(na)mazaná

Podle čeho si správně zvolit krém?
Krém si vybírejte podle věku a hlavně typu své pleti. Nezapomeňte ale, že pleť v jednotlivých věkových kategoriích má své potřeby, jako například prevenci,vyhlazování vrásek a podobně.

Jak se dá zjistit typ pleti?
Nejlepší je, když se poradíte ve specializovaných parfumeriích nebo přímo v kosmetickém salonu. Kosmetička se totiž vaší pleti může dotýkat, vidí, jak reaguje, a provede tak detailní analýzu. Při zjišťování může pomoct i speciální přístroj.

Například v butiku Lancôme používají přístroj Diagnos Expert, který dokáže změřit pevnost, míru hydratace, hloubku vrásek nebo pigmentaci. Sám pak doporučí produkty, které vaší pleti a vám budou nejlépe vyhovovat. Při zakoupení jednoho výrobku je téměř půlhodinová konzultace zdarma. Objednat se můžete na telefonním čísle 224 217 189. Jednoduché je to také s analyzátorem pleti od Clinique. Jde o tabulku, jež zahrnuje dotazník s osmi otázkami. V podstatě to jsou stejné dotazy, jaké klientům kladou dermatologové. Podle výsledku analýzy pak mohou konzultantky zhodnotit stav vaší pleti a poradit vám co nejlepší péči. Tento servis je zdarma. Na klinice GHC (www.ghc.cz) zase zjišťují stav pleti pomocí přístroje Skinscanner od firmy Darphin. Analýza je součástí každého ošetření, přičemž provedení testu budete moci sledovat společně s kosmetičkou v zrcadle. Ta se díky němu hned dozví, co vaše pleť momentálně potřebuje a jaké produkty má použít. Stav své pleti můžete také konzultovat v partnerských lékárnách Vichy. Více informací získáte na infolince Vichy (tel. 222 193 777) nebo v dermatologických centrech (www.vichy.cz).

Typ pleti si ale můžete orientačně určit také sama. „Nejlepší je to večer,“ radí kosmetička Tereza Merunková z kliniky GHC. „Nejprve si odličte a umyjte obličej. Pokožku ničím neošetřujte a sledujte ji alespoň třicet minut. U suché pleti začnete mít nepříjemné pocity, jako je napětí, případně až pálení. Mohou nastat již po pěti minutách. Mastná pokožka je naopak po uplynutí půl hodiny opět mastná. U normální pokožky se neobjevují žádné projevy. Na citlivé pokožce mohou vzniknout zarudlé skvrnky a opět se může projevit svědění až pálení.“

Má cenu zkoušet vzorek? Dá se podle něj zjistit, jestli mi krém vyhovuje? Na kolik je asi použití?
Vždy je dobré si krém předem otestovat. Obzvlášť, když do něj chcete investovat více peněz. Vzoreček by vám měl vydržet tak na dvě tři použití. Za tři dny sice nezjistíte, zda bude fungovat na vaše vrásky, ale zjistíte, zda vám sedí textura, vůně, nebo zda vás nepálí.

Odkdy začít používat krémy proti vráskám?
S protivráskovou péčí můžete začít kolem 25. roku. Doopravdy bývá potřeba okolo pětatřiceti let a dále. To je ale individuální. Záleží na typu pleti, vnějších vlivech a tendenci, jakou má pleť k tvoření se vrásek. Zde hraje roli jak dědičnost, tak mimika. Je vědecky dokázáno, že celé naše tělo stárne zhruba od třiceti let. Jinak tomu není ani s pletí. Zpomalí se tvorba kolagenu, pokožka zrácí pružnost a hydrataci a ukazuje i další známky stárnutí, jako jsou například rozšířené cévky nebo pigmentace. Snižuje se také činnost mazových žláz.

Jsou krémy pro padesátnice vhodné, i když je vám třicet? Vyhladí lépe vrásky?
„Je to zbytečné. Liftingové krémy pro zralou pleť jsou doslova nabité účinnými ingrediencemi, a třicetiletá pleť si stejně vezme z přípravku jen to, co potřebuje. Naopak někdy mohou být pro vás takové krémy až příliš silné a způsobit začervenání nebo jinou alergickou reakci. Pleť zkrátka nedokáže tak silný krém vstřebat,“ říká kosmetička Iveta Krčmářová z Estée Lauder. Poradenství Lancôme dodává: „Nejde o to, zda krém vrásky vyhladí, ale jaké má složení. Existují krémy proti vráskám, například očním, které můžete použít jak ve třiceti, tak v padesát. Ale pokud na přípravku stojí, že je určen pro zralou pleť, znamená to, že je složením přizpůsoben zralé nebo velmi zralé pleti ovlivněné hormonálními změnami, a ne mladší. Ne že by jí uškodil, ale je na něj zkrátka ještě brzy. Vždy je třeba dodržovat určitá pravidla, aby bylo možno postupovat k efektivnějším přípravkům, tak jak to bude pleť s přibývajícím věkem potřebovat.“

Může si pleť na krém zvyknout, a ten třeba přestane po nějaké době působit?
Nelze říct, že by krém přestal po čase fungovat. Doporučuje se ale po určité době přípravek vyměnit za jiný stejného typu, ale třeba od jiného výrobce. Liší se totiž svým složením a výsledný stav kůže je potom lepší než při dlouhodobém používání stále stejné značky. Dermatolog dr. Orentreich z Clinique říká: „Produkty fungují pořád stejně, ale kvůli tomu, že se mění stav pleti (v důsledku různých faktorů, jako je věk, klima, roční období a životní styl), je nutné krémy podle potřeby střídat.“

Kdy a jak používat sérum? Před krémem, po něm, nebo jenom samostatně?
Obvykle se séra nanášejí pod krém, na celý obličej i dekolt kromě očních partií. Tohle platí pro pleť suchou až smíšenou. Pokud máte mastnou pleť, můžete použít sérum samostatně bez krému nebo jen pod lehký nemastný fluid. Před nanesením séra je dobré pleť očistit, popřípadě udělat peeling. V tu chvíli bude nejlépe vstřebávat účinné ingredience. Mezi aplikací séra a krému počkejte několik minut.

