Za úplný základ by se dalo považovat mytí rukou. To si snad každý řekne, že je přeci normální si pravidelně mýt ruce... Ano, ale při skincare je potřeba myslet na to, že než si začne člověk sahat na obličej, musí si ruce v první řadě umýt. Dokonce i před samotným čištěním. Protože když tak neuděláte, tak si tak akorát rozmažete po obličeji to, co jste měli na rukou někdy i za celý den.
Pleť není pouze na obličeji. Máme ji i na krku, hrudníku a dalších částech těla. Bohužel se ale často stává, že člověk zapomene na tyto části a kosmetiku nanáší jen na obličej. Zkuste si vzpomenout při ranním nanášení svého oblíbeného spf, že je potřeba ho dát i na krk a hrudník. A právě na tyto části těla jako první vykazují známky stárnutí. Nepotřebujete k tomu nějaké další speciální přípravky pouze na určité partie, stačí používat to, co už máte doma a když už si budete něco mazat na tváře, tak to rovnou mažte i na krk a hrudník.
Jeden z největších hříchů, kterého se můžete dopustit v péči o pleť, je jít spát nalíčení. Přes noc potřebuje vaše pleť regeneraci a obnovovat ochranné funkce. Prostě si celkově odpočinout. To, že si na sobě necháte neodlíčený make-up nebo jen po celém dni neumyjete obličej může mít různé nechtěné následky. Do této skupiny spadá tvoření pupínků, vysušení pleti, napuchnutí či zarudnutí kolem očí, ale i v jiných partiích obličeje.
Jste také součástí exfoliation nation?
Mnohé z nás vystihuje skvěle termín exfoliation nation. Ano, pocit čerstvé pleti ihned po peelingu či jiném druhu exfoliace na obličeji je k nezaplacení. Bohužel, v tomto případě platí pravidlo čím méně, tím lépe. Když budete exfoliaci přehánět, tak své pleti spíše ublížíte. Bude podrážděná, vysušená, vykazující známky takzvaných „micro-tears“, což jsou malinké, okem neviditelné trhlinky v pokožce. Tyto trhlinky jsou způsobeny příliš ostrými agens v peelingu. Tím se myslí například peeling z kávy či mletých jader. S těmito trhlinkami v epidermis vaší pokožky může být pleť více citlivá, zarudlá a v některých případech mohou způsobit poruchu tvorby kolagenu a elastinu...
Bez spf ani ránu
Velmi často slýcháme také frázi, že člověk používá spf pouze v létě nebo jenom pokud svítí slunce. Nevadí, že nesvítí. Defekty od sluníčka a jeho záření se špatně vrací zpět. Těmito defekty jsou myšleny pigmentové skvrny, předčasné stárnutí kůže či v nejzazším případě rakovina kůže. Slunce přece nesvítí jen v létě, a dokonce i když je zataženo, tak je potřeba nosit spf. Ochrana proti UVB paprskům, přímému slunečnímu záření, je nezbytná. Jsou tady ale i další záření, na která je potřeba si dát pozor – příkladem je UVA. Zatímco UVB prochází pouze do epidermis, horní vrstvy kůže, tak UVA vstupuje do hlubší vrstvy, dermis. Pozor, UVA může pronikat i přes okna, sklo, mlhu nebo smog. Proto i v případě, že je zataženo, je potřeba nanášet spf.
Zlozvyky ve skincare jsou častým problémem, který může mít negativní dopad na zdraví a vzhled pleti. Skincare není jen o tom, co si na obličej naneseme, ale také o tom, jak se k němu chováme. Měli bychom si uvědomit, že pleť je naše vizitka a zaslouží si naši pozornost a respekt.
Zdroj: Allure, Byrdie, Healthline