Věděli jste, že je kůže největším orgánem lidského těla?
Lidská kůže plní mnoho prospěšných a důležitých funkcí pro tělo. Kůže slouží jako mechanická bariéra proti vnějším vlivům, jako je UV záření, různé patogeny či jiné mikroorganismy. Kůže je také regulátorem tělesné teploty nebo funguje jako taková spojka smyslového vnímání pro tělo.
Ale ne, mám pigmentové skvrny!
Základem barvy naší kůže je melanin a tento pigment vytváří různorodé odstíny a barvy, které každého z nás dělají jedinečným. To, kolik tělo produkuje melaninu, je ovlivněno různými faktory jako je dědičnost, vystavení UV záření, hormony, léky či kosmetika. Tyto barevné abnormality na lidské kůži mohou vyvolat u člověka negativní pocity a sebekritické myšlenky. Hyperpigmentace kůže je přitom poněkud běžným stavem vyvolávaným několika různými faktory. Může to být genetika, vystavování kůže slunečnímu záření, hormonální změny, kůže po poranění nebo používání konkrétních léků.
Jak na hyperpigmentaci?
Občas je těžké se vyznat ve všech produktech a reklamách kolem nás a určit si, co je pro nás nejlepší. Na co se tedy při výběru správné péče zaměřit? Na léčbu hyperpigmentace můžete jít více směry.
Prvním je zaměření se na topické krémy či séra obsahující ingredience, jako například niacinamid, vitamin C, kojic acid nebo lékořici. Tyto ingredience v produktech mohou mít za následek potlačení tvorby melaninu v kůži, zároveň pokožku rozjasní.
Produkty obsahující retinoidy podporují obměnu kožních buněk a tím i zesvětlení tmavých skvrn. Retinoidy, deriváty vitaminu A, zároveň podporují tvorbu kolagenu v pokožce a vyhlazují lehké linky a vrásky.
Na tmavé skvrny se můžete zaměřit i při exfoliaci pokožky, kdy dochází k odstranění odumřelých kožních buněk z povrchu a podporují tak růst nových buněk. Mohou to být peelingy obsahující jak AHA, tak BHA kyseliny. Obě jsou exfoliační, kdy AHA by mohla být účinnější na hyperpigmentaci, zároveň BHA je také účinná, ale méně irituje pokožku.
Pokud vás trápí skvrny pouze na určitých místech obličeje nebo třeba trpíte na skvrny po akné, tak vyzkoušejte spot treatments, které se aplikují pouze na postiženou oblast. Pokud si chcete dopřát návštěvu beauty kliniky, tak se porozhlédněte pro klinikách, které poskytují microneedling, chemical peels nebo laserovou terapii, které jsou vhodné pro snížení kožní hyperpigmentace. Vše nezapomeňte konzultovat s vaším dermatologem!
Prevence je základ
V poslední řadě se musíme ohlédnout k zárodku problému a hlavně přijít na to, jak mu předejít. Nikdy nezapomínejte na dostatečnou ochranu před sluncem, ať už se nacházíte kdekoliv nebo při jakémkoliv počasí. Prevence je základ a vždy je mnohem složitější a mnohdy i dražší se potýkat s následky nedostatečné péče či podcenění problému. Myslete tedy na vaši kůži s předstihem a nezapomínejte používat spf krémy nejen na obličej! Pigmentové skvrny se ve velkém objevují i na rukou, krku a dekoltu. Pokud máte v plánu být delší dobu na přímém slunci, tak použití ochranných předmětů proti slunci, jako například klobouků nebo deštníků, rozhodně není proti věci. Také se zkuste vyhnout vymačkávání pupínků na kůži, ať už je to sebevíc lákavé. Ničím si tím nepomůžete a zůstanou vám akorát tmavé skvrnky poškozené kůže na památku.
Zdroj: Byrdie, ELLE.com, Healthline