vznikem stojí řada vnějších i vnitřních faktorů. Obraz naší pleti je de facto takovým displejem, který zobrazuje kombinaci obou těchto vlivů.
Špatné faktory
„Z vnějších je to UV záření, volné radikály znečištěného ovzduší, klimatizace, nadměrné působení horka nebo chladu i větrné počasí,” vysvětluje doktorka Mansfeldová. Kosmetička Moravcová k tomu dodává nedostatečnou péčí o pleť, kdy pokožce chybí hydratace nebo není chráněna před škodlivými UV paprsky, či používání nevhodných kosmetických přípravků bez ohledu na jejich cenu. „Je to takový začarovaný kruh. Nevhodná péče narušuje vrchní vrstvu pokožky, ta je tím pádem vnímavější k vnějším vlivům a vytváří se jiné kožní problémy, díky kterým máme tendenci sáhnout po těch nesprávných produktech. Nikdo se přirozeně s citlivou pletí nerodí, to je důležité vědět a co nejefektivněji tomu předcházet,” vysvětluje.
Dalším populárním prohřeškem je špatné používání micelární vody, jejíž zbytky se vždy musí z obličeje smýt, neboť stejně jako čistící prostředky obsahují tenzidy a saponiny, které na sebe vážou špínu a nečistoty, a když je necháme na povrchu kůže, nic dobrého z toho nekouká. Je to, jako kdybyste si namydlila obličej a neopláchla ho. Což při dlouhodobém používání může mít pro pokožku zásadní význam – ztrátu hydratace i živin a paradoxně i ucpávání pórů. Proto je dobré klasickou „micelárku“ nejenom smývat, ale používat v rámci dvojího čištění tak, že ji doplníte druhým odličovačem, jako je mléko či pěna, a následně pokožku ošetříte jemným tonikem. Anebo ji používat pouze nárazově.
Z vnitřních faktorů jsou to hormonální změny v průběhu menstruace, menopauzy a těhotenství, ale také kořeněná jídla, a svou roli hraje i genetická predispozice.
Citlivější pleť mají častěji děti nebo senioři, ale zejména v dnešní době se vyskytuje v jakémkoli věku. „Projevuje se pocitem svědění, pálení, pnutí pokožky, mravenčením, a i když nemusí byt zpočátku viditelná, později vzniká zarudnutí, olupování, otok a zdrsnění pokožky,” vysvětluje dermatoložka Mansfeldová. Pokud takovou pleť máte, je důležité vědět, co s ní. Rozhodně se vyplatí používat šetrnou dermokosmetiku či kosmetiku bez alkoholu, parfemace, barviv a konzervačních látek, jež na ni působí dráždivě. „Pokud ve svém oblíbeném přípravku přece jen něco takového najdete, není nutné ho hned vyhazovat, záleží na koncentraci a ve výčtu složení by se tato ingredience měla nacházet až někde na konci,” dodává Moravcová.
„Klientům doporučujeme zvýšit hydrataci pokožky a používat hydratační krémy na olejové bázi a po večerním odlíčení noční krém s obsahem hydratačních složek. To posílí soudržnost buněk vrchní vrstvy kůže,” vysvětluje PR manažerka dermokosmetické značky La Roche-Posay Iveta Kučerová.
Kožní bariéra jako imunitní hradba
Z dlouhodobého hlediska je podle Mansfeldové důležité posílit takzvanou kožní bariéru. „Když má kůže nízký obsah lipidů, mění se její bariéra. Kůže je pak náchylná k podráždění a alergiím,” dodává Kučerová z La Roche-Posay. Z toho je zřejmé, že pokud jste se dopracovala k přecitlivělé pleti, měla byste ji pravidelně dopřávat pořádnou dávku lipidů. Ať už v čistící fázi, nebo v pečující. Obnova hydrolipidního filmu je přesně to, co potřebujete. Že byste se neměla škrábat a pokožku vysoušet ručníkem spíše dotykově než třením, snad není třeba ani dodávat…
Pro posílení kožní bariéry určitě pomůže podpora kožního mikrobiomu, který tvoří všechny mikroorganismy, jež se na povrchu kůže nacházejí. Fungují jako imunitní hradba, a pokud se o ně dobře budete starat, sníží se i citlivost vaší pokožky. Kožní mikrobiom podpoříte přípravky obsahujícími probiotika a prebiotika. Vyrábí je například La Roche-Posay, Vichy, Korres, Mother Dirt nebo Allies of Skin. Když jsou jednotlivé bakterie, viry a roztoči na kůži v rovnováze, je to značka ideál.
Princezna citlivka
Pokud máte pleť natolik citlivou, že bojujete s každým novým krémem, udělejte si vždy jednoduchý test, kdy krém aplikujete nejprve na předloktí, a v případě, že se nedostaví žádná reakce, můžete jej začít používat i na obličej. Samostatnou kapitolu pak představuje líčení. Nejcitlivější bývají oči, proto je důležité vždy vybírat řasenky otestované oftalmology, snášejí je i nositelky kontaktních čoček a musí obsahovat vzdušnou formuli, jež nedráždí oční okolí a dobře se odličuje. Pro jistotu se vyhněte neorganickým leskům na rty, které obsahují syntetické emulgátory. Ty mohou vyvolat podráždění. Dejte raději přednost bio kosmetice, protože veškeré sporné složky nahrazuje těmi přírodními a navíc vysoce pečujícími.
Zdroj: ELLE, autorský článek