Alergická pokožka – jak na ni?

Kde se alergie bere
Dá se říci, že alergie jsou staré jako lidstvo samo. První záznamy o nich pocházejí z doby asi 3000 let před naším letopočtem – mytický faraon Menés měl podle pověsti prodělat těžkou alergickou reakci po bodnutí sršněm. Ještě před několika desítkami let však byly hlavní alergické choroby – astma, ekzémy a alergická rýma – poměrně vzácné. Od 60. let 20. století se však stávají stále častějšími a o alergii se často mluví dokonce jako nemoci století. Není divu – podle statistik Světové zdravotnické organizace trpí nějakou formou alergie mezi 20–25 % lidí. Jen v naší republice žije přibližně 800 000 lidí s astmatem a asi 1 000 000 lidí s alergickými kožními chorobami.

Alergie není nemoc
„Dnes již víme, že alergie není klasická nemoc, ale je to soubor potíží a příznaků, které se rozvíjejí u geneticky ‚připraveného‘ jedince po opakovaném kontaktu s původně zcela neškodnými složkami zevního prostředí,“ vysvětluje MUDr. Helena Vernerová, vedoucí lékařka ambulance Ústavu imunologie FN Motol v Praze. Alergické choroby můžeme podle ní rozdělit podle toho, kdo je vyvolává, na alergii pylovou, alergii na roztoče a plísně, na zvířecí prach (tzv. inhalační alergii), na jed hmyzu, potravinovou alergii, lékovou alergii, alergii na latex, kovy, případně vzácně na další látky. Častější dělení je ale podle orgánu, který je chorobou postižen nejvíce. „Alergie je ovšem vždy onemocnění celkové, nikdy nepostihuje pouze jeden orgán,“ říká lékařka a dodává: „Jednotlivé formy alergie mohou v průběhu života přecházet jedna ve druhou a není pravda, že pokud jednu vyléčíme, objeví se druhá. Tuto pověru slýchám někdy u ekzému a astmatu.“

Zákeřný ekzém
Ekzém je obvykle první formou alergie, která se u člověka objeví, pokud k ní má dispozice. Léčbou je pokud možno odstranění příčiny, zejména pokud jí je nějaká potravina nebo složka prostředí, ale nejdůležitější je péče o pokožku, odborně označovaná korneoterapie. „Kůže je bariérou protivstupu bakterií i jiných jedovatých a dráždivých látek do organismu. K tomu, aby mohla správně plnit svou funkci, musí být neporušená a správněhydratovaná,“ vysvětluje doktorka Vernerová. Proto se vyplatí používat speciální přípravky.

Novinka
Jednou z novinek pro alergiky je série od značky Eucerin. Jak funguje? Eucerin® vyvinul formuli pH5 EnzymSchutz™ (Enzymová ochrana), která aktivuje enzymy v horní vrstvě kůže, a tak stimuluje její přirozenou ochrannou funkci. Zachovává optimální míru hydratace v kožních buňkách, udržuje přirozené pH pokožky, a tím účinně podporuje její regeneraci, chrání ji před ztrátou hydratace a podrážděním. Pečující přípavky pH5 EnzymSchutz™ omezují pronikání alergenů do organismu kůží.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24