Ať už si užíváte na večírcích, nebo se do noci učíte a vysedáváte nad skripty, můžete se dočkat nepříjemných výsledků, které byste možná nečekala. Kromě únavy z nevyspání a narušeného biorytmu může mít totiž nedostatek spánku i dlouhodobější následky. A to nejen na krásu a zdraví, ale i na délku života.
Věděla jste, že pleť se nejlépe regeneruje během nočního odpočinku? Tou dobou se také nejlépe vstřebávají všemožná séra, a právě proto vznikly noční krémy, které se dostávají i do hlubších vrstev kůže. Tam ji napínají, obnovují, omlazují a zkrášlují vás.
Pokud prožíváte dlouhodobý spánkový deficit, zvyšuje se riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky, srdečního infarktu, mrtvice, ale také obezity a depresí. Jestli například vaše spánková nevyrovnanost trvá šest měsíců, zvyšuje se u vás riziko vzniku deprese desetkrát, pokud by to trvalo déle než rok, je riziko oproti zdravé populaci až sedmnáctinásobné.
Ale funguje to i naopak – nespavost a časté probouzení velmi brzy ráno je jedním z průvodních znaků deprese. Takže pokud se cítíte skleslá a budíte se opakovaně třeba v pět hodin ráno s úzkostnými pocity bez zřejmé příčiny, dejte si pozor, může jít o počínající depresi. Podle odborníků je optimální délka spánku šest až osm hodin, je to ale velmi individuální. Důležité je budit se s pocitem uspokojení z dobrého spánku.
Jak se dobře vyspat?
Máte-li se spánkem problémy, zkuste se víc zaměřit na dodržování pravidelného režimu – vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu ve všední dny i o víkendu, ráno si zacvičit, večer se nepřejídat a nepít kávu a alkohol. Odborníci také doporučují nedívat se v posteli na televizi, natož si tam brát pracovní notebook! V posteli zkrátka jen spěte nebo se milujte…