Otoky a zarudnutí v místech, kde se nachází výplň - jedná se o možné, i když poměrně vzácné reakce na očkování proti covidu-19. I když by se vám náhodou přihodily, dají se zvládnout pomocí podání antihistaminik či kortikosteroidů. „I během některých onemocnění vám mohou výplně takzvaně otéct. Evidovali jsme také případy například u chřipky. Jedná se o přechodný stav, který během pár dnů bez problémů zmizí," říká MUDr. Magda Neparidze z kliniky Mediestetik.
Strach z očkování ve spojitosti s mini invazivními zákroky estetické medicíny je pochopitelný. Vakcína je nová, stále v její souvislosti probíhá řada výzkumů, ale jak potvrzuje MUDr. Neparidze, otoky v obličeji v těch místech, kam jste si nechali aplikovat výplně, nemusí vůbec souviset s očkováním jako takovým. Navíc jsou podobné reakce na vakcínu velmi vzácné, Moderna například hlásila, že z 15 tisíc naočkovaných výplně v obličeji otekly třem lidem.
Pfizer hlásí dva podobné případy, kdy pacientům, kteří si nechali v posledním roce aplikovat výplně, tyto partie ve tváři po očkování znatelně zarudly a otekly. Pokud se náhodou ocitnete v této malé skupině, neprodleně kontaktujte svého lékaře. Podá vám antihistaminika nebo kortikosteroidy. „Hlavně by vás podobné situace, které se sice přihodily, ale jsou extrémně vzácné, neměly od očkování odradit," tvrdí Magda Neparidze.
Během pandemie značně stoupla obliba plastické chirurgie a dalších mini invazivních a injekčních zákroků estetické dermatologie. Byl by to zvláštní paradox, kdyby očkování proti covidu začalo působit proti těmto vylepšením. Naštěstí tak tomu není, a tak může takzvaný efekt „Zoom face", kdy příliš často vidíte svůj obličej na videohovorech a během nekonečných porad vymýšlíte, co si na něm necháte upravit, pokračovat dál. Ještě, že se snad teď postupně vracíme do normálu a víc než svůj obličej na obrazovce telefonu či počítače, spatříme naproti sobě své blízké.