Už to není jen záležitost pro clean beauty nadšence. Z přírodních deodorantů se stal v posledních letech mainstreamový produkt. Výběr je široký, přírodní deodoranty nabízejí renomované značky i luxusní beauty story a seženete je v tak krásných obalech, že na první pohled vás ani nenapadne, o jde o přípravek proti pocení. Možná je to trochu povrchní, ale jakoukoliv další motivaci k přechodu na přírodní deodorant vítáme všemi deseti!
Vezměme to ale postupně. Proč se pustit do trochu upoceného detoxu a vyřadit klasický antiperspirant z denní rutiny? Obavy, že aluminiové soli, základní účinná složka antiperspirantů, způsobují rakovinu, se nikdy nepotvrdily a výzkumy je vyvrátily. Přesto zůstala trochu pachuť a samotný fakt, že se pomocí aluminia ucpou póry a zabrání se tak pocení a přirozenému fungování těla, není zrovna příjemný. Paradoxní je, že všude jinde po těle póry čistíme a uvolňujeme o sto šest. Přírodní deodoranty se liší právě v klíčových ingrediencích – neobsahují sulfáty, parabeny a především aluminiové soli. Že právě proto nefungují? Na první pohled (a pokus) se to může zdát, ale klíč je v trpělivosti a správném výběru. A to může být poměrně dlouhý proces, který ale za to úsilí stojí. Musíte přijít na to, které účinné složky vám nejvíce vyhovují a jaká konzistence s vaším tělem nejlépe spolupracuje.
Zdroj: Wikipedia Commons, nature.org
Deodoranty fungují různě. Některé zamaskují nepříjemný odér. Jiné minimalizují kontakt potu s bakteriemi, které jsou za tuto naši „vůni“ zodpovědné a další mají za úkol přímo snížit počet těchto bakterií. Pokud se potíte více, hledejte ve složení absorpční ingredience jako je jíl, kukuřičný škrob, marantový pudr, magnézium, aktivní uhlí anebo rýžový pudr. Narazíte také na jedlou sodu, ale pokud máte citlivější pokožku, soda ji může podráždit. Dále jsou častými ingrediencemi esenciální oleje – oblíbené jsou bergamot, vetiver, levandule či eukalyptus – a nově také AHA kyseliny, které teď mají coby deodorant slušný hype na TikToku. Proč? AHA kyseliny změní pH pokožky v podpaží na velmi nepříznivé pro bakterie.
Jak tedy začít? Doporučujeme vybírat podle klíčové složky a určitě i podle vůně. A pak už to chce jen trpělivost. Připravte se na menší detox, kdy se budete potit trochu více než dříve a i vaše „vůně“ bude intenzivnější. Budete to prostě víc vy a to je v pořádku. Není to ale napořád a tělo si postupně zvykne na jemnější zacházení v podpaží a vrátí se do normálu.
My jsme pro vás vybrali pár tipů pro inspiraci. Ač se to na první pohled nezdá, pro přírodní deodoranty můžete zamířit do Ingredients Store. Najdete tam kalifornskou značku Corpus s výběrem tuhých deodorantů vonících po bergamotu, jasmínu, pomerančovníku nebo kardamomu. Na jiné poličce představuje své zázraky proti pocení kultovní australský brand Aesop, buď ve spreji anebo roll-on. A jak je u Aesop zvykem, plné esenciálních olejů. Přírodní deodoranty najde také v krémové konzistenci, takže pokud vám nevadí méně praktické nanášení špachtličkou, zkuste značku FINE. Online store Byssine má v portfoliu dva silné hráče – deodoranty od Agent Nateur a od Salt & Stones. Přírodní složení, minimalistický design a krásná vůně. Agent Nateur má jako klíčovou složku jedlou sodu, u Salt & Stones vám s pocením pomůže šípkový prášek nebo třeba probiotika. Deodorant bez aluminiových solí mezi své produkty zařadila také značka Drunk Elephant, kterou už pár měsíců seženete i v Čechách v Sephoře. A jestli jste fanynkou pouze autentických, čistých éterických olejů, mrkněte na značky Biorythme či BiOrganica.
Pokud vás tedy polije horko při představě, že opustíte svůj „super strong 72 hodin“ působící antiperspirant, využijte teď dnů, kdy je venku příjemně. Smiřme se ale s tím, že přírodní deodoranty nebudou nikdy fungovat tak efektivně jako antiperspiranty. Žádný nezabrání pocení 100%. Trochu potu je normální a k životu to prostě patří.