Dermální výplně se masivně rozšířily během posledních 16 let a je dost pravděpodobné, že znáte minimálně jednoho člověka, který si je nechal aplikovat – ať už o tom víte nebo ne. Rozhodně neplatí, že výplně jsou určené pouze pro stárnoucí pleť a pro ženy, které touží mít obrovské rty. Aplikací výplně se dá dokázat mnohem více různých efektů, než si mnozí myslí. Kdo je tedy ideální kandidát pro použití výplně? Skoro každý. Díky výplním mohou vaše povislé tváře znovu získat mladistvou plnost, mohou vyhladit vrásky, vyrovnat vrozené asymetrie, zjemnit nebo naopak zvýraznit rysy v obličeji.
Kam se vpichují nejčastěji?
„Osobně nejčastěji aplikuji výplňové materiály na bázi kyseliny hyaluronové do rtů, ať už mám za cíl rty zvětšit, korigovat drobné asymetrie či jen rty hydratovat a neměnit tak jejich objem. Velmi častými ošetřeními jsou také aplikace za účelem liftingu obličeje, řešení nosoretních rýh, oblasti tváří, kruhů pod očima a podobně,“ vyjmenovává MUDr. Michal Dychus, plastický chirurg z kliniky Formé. Dalším populárním místem pro aplikaci výplní je oblast vyšší lícní kosti. Správně aplikovaná výplň zajistí efekt, jako když si vyhrajete s konturovacím make-upem.
A nebudu vypadat jako Madonna?
Ne, pokud zvolíte rozumného lékaře. Jako u jiných estetických zákroků i v tomto případě platí, že všeho s mírou. „Podle mého se jedná o nadměrné užívání výplní,“ komentuje téměř groteskní vzhled primářka dermatologie na klinice Asklepion MUDr. Hana Smutková. „Jde o pochopení procesu stárnutí obličeje. Kromě injekčních ošetření je třeba pracovat i s pevností a strukturou obličeje a zákroky balancovat, aby byl výsledek přirozený.“ V případě, že lékař uvidí, že je váš požadavek z fyziologického hlediska rizikový a dá se očekávat, že výsledek bude esteticky nepřijatelný, měl by vás na to upozornit a takový zákrok jednoznačně odmítnout. Bohužel jsme svědky toho, že se někteří lékaři neřídí svědomím a svými znalostmi, ale zisky.
Rizika posouvání a otoků
V současné době má hashtag #fillermigration neboli samovolný posun výplní na TikToku přes 24 milionů zobrazení. Migrace je, když se výplň používaná například v oblasti rtů, přesune z místa původního vpichu jinam a vytvoří na obličeji nepřirozené, zjevné deformace. Dá se tomu zabránit? „Je pravda, že některé výplňové materiály mohou migrovat z původního místa aplikace někam, kam si to nepřejeme,“ říká MUDr. Dychus z kliniky Formé. „Pak je nutné stav řešit, původní kyselinu rozpustit a eventuálně ji nahradit jinou,“ popisuje řešení této nežádoucí situace. Nejlepší prevencí je samozřejmě volba zkušeného lékaře. Ten musí odhadnout množství aplikované látky, její druh, rychlost vpichu i sklon, v jakém bude látka aplikována. To vše může mít na migraci výplní vliv. Otoky se mohou vyskytovat také. Jednak bezprostředně po aplikaci, třeba v oblasti rtů nebo jako nežádoucí komplikace v podobě pozdějších otoků, například v oblasti kruhů pod očima.
Lze výplně aplikovat dlouhodobě?
Jde výplňové materiály vůbec používat i po dlouhou dobu tak, aby stále vypadaly hezky? Nemusí se ženy v horizontu let obávat toto, že dopadnou jako Courteney Cox, Madonna nebo Priscilla Presley? Podle MUDr. Dychuse lze výplňové materiály dlouhodobě aplikovat tak, aby byl efekt stále přirozený a přiměřený věku. „Obrázky osobností s deformovanými obličeji, které se objevují v časopisech nebo na internetu a zdají se nám přinejmenším úsměvné, jsou bohužel velmi špatnou reklamou na práci s výplňovými materiály. Nešťastně prezentují celou tuto oblast antiagingových ošetření,“ uzavírá doktor Michal Dychus. „Někdy je snaha po přílišné dokonalosti spíše na škodu,“ potvrzuje jeho slova primářka Hana Smutková z Asklepionu.
Zdroj: Autorský článek, asklepion.cz, formeclinic.cz, allure.com