Jen vonět nestačí
Pohybujeme se ve světě neustále narůstajícího stresu a přirozeně stále více vyhledáváme produkty a procedury, které by nám od něj alespoň v nějaké míře ulevily. Roste poptávka po wellness pobytech, procedurách, domácích meditačních technikách, potravinách snižujících stres a napětí a také po kosmetických produktech, které s naším tělem a tím, co se odehrává uvnitř, přímo souvisí. Velký boom proto zažívají funkční vůně. Lidem už nestačí jen líbivě vonět. Chtějí od své vůně více – chtějí, aby se díky ní cítili lépe. Funkční vůně vycházejí z principu aromaterapie a využívají sílu vůně k ovlivnění chemie našeho mozku. Není to přitom nijak nová myšlenka, lidé používají vůně k ovlivnění své nálady tisíce let, ale vědci dokázali vysvětlit, jak to funguje, až poměrně nedávno.
Když čich ovlivňuje náladu
Funkční vůně si ve světě parfémů dobývají své místo. Jsou navržené tak, aby pozitivně ovlivňovaly a měnily naši náladu. Na webu Neuroendocrinology Letters byla zveřejněna studie, podle které určité vůně mohou vyvolat pozitivní emoce, což vede k nižším úrovním stresu a celkově optimističtějšímu rozpoložení. „Existuje velmi zřetelná spojitost mezi naším čichem a naším kognitivním stavem,“ prohlašuje Jules Miller, zakladatelka společnosti vyrábějící doplňky stravy, kosmetiku a také funkční vůně The Nue Co. Podle ní je čich ze všech pěti smyslů ten jediný, který má přímou cestu k třem nejdůležitějším oblastem mozku: orbitofrontální kůře, která znamená uvědomění, hypokampusu, který je spojen s pamětí, a amygdale, která nám pomáhá rozlišovat vůně a je přímo spojena s našimi emocemi a náladami.
Jak se klasické vůně liší od funkčních?
Na rozdíl od běžných vůní, které jsou navrženy parfuméry a obsahují kombinace složek jako je alkohol, aldehydy, balzámy a pryskyřice, a jejichž jediným účelem je vonět, funkční vůně obsahují složky aktivující určité neurologické dráhy. Funkční vůně mají fyziologický účinek na tělo, který vyvolává změnu nálad, jako je relaxace mysli, příprava na spánek, nebo naopak aktivace oblastí mozku spojených s lepším rozhodováním, soustředěním nebo vyššími výkony.
Na stres, úzkost i pro více energie
Funkční vůně mohou ovlivnit spoustu situací. Neslouží jen k uklidnění nebo ke zlepšení nálady. Jejich pomocí lze ovlivnit také míru soustředění, zvýšení úrovně energie a lepší spánek. Obsahují éterické oleje, které se využívají v aromaterapii, jako je například levandule, santalové dřevo či heřmánek. Levandule má schopnost zmírňovat úzkosti a podporovat relaxaci prostřednictvím své typické nasládlé vůně s bylinnými podtóny. Santalové dřevo nás svými teplými tóny pomáhá ukotvit a aktivovat stav zklidnění. Heřmánek s jeho sladkou bylinkovou vůní s podtóny podobnými jablku nebo ořechu evokuje pocit čistoty, míru a pohody. Působí jako příjemný a relaxační prostředek, který pomáhá snižovat vysokou úroveň stresu a podporuje klidný spánek.
Působí rychle
Další výhodou funkčních vůní je jejich rychlé působení. Čich je jednou z nejrychlejších cest pro ovlivnění našeho emocionálního stavu. Jelikož je přímo spojen s mozkem, vůně pro povzbuzení nálady začínají obvykle působit už během několika minut poté, co je naneseme a začneme vnímat. Účinky se zesilují prvních 10 až 30 minut a mohou trvat i celé hodiny.
Vůně na tělo, povlečení i ve svíčkách
Parfémy nejsou ale jediným způsobem, jak ovlivnit naše rozpoložení. Podobně funguje také prací prášek či aviváž nebo prací parfém. Oblíbené jsou také domácí parfémy nebo vůně určené přímo k použití na ložní prádlo či pyžamo. Mají formu jemné mlhy, kterou aplikujete před spaním a ony vám pomohou se v posteli lépe zrelaxovat a snáze usnout. Nejčastějším aromatem je santalové dřevo, levandule, noční jasmín, růže, pižmo a ambra. Klasické parfémy jsou luxusním rituálem osobní péče, tělová mléka zase kromě vůně přinášejí ještě terapeutický rozměr doteku, když si je nanášíme. Každá z forem funkčních vůní, ať už se jedná o parfém, prací parfém, tělové mléko, svíčku etc. ovlivňuje její intenzitu, trvání a celkový zážitek, který určuje, jak vůně ovlivňuje náladu nebo prostředí.
Poslouchat tělo
Stejně jako běžné parfémy jsou i ty funkční proměnlivé. Někdy máme náladu na těžší, teplejší vůni, jindy potřebujeme něco svěžího a lehkého, jindy zase zatoužíme vonět romanticky květinově. Stejně tak se mění i naše potřeby během dne. Ráno většinou saháme po vůních zostřujících smysly a přinášejících energii, večer po vůních, které nás po celém dni uklidní. To, že říkáme většinou, ale není dogma. U funkčních vůní je více než u jiných důležité poslouchat odezvu, jakou na ně naše tělo má. To, co jednomu dodává energii, může být jinému nepříjemné nebo naopak působit relaxačně. Nejdůležitější je vnímat, jak naše tělo reaguje na vůni, to by měl být jediný rozhodovací faktor pro jejich výběr.
Připravili jsme pro vás výběr sedmi funkčních parfémů, které vám zaručeně padnou do nosu. Najdete je v naší galerii!
- Zdroj článku:
Byrdie.com, Vogue.co.uk, Harpersbazaar.com