Žádná křeč

Křečové žíly. Že se vás tenhle problém netýká a že se jím budete zabývat nejdřív za dvacet let? Není vůbec od věci pořádně si prohlédnout nohy už teď. Objevila jste jen pár nevinných fialových žilek? Přesně ty bývají prvním příznakem toho, že něco není tak, jak by mělo být – a že ’máte zaděláno‘ na křečové žíly. A ty neznamenají jenom estetický, ale také zdravotní problém. Jak zabránit jejich vzniku a jak se včas zbavit těch, které už máte?

Co jsou to křečové žíly?
Varixům se začalo říkat křečové žíly podle jednoho z příznaků tohoto onemocnění – křečí v nohou. Viníka nepřirozeného zkroucení žíly je ale třeba hledat jinde: nemocná žilní stěna se pod tlakem krve ’nafukuje‘, rozšiřuje a prodlužuje. Krev, která by správně měla proudit ve směru od kotníků k srdci a z povrchových žil do hluboko uložených, se ve vzniklých ’vacích‘ začne zpomalovat, zastavovat anebo se dokonce vrací. Výsledek? V lehčích případech svědění, pálení a mravenčení, v těžších potom silné bolesti nohou, natékání, křeče nebo dokonce záněty žil.

Vytáhněte do boje!
Varixy, které vám už stihly ’ozdobit‘ nohy, bohužel nezmizí po žádných pilulkách ani zázračných mastech. Jediným skutečně účinným řešením je uzavření přívodu krve do nemocné žíly (provádí se několika různými metodami, které si vzájemně nekonkurují, ale naopak se doplňují). Předpokladem úspěšné léčby je důkladné ultrazvukové vyšetření. To lékaři podá pravdivý obraz o stavu žil, o rozsahu, velikosti a stupni jejich postižení. I drobné fialové žilky na lýtku totiž mohou mít původ daleko hlouběji a v takovém případě kosmetické ošetření problém nevyřeší. Pokud se totiž neodstraní pravá příčina potíží, budou se časem vracet.

Co vás tedy čeká? Pryč jsou doby, kdy jedinou možností, jak se křečových žil zbavit, bylo jejich vytržení z nohy, jež obnášelo týdenní hospitalizaci a šestitýdenní pracovní neschopnost. Moderní, takzvané miniinvazivní metody vás fialových ’klikatin‘ zbaví ambulantně, bezbolestně, bez jizev a jsou téměř bezrizikové. Abyste si udělala obrázek, předkládáme vám přehled čtyř z nich; jaká je pro vás konkrétně nejvhodnější, samozřejmě nejlépe rozhodnou odborníci na pracovištích cévní chirurgie či na specializovaných klinikách.

Sklerotizace
Při sklerotizaci je do žíly injekcí vpravena látka, díky níž se žíla uzavře. Cévka se pak sama vstřebá přirozeným hojivým procesem. Po zákroku musí být noha na několik dnů až týdnů zabandážována. Estetické výsledky metody jsou velmi dobré; jen v malém procentu případů se v místě zákroku objevují na kůži drobné flíčky a pruhy zbarvené pigmentací.

Cena: V řádu stovek korun za každou sklerotizovanou žilku.

Kde: Tato metoda se používá běžně v nemocnicích i na soukromých klinikách.

Pro koho se hodí: Sklerotizace je vhodná spíše jako doplnění chirurgických zákroků nebo k odstranění drobnějších rozšířených žilek.

Laserová terapie
Principem je krátkodobé, ale intenzivní působení koncentrovaného světelného záření. Paprsek naruší žilku, a ta se poté sama vstřebá. Nejčastěji se tato kosmetická metoda používá u žilek s nejmenším průměrem – tam má také největší efekt. Po laserové terapii mohou na kůži několik dnů po zákroku zůstat červené skvrnky, ale ty dříve nebo později zmizí.

Cena:V řádu tisíců korun.

Kde: Provádí se na řadě pracovišť, kde mají k dispozici potřebný laserový přístroj, například v Laserovém a kosmetickém centru Esthé (Kolowratský palác, Na Příkopě 17, Praha 1, tel. 224 232 746); v Laserovém centru Asklepion (Ke Karlovu 13, Praha 2, tel. 224 923 713); v Laserovém léčebném centru (Litovelská 26, Olomouc-Město, tel. 585 423 411).

