Mnohá desetiletí pilates hrálo druhé housle. Respektive se pravidelně umisťovalo na druhé příčce popularity hned po oblíbené józe. Tomu je však konec, nedávný průzkum ve Velké Británii zjistil, že 70 % milovníků cvičení by místo jógy zvolilo pilates. Vyhledávání pilates zároveň na internetu meziročně vzrostlo o 124 %. Jak je to možné?
Opravárna těla
Cvičení pilates ve dvacátých letech 20. století vymyslel německý gymnasta a tanečník Joseph Hubertus Pilates, který byl zároveň vášnivým truhlářem. Jako dítě trpěl astmatem a křivicí a tak po celý život vytrvale pracoval na svém zdraví. Nakonec vytvořil program, který původně nazýval jako „kontrologie“. Ta měla přes ovládnutí těla přinést úplné ovládnutí mysli. Respektive vylepšit svalové dysbalance či atrofie, odstranit bolest, urychlit rekonvalescenci, vylepšit koordinaci nebo snížit nadváhu. V roce 1923 po přesunutí do New Yorku Pilates otevřel své první studio, kde se cvičily nejen cviky na podložce, ale také na speciálních strojích neboli reformerech. Jejich předchůdce Pilates zkonstruoval z lůžek a ostatních kusů nábytku. Cvičení na těchto strojích umožňuje správné provádění jednotlivých cviků a urychluje zlepšení celkové kondice. Své o tom ví například herečka Jennifer Lawrence, podnikatelka Kylie Jenner nebo Catherine Zeta-Jones, jimž cvičení pilates pomohlo po porodu dostat se zpátky do formy. Milují ho ostatně i Hailey Bieber, Naomi Campbell nebo Jennifer Aniston. Ruku na srdce, kdo by nechtěl mít postavu jako kdokoliv z tohoto trojlístku?
Kam za pilates vyrazit?
Oblíbený citát: Po deseti lekcích pocítíte rozdíl, po dvaceti uvidíte rozdíl a po třiceti budete mít zcela nové tělo, zbývá už jen uvést do praxe. V Praze rozhodně vyzkoušejte legendární Simply pilates na Malostranském nábřeží, kde během cvičení můžete (pokud NÁHODOU stíháte) pozorovat Národní divadlo, smíchovské More than Pilates, jež vám Pilatesovu metodu neprve pečlivě vysvětlí během dvou individuálních zkušebních lekcí a mnoho dalších skvělých studií.
Ve světě největší lahůdku představuje londýnské Nobu Pilates, které sídlí nad stejnojmenným luxusním hotelem. Exkluzivní klub nabízí skupinovou lekci za 37 liber (v přepočtu 1155 Kč). Pro porovnání, v Česku jejich cena začíná na 700 Kč. Vyzkoušet můžete i pilates na podložce, které obvykle stojí zhruba polovinu a přispívá k demokratizaci tohoto cvičení. Pokud máte raději domácí prostředí, vystačíte si s platformami pro cvičení doma. Ať už je to Peloton nebo například The Pilates Class, ke kterým už potřebujete jen podložku. Frame Fitness dokonce nabízí jednoduché domácí reformery (za necelé 4 tisíce dolarů), ke kterým ještě každý měsíc platíte členství stejně jako v případě Netflixu. Tentokrát místo filmů čekejte cvičební lekce, pravidelný příděl endorfinů, dlouhé štíhlé svaly a hlavně dobrou kondicí. Což je v 21. století komodita, která si rozhodně zaslouží vaši pravidelnou investici.
Zdroj: ELLE.com