Proces fermentace se v oblasti kosmetiky objevuje čím dál tím častěji. Fermentované složky najdeme v průkopnické korejské kosmetice (ještě aby ne, když se Korea pyšní zdravou pochoutkou kimchi z kvašené zeleniny), ale například i u luxusního brandu La Mer. Ten sílu své zázračné složky Miracle Broth, jež je součástí všech jeho produktů, postavil právě na fermentovaných mořských řasách. Až čtyři měsíce se společně s dalšími ingrediencemi za pomoci slunečního světla a vibrujících měděných desek nechávají kvasit až do výsledného zázraku, který pokožce navrací seberegenerační schopnosti a pomáhá obnovovat kožní buňky.
K čemu je však zmiňovaná fermentace dobrá?
Podle farmaceutky Lucie Havlíkové z pražského premium concept storu Pure District bychom měli začít u velikosti účinných látek přírodní kosmetiky. „Ty jsou tak velké, že prakticky nemají šanci proniknout ochrannou kožní bariérou a vesměs zůstávají na povrchu. Proto se hledají různé způsoby, jak dostat tyto velké molekuly dovnitř pokožky,” říká. Jedním ze způsobů je právě fermentace, proces dlouhodobě známý z potravinářství.
„K určitým rostlinným extraktům se přidá konkrétní mikroorganismus, jako je např. laktobacil, který funguje jako „střihoruký Edvard“. Tím dojde ke zmenšení původně velké účinné látky na malou, jejíž molekuly již ochrannou bariérou prostoupí do hloubky,” vysvětluje odbornice. Výhodou takto zpracované přírodní kosmetiky je její vysoká funkčnost. „Při používání péče s chemickými účinnými látkami po čase dochází k tomu že tyto látky postupně pleť „unaví“ a ta již nereaguje na jejich na další používání a kosmetika pak ztrácí svoji účinnost,” dodává Havlíková. Doporučuje korejskou kosmetiku Whamisa, jež prochází patentovanou fermentací a neobsahuje žádnou vodu, která by vysušovala pleť a přispívala k množení bakterií.