Co je Blue Beauty?
Věděli jste, že do našeho oceánu je vyklopen kamion plný plastového odpadu každou jednu minutu? Podle WWF se toto množství rovná ročně 8 milionům umělé hmoty, a to má samozřejmě nesmírný vliv na život pod hladinou. Blue Beauty má na rozdíl třeba od Green Beauty jeden jasný cíl... Jeho zakladatelka Jeannie Jarnot vysvětluje, že mnoho lidí vidí modrou barvu jako ocean-friendly. Toto hnutí tak dbá na to, aby byly kosmetické produkty bezpečné pro životní prostředí, chce minimalizovat uhlíkovou stopu, a hlavně hledá způsoby, jak škody napáchané na našich oceánech zvrátit a limitovat plastový odpad, který produkujeme. Stejně tak chce ochránit naše vodní království například před škodlivými chemikáliemi obsaženými v kosmetických výrobcích jako jsou produkty s SPF.
„Každý rok se globálně vyrobí více než 120 miliard kusů kosmetických obalů, z nichž mnoho není recyklovatelných,“ vysvětluje Paula Chin, specialistka na udržitelné materiály ve WWF-UK. “Naším cílem nutně není přecházet na alternativní způsoby balení, ale spíše identifikovat výrobky, které mají lze opakovaně naplnit či použít jejich obal k jinému účelu."
Jaký je rozdíl mezi Green Beauty a Blue Beauty?
Na rozdíl od zelené krásy, ta modrá není jen o užívání čistých surovin z udržitelných zdrojů. V centru jejího hledáčku jsou především obaly, které ovlivňují mořský život, plýtvání vodou apod. Nicméně oba tyto směry hrají klíčovou roli v boji proti ztrátám přírodního dědictví a v případě problému klimatických změn. A co clean beauty? Ta je především zaměřena na netoxickou krásu a naturální zdroje.
Jaký dopad mají naše kosmetické výrobky na život v oceánech?
Je až děsivé, když si uvědomíme, že do roku 2050 bude v našich oceánech více plastů než ryb. Z toho vyplývá, že se něco nutně musí změnit. Paula Chin věří, že “plastová kontaminace” je nejviditelnějším znakem ekologické krize, které čelíme. Osm milionů plastů je vyhozeno do oceánu a zde zabíjí divoké druhy od turistických pláží až po mrazivou Antarktidu. Je třeba popisovat tento dopad blíže? “Podniky, vlády i jednotlivci musí hrát svou roli při odstraňování zbytečných plastů na jedno použití z našich životů tím, že budou využívat přírodní zdroje efektivněji a zodpovědněji. Recyklace a opětovné použití je odpovědí,” věří Chin.
Jednou z největších hrozeb pro korálové útesy je pak opalovací krém. I když nás chrání, jiné zabíjí. Některé státy, jako Havaj, ho dokonce již zakazují, pokud obsahuje látky jako oxybenzon či oktinoxát.
A kde můžete začít se změnou vy? Zajímejte se o to, co obsahují vaše oblíbené krémy, zjistěte, zda značka nabízí refill a pokud si nevíte rady, je na čase být kreativní. Proč nezměnit kelímek od masky na květináč?