Jak správně nanášet krém a oční krém?
Krém se aplikuje několika doteky na čelo, nos, bradu a tváře. Lehkými tahy se pak rozetře směrem k vnějšímu oválu obličeje. Oční krémy se v malém množství nanesou lehkými poklepy pod oči a jemným tahem směrem od vnitřního koutku ven na horní víčka. Jednotlivé značky mají obvykle své techniky. Clarins například všechy krémy do pleti vklepává pomocí prstů. Většinou je však nejlepší řídit se radami na příbalovém letáku.

Kdy začít používat oční krém?
Lehké hydratační klidně od osmnácti – nejdůležitější je totiž prevence a platí, že čím dříve, tím lépe. Dřív je to zbytečné. Záleží však na stavu pleti. Očnímu okolí je třeba věnovat velkou péči, jelikož je to nejcitlivější a nejslabší místo. Proto se také první vrásky tvoří právě okolo očí.

Můžu si natírat krk stejným krémem, jaký používám na obličej?
Ano, pokud vaše oblíbená značka nemá speciální krém na krk a dekolt. Pokožka na krku a v oblasti dekoltu stárne velmi rychle. Je proto třeba o ni náležitě pečovat, protože tam se věk, stejně jako na rukou, ukazuje nejdřív.

Co dělat, je-li pleť opravdu mastná a pořád se leskne?
Určitě je nutné zvolit přípravky (i odličovače) určené na mastnou pleť. Většinou to jsou krémy s lehkou texturou, mléka či gely s vysušujícími učinnými látkami. Existují i make-upy a pudry navržené speciálně pro tento typ pleti. Pokud se stále lesknete, je dobré nanést matující krém s pudrovými složkami. Důležitý je také peeling. Zlepšuje všechny typy pleti a pomáhá proti všem druhům problémů. Navíc udržuje póry čisté, zabraňuje jejich ucpávání a je jednou z možností, jak redukovat vzhled tmavých skvrn po akné.

Jak se starat o smíšenou pleť?
Vyberte si přípravky pro normální a smíšenou pleť. Rozhodně je nenanášejte od středu obličeje, kde je pokožka mastnější. Nejdříve ošetřete tváře, a potom lehce přetřete střed.

Co dělat se suchou pletí? Pomůže jí hydratační krém?
Často se zaměňuje pleť suchá a dehydratovaná. Pokud je dehydratovaná a vy budete používat výživný mastný krém, problém nevyřešíte. Máte-li pleť opravdu suchou, měla byste použít hydratační krém, ale ten, který je určený pro suchou pleť. Samotná hydratace totiž problém suché pleti neřeší. Označení najdete na krabičce nebo na flakonu. V zimě doporučujeme chránit pokožku výživným krémem pro suchou pleť. Ta totiž potřebuje být elastická a pružná, a k tomu jí vždy dopomůže hutnější konzistence krému. V zimě je to obzvlášť nutné.

Co je nejlepší pro citlivou pleť a čeho se vyvarovat, pokud ji mám?
Pořiďte si produkty určené speciálně pro ni. Citlivá pleť často nesnáší odličovací vody s obsahem alkoholu a opatrná byste měla být i u peelingu. Pokud vás většina kosmetických výrobků pálí nebo vaši pleť dráždí, určitě to konzultujte s dermatologem. Alergické testy vám pomohou upřesnit, na kterou látku jste citlivá, a té se potom při výběru péče můžete vyvarovat. U citlivé pleti je třeba dávat pozor také na krémy s obsahem aromaolejů. Produkty na citlivou pleť by neměly obsahovat nic dráždivého, jako jsou parfémy, barviva, alkohol či emulgátory. Vyvarujte se střídání extrémních teplot, chraňte svou pleť make-upem. Pokud máte po nalíčení nějaké nepříjemné pocity, je lépe líčení omezit.

Jak se starat o pleť v zimě? Může se používat hydratační krém, nebo ne?
Kvalitní hydratační krémy lze používat i v zimě. Jednak se hydratační látky dostávají hluboko a uvolňují se postupně, takže rozhodně nehrozí, že budete mít na tvářích rampouchy. Svou roli sehrává i tělesná teplota. Pokud jste vhodně oblečená, a tělo tak má svou normální teplotu, je vše v naprostém pořádku. Vzhledem k tomu, že se v zimě topí a vzduch je v místnostech suchý, doporučujeme hydratační krémy především na noc.

Kdy začít používat noční krém?
Obecně platí, že noční krémy jsou více zaměřené na regeneraci pleti. Celé naše tělo se v noci regeneruje. Noční krémy tedy opravují případné poškození, k němuž došlo přes den. Noční krém můžete začít používat kdykoli, vždy ho ale vybírejte podle typu své pleti.

Hydratovat pokožku máme v každém věku, ale co když už potřebujeme krém na vrásky? Jak je střídat? Nebo je lze ,vrstvit‘?
Většinou každý krém obsahuje hydratační složky – i ten proti vráskám, střídat je tedy nemusíte. Účinek hydratace můžete zvýšit pomocí hydratačních sér. Pokud chcete používat krém proti vráskám, a ještě navíc hydratační krém, aplikujte vždy první z nich na den a druhý na noc. Podle potřeby si pak jednou týdně udělejte hydratační masku. Pokožku je třeba hydratovat neustále.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24