Pro koho se hodí: Zákrok vhodný zejména pro kosmetické účely nebo jako doplněk chirurgického odstranění křečových žil.

Chirurgická metoda CHIVA
Během jediného dne vás přijmou na kliniku, vyšetří, operují a zase propustí domů. Žíly nejsou z nohy kompletně odstraňovány, ale podvazovány a zkracovány nepatrnými řezy (o délce dvou až tří milimetrů). Cílem je uzavřít zpětný proud krve, a zmírnit tak tlak na stěny nemocné žíly. Lékař nejdřív najde ty správné body, v nichž se má žíla ošetřit; k tomu mu slouží na milimetr přesný duplexní barevný ultrazvuk. Ten chirurgovi poskytne dvojrozměrný obraz toho, jak na tom daná žíla je a jak funguje.

Komplexním řešením je kombinovaný způsob léčby vycházející z metody CHIVA (čti ’šiva‘). Základem je operace, doplněná skleroterapií a poté laserovou léčbou. Operace trvá přibližně dvě hodiny a provádí se v šetrné anestezii. Pak vám nohu zabandážují a propustí vás domů. Po zákroku se už můžete normálně pohybovat, jenom byste se samozřejmě neměla nějak extrémně namáhat. Drobné jizvy a vpichy se postupně ztrácejí; druhou nohu je možno operovat po čtrnácti dnech.

Cena: Za kombinovaný zákrok zaplatíte 5000 až 15 000 Kč, záleží na náročnosti.

Kde: Na Klinice jednodenní chirurgie, Mezibranská 17, Praha 1, tel. 222 210 314, www.zilniklinika.cz

Pro koho se hodí: Pro všechny, koho trápí křečové žíly. Dokáže si poradit s lehkými, ale i s nejzávažnějšími případy.

Ambulantní kosmetická flebektomie
Tato metoda odstraňování křečových žil byla popsána už padesát let před Kristem. Lékař neřeže ani nešije; varixy odstraňuje speciálním háčkem prostřednictvím drobných vpichů. Předpokladem úspěchu je důkladné vyšetření žil zmíněným ultrazvukem, díky němuž lékař vidí dvojrozměrně stav žil, jejich umístění a větvení. Zásah je prováděn ambulantně a jen v lokální anestezii. Hned po zákroku, který podle náročnosti může trvat dvě, ale i osm hodin, vám zabandážují nohy a můžete směle vyrazit domů. Nečeká vás ale žádné lenošení na lůžku! Po zákroku musíte asi měsíc dodržovat takzvaný pohybový program. Ten předpokládá čtyři až pět hodin chůze (naštěstí rozložených do celého dne).

Cena: Podle náročnosti zákroku – mezi 3000 a 17 000 Kč.

Kde: Soukromá ordinace pro onemocnění žil dolních končetin (Holečkova 70, Praha 5, tel. 257 323 693, www.flebologie.cz)

Pro koho se hodí: Pro kohokoli, kdo má problém s křečovými žilami.

Čím dříve, tím lépe
Našla jste si na lýtkách podezřelé žilky, ale nemáte zrovna dvakrát chuť podstupovat chirurgický zákrok? Překonat obavy je záhodno hlavně ze zdravotních důvodů. Když se rozhodnete nevítaných ’ozdob‘ zbavit, prospějete samozřejmě hlavně žilnímu systému. Krevní proudění zpátky k srdci se znovu zrychlí, v nohou se přestanou hromadit neokysličené zplodiny látkové přeměny, takže bolesti a únava rázem zmizí. Můžete sportovat podle libosti a hrdě vystavit své hezké nohy sluníčku!

Bohužel, přestože jsou možnosti léčby křečových žil rozsáhlé, genetické dispozice vás nikdo zbavit nemůže a křečová žíla se může po čase lstivě objevit i na jiném místě. Nečekejte, až nabude nehezkých rozměrů. Čím dříve svůj problém začnete řešit, tím jednodušší to bude úkol.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24