Během celého cyklu se střídá pocit suché a naopak mastné pleti, přičemž nejproblematičtější bývá během menstruace a pár dní před ní. Mohou za to účinky hormonů, jako je progesteron, estrogen a testosteron.
Estrogen ovlivňuje stav pokožky tím, že ovlivňuje její texturu a sílu, ale i rovnováhu hydratace. Progesteron způsobuje pupínky a záněty tím, že uzavírá kožní póry a vyvolává tvorbu kožního mazu pod povrchem, kde se hromadí.
Zkuste své pleti více porozumět tím, že pochopíte, jak celý organismus vlastně funguje během čtyř různých fází menstruačního cyklu. Popíšeme je jednu podruhé a přidáme tipy, jak se v tom období o pleť ideálně starat.
1. fáze: Menstruační
Co se děje: Během prvních dnů cyklu jsou hladiny hormonů, jako je estrogen a progesteron, nízké. V důsledku toho je pleť suchá a matná, působí, jako by jí chyběla energie a vrásky jsou viditelnější. Hormonální změny však také mohou způsobit, že se mazové žlázy zblázní a začnou být aktivnější. Častým důsledkem je například cystické akné.
Co s tím: Důkladně a důsledně dvakrát denně pleť čistěte. Zvlášť ze začátku přidejte jemný peeling, nebo ještě lépe exfoliační pudr. Pokud se pupínky přece jen vyskytnou, vyzbrojte se lokální péčí proti akné. Krém však měnit nemusíte – zůstaňte u hydratačního. Ten na mastnou pleť by totiž mohl až příliš zmatňovat a způsobit, že bude pleť naopak vysušená a náchylná k dalšímu podráždění. Je to také vhodná doba, kdy si zajít na kosmetické ošetření, které pleti může vrátit rovnováhu. Rozhodně pomůže i omezit cukry v jídelníčku. Pokud je situace opravdu hodně vážná, poproste svoji lékařku o hormonální léčbu.
2. fáze: Folikulární
Co se děje: Tato fáze trvá zhruba od 10. do 16. dne cyklu, hladina estrogenu pomalu stoupá. Pleť, ale i vaše nálada a energie se vrací do formy, protože se zvyšuje také serotonin. Pokožka je zářivější, hydratovanější. Zvyšuje se produkce kolagenu, a tím pádem je kůže také pružnější.
Co s tím: Stačí udržovat jen svoji běžnou beauty rutinu s lehkým hydratačním krémem. Protože se už stačily zahojit drobné nedokonalosti, dokonce ji ani nemusíte zatěžovat vrstvou korektoru a krycím make-upem, ale vystačíte si jen s lehčí verzi nebo třeba BB krémem.
3. fáze: Ovulační
Co se děje: Zhruba v polovině cyklu dochází k ovulaci. Zhruba dalších pět dní bude pleť hezky jasná a zářivá, ale zřejmě jen do chvíle, kdy začne hladina testosteronu a estrogenu zase klesat. V tu dobu také začne stoupat hladinu progesteronu, což opět povede k tomu, že se pleť stane mastnější, nicméně estrogen zajistí, že ještě stále půjde o hezký svěží lesk.
Co s tím: Právě teď začíná být pokožka náchylnější k přemnožení bakterií, a tak je extrémně důležitá hygiena. Pleť před spaním důkladně očistěte, důkladně si myjte ruce a co nejméně si sahejte na obličej. V péči se raději vyhněte olejům, vybírejte si lehké produkty na vodní bázi, jako jsou pleťové mlhy, termální vody ve spreji, ale také lehká tonika, která zároveň pleť hezky dočistí. Používáte-li micelární vodu, nezapomeňte ji z pokožky důkladně smýt.
4. fáze: Luteální
Co se děje: Přichází všechny možné předmenstruační příznaky, protože hormonální nerovnováha je aktuálně nejdramatičtější z celého cyklu. Takže právě teď vidíte následky práce výše zmíněných bakterií a váš obličej zdobí spoustu nezvaných hostů.
Co s tím: Důležité je tiše je trpět a nemačkat je, aby po nich nezůstávaly jizvy a ještě se infekce neroznášela dál. Přestože máte pocit, že potřebujete spíš pubertální péči proti akné, řešte je opět jen lokálně, a soustřeďte se spíš na hydrataci a samozřejmě čištění. Vyhněte se přitom vrstvení mnoha různých produktů. Máte-li pocit oteklého obličeje, hodně pijte a jezte zeleninu bohatou na vlákninu. Těžko se to říká, ale ideální je vyhnout se těžkému make-upu. Pokud je to tedy nutné, pracujte spíše s korektorem, a obecně si od líčidel odpočiňte kdykoli to jen jde.
Zdroje: telegraph.co.uk, elle.com, flo.health