Mýty a pravdy o antiperspirantech

Vstupujeme na tenký led. Kolem otázky, zda antiperspiranty a deodoranty způsobují rakovinu prsu, to víří emocemi. Ve zkratce: Odborná i laická veřejnost se rozdělila na dva tábory. Pročtete-li články a diskuse na internetu, zjistíte, že každý tvrdí něco jiného. A vždy ‚zaručeného‘. Proto jsme se podívali na stránky American Cancer Society a shrnuli nejdůležitější body. A ať se to někomu líbí, nebo ne, pravda je taková, že potvrzené není nic. Užívání antiperspirantů a deodorantů tak dál zůstává především otázkou životního stylu a postoje. Budete se znervózňovat něčím, co žádný vědecký výzkum nepotvrdil a co se nakonec může ukázat jako fáma? Nebo neponecháte nic náhodě a podle toho si budete vybírat i kosmetické produkty? Je to jen na vás.

Pro pořádek i vaše snadnější rozhodnutí shrnujeme hlavní mýty a pravdy:
1) Antiperspiranty zvyšují riziko vzniku rakoviny. Ano, či ne?
Dodnes neexistuje žádná studie potvrzující souvislost mezi užíváním antiperspirantů či deodorantů a rakovinou prsu. Práce, které něco takového naznačovaly, byly odbornou veřejností napadeny za zkreslování údajů.

2) Riziko onemocnění rakovinou prsu je ještě větší, když antiperspirant použijeme hned po holení. Látky se totiž lépe dostávají do těla. Ano, či ne?
Citlivá kůže může na holení reagovat podrážděním, ale je nepravděpodobné, že by šlo o významnější způsob, jak se karcinogeny dostávají do těla. Žádné výzkumy to zatím přesvědčivě nedokázaly.

3) Parabeny způsobují rakovinu. Ano, či ne?
Parabeny se jako konzervační látky používají v make-upech, opalovacích krémech, tělových mlékách, v některých deodorantech i antiperspirantech. Studie ukázaly, že se do malé míry chovají podobně jako ženský hormon estrogen. Ten ve větším množství může podněcovat rakovinné bujení. Nicméně se zjistilo, že enzymy a podkožní tukové buňky malé množství parabenů (jaké je obvyklé v kosmetice) dokážou v těle rychle odbourat.
Běžná je ovšem kožní alergie na parabeny.

4) Aluminium způsobuje rakovinu. Ano, či ne?
Zamezuje pocení a redukuje nepříjemný zápach. Ovšem zatím se jako negativní účinek aluminia prokázala ‚pouze‘ častá alergická reakce pokožky, která se znásobuje aplikací produktu hned po oholení. Přímá souvislost mezi aluminiem a rakovinou se zatím nepotvrdila. Tak jako v ostatních otázkách je i tady odborná veřejnost rozdělená na dva tábory. Ten větší možné propojení odmítá.

5) Antiperspiranty s aluminiem uzavírají potní kanálky, v lymfatických žlázách se pak hromadí toxiny. Ano, či ne?
Lymfatické uzliny odstraňují z těla bakterie, viry a další pro tělo nebezpečné látky, ale nikoli ve formě pocení. Ve skutečnosti nejsou s potními žlázami nijak spojené. Většina nebezpečných látek, které se dostanou do organismu, je z těla odstraněna játry (žlučí) a ledvinami (močí).

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24