Co na celkové posílení?
„Retinoidy například odvádějí skvělou práci při odvracení zdánlivě nezvratného poškození sluncem,“ vysvětluje dermatoložka Theresa Strous pro americkou Elle. „Pomáhají na hluboké úrovni zlepšit vitalitu pokožky a nesoulad DNA, ke kterému dochází, když vystavíme buňky ultrafialovému záření bez ochrany,“ říká. Retinoidy můžete přijímat v různých formách.
Ale pro efektivní užití doporučuje Strous tobolky retinolu v kombinace s ceramidem. Ceramidy jsou pro pleť uklidňující, při užívání retinolu může zprvu dojít k lehkému zanícení. Pleti trvá až několik týdnů, než si na používání této látky zvykne. Mezitím je možné pozorovat šupinatění a vznik jiných forem podráždění pleti. To je běžné a mělo by to odeznít ve chvíli, kdy si pokožka vybuduje dostatek receptorů pro retinoidy.
Co na pigmentové skvrny?
Kyseliny! Existuje obrovské množství různých kyselin a každá má jiný účinek na pokožku od exfoliace až po hydrataci. AHA, tedy alfa-hydroxykyseliny, jsou obecně přírodního původu a jsou vyrobeny z cukru, mléka a ovoce a liší se velikostí molekul. Čím menší je molekula, tím snáze se dostane do kůže. Kyselina glykolová je nejmenší ze všech AHA, takže proniká nejhlubší do pokožky a poskytuje nejlepší výsledky, pokud jde o anti-aging, exfoliační a rozbíjející pigmentaci. Může však také způsobit podráždění, proto by ji citlivé typy pleti měly používat střídmě.
Kyseliny mléčné a jablečné mají větší molekuly, takže jsou jemnější a také pomáhají hydratovat suchou pokožku. Zatímco kyselina citronová má antioxidační účinek na pokožku a pomáhá také při tvorbě kolagenu. Kyselina mandlová je nejméně dráždivá. Beta hydroxykyseliny (BHA) jsou nejlepší pro mastnou a aknózní pleť a mají antibakteriální vlastnosti. Pak je tu kyselina hyaluronová (HA), známá také jako „zázračná molekula vlhkosti“, stejně jako méně známé polyhydroxykyseliny (PHA) a kyselina azelaová.
Jak předejít slunečnímu poškození?
Je to zřejmé – užívejte SPF! Co je ale také důležité? „Přestaňte kouřit. Mysleli jste si, že když kouříte dvacet let, že nemá smysl přestat? Co se mému tělo stalo, to se stalo. Ale tělo je úžasné, nezapomínejte, že se samo opravuje," říká Theresa Strous.
„Nejprve však musíte odstranit pachatele. Je opravdu těžké napravit poškození sluncem, pokud se neustále aktivně opalujete. Pokud používáte sluneční ochranu, dovolujete tělu, aby se vrátilo k zaměření na opravu,“ uzavírá.