Traptox je v poslední době velmi oblíbený, nicméně nejedná se o úplnou novinku, metoda je dostupná již několik let. Traptox může vznést mylnou domněnku, že se jedná o jakousi past, protože „trap“ je v angličtině v doslovném překladu „past“. Nicméně nebojte, o past se nejedná a zákrok má mnoho využití, které přesahují ta kosmetická.
Traptox rovnou do trapézového svalu
Při traptox proceduře se aplikuje neuromodulátor, jako je například Botox, Xeomin nebo Dysport, do trapézového svalu, který leží v horní části zad a spojuje hlavu s krční páteří a lopatkou. Tento sval, musculus trapezius, s funkcí stažení ramen dozadu, zvedáním ramen nebo přitahováním lopatky, je společně se zdvihačem lopatky nejvíce zatěžovaným svalem lidského těla, a proto bývá nejvíce bolestivý a je nutné jej relaxovat a posilovat třeba po celodenním sezení v práci.
Barbie, Kim a traptox
Jak už bylo zmíněno, existují různé důvody, proč lidé tento zákrok podstupují. Dříve bylo častější využívat aplikace neurotoxinu do trapézového spolu z hlediska zmírnění bolesti v dané oblasti. Aplikací se sval uvolní a dojde k úlevě od nepohodlného pocitu napjatých svalů, křečím nebo napomáhá s bolestmi hlavy. Druhým využitím je právě to kosmetické. Panenka Barbie v posledním roce zažila boom popularity a mnohými je stále považována za ideál krásy. Tato procedura se někdy po ní nazývá jako „Barbie Botox“, kdy nejen dojde k uvolnění svalu a bolesti, ale také ke snížení ramen a zúžení krku. Výsledkem je krásný, dlouhý, úzký krk, kterým je panenka známá. Například taková Kim Kardashian byla několikrát údajně obviněna z upravování svých fotek – nebo přesněji, svých trapézových svalů. Co se předtím zdálo jako úprava fotky, byl však nakonec traptox!
Jak to tedy celé funguje?
Není to poprvé, kdy je botox použit nejen ke kosmetickým účelům. Botox se používá například při léčbě silných křečí v krku, inkontinence, chronických migrén, růstu vlasů nebo tzv. hyperhidrózy (nadměrného pocení). Celý proces spočívá v aplikaci neurotoxinu jehličkami na různá místa trapézového svalu – jako při botoxu do čela. Daný neurotoxin poté blokuje signál nervů do svalu. Tím, že je signál zablokován, tak nedojde k flexi svalu a časem dojde až ke svalové atrofii. Traptox se neřadí mezi bolestivé procedury, ale můžete cítit mírnou bolest a malé nepohodlí, mnoho lidí to přirovnává k akupunktuře. Výsledek bude viditelný za pár týdnů, to je u každého individuální. Přetrvá po dobu několika měsíců – od 3 až po 5 měsíců. Záleží na tom, kolikrát jste již zákrok podstoupili. Obecně je doporučováno chodit přibližně každé 4 měsíce.
Stinné stránky traptoxu
Traptox má ale i stinné stránky. Jednou z nich je, že ne vždy budou výsledky viditelné. Je důležité ponechat zákrok na profesionálech, jako jsou dermatologové nebo plastičtí chirurgové, kteří vědí, co a hlavně jak dělají. Při nesprávné aplikaci se může stát, že neurotoxin není vpraven až do svalu, nýbrž do tuku. To má poté za následek to, že se vlastně nestane vůbec nic.Další věcí, která se může stát po nesprávné aplikaci, jsou nesymetrická ramena, která vyžadují další úpravy. Dalším rizikem je omezení síly svalu. To, že trapézový sval ochabne, může mít v budoucnu vliv na jeho funkci, a tím je myšlena hlavně síla svalu například při zvedání různých těžkých věcí. Pokud nepoužíváte své svaly, tak je ztratíte. Při jednom vyzkoušení procedury vás to samozřejmě nepotká, ale může při opakovaném docházení. Vzhledem k poměrně velkému zásahu do ramen je zde i možnost bez neurotoxinu. Ke snížení napětí a bolesti svalu můžete dojít například s pomocí různých masážních zařízení (masážní pistole, pěnové válce a mnoho dalších), protahováním svalů na ramenou a cíleného posilování zádových svalů. Napomůžete tak uvolnění svalu a tím vám bude připadat krk užší a ramena snížená. Přesně jako Barbie!
Zdroj: Healthline, Health.com