Dior navazuje na svou dlouhodobou tendenci vyzdvihovat sílu žen a snahu podporovat je v různých polích působnosti. Tentokrát se spojuje s dvanácti umělkyněmi současnosti, múzami a hybatelkami uměleckých scén celého světa. Tato zvučná jména propůjčují parfému Miss Dior svou uměleckou vizi a proměňují jej ve dvanáct různých uměleckých objektů. Ty byly v rámci krátké výstavy Miss Dior Exhibition vystaveny v útrobách starobylého zámku v srdci francouzské Provence.
Skleněný flakón zdobený mašlí, ve kterém se ukrývá vůně, vybízí k naskytnutí příležitostí vnímat jej z tolika různých úhlů a pokaždé jinak. Vždyť vůně, to je něco, co každý cítí, ale v každém vyvolává jiné pocity, s kůží každého nositele se snoubí docela odlišně a z tak konkrétního objektu, jako je flakón s parfémem uvnitř, se stává něco docela individuálního. A právě svůj individuální pohled představilo oněch dvanáct umělkyň. Jak se úkolu některé z nich zhostily?
Sabine Marcelis
Při vstupu do zámku mohl návštěvníky upoutat objekt přední současné umělkyně Sabine Marcelis. Za použití pryskyřice, materiálu, který se prolíná celou tvorbou designérky, se Sabine zaměřila především na stuhu, která flakón Miss Dior zdobí, a nechala ji levitovat v prostoru. Návštěvníky vybízí ke zvídavosti. „Jak asi objekt může takto balancovat? Jak vlastně byl vytvořen?" ptá se.
Haruka Kojin
Japonská umělkyně vnímá parfém Miss Dior jako dokonalou symbiózu lidského světa a přírody. Parfém je pro ni něčím, co je velice blízké přírodě, ač vytvořeno rukama člověka, který jednotlivé složky přírody poskládal do dokonalého celku. Pro vytvoření objektu použila květiny, které jsou nejdůležitější součástí parfému Miss Dior, rozdělila je na drobné plátky a vrstvením a překládáním jednotlivých dílků vytvořila jakousi imaginární krajinu spojující právě prvky přírody a lidské zručnosti.
Marcella Barceló
Parfém Miss Dior v umělkyni španělského původu probouzí vzpomínky na dospívání a nekonečné prázdniny, dnes už velice snovou realitu, do které se vrací ve své tvorbě opakovaně, a to zejména skrze výjevy z knihy Lewise Carolla. Alenka v říši divů. I její objekt znázorňuje dívenku stojící uprostřed pole plného roztodivných květin uzavřené ve vakuu flakónu.
Mimosa Echard
Mimosa Echard, francouzská umělkyně balancující na pomezí několika žánrů, spojuje ve své tvorbě aspekty ze vzdálených světů. Proto pro výstavu vznikla série tří objektů, v jejichž těle jsou zataveny různé předměty organického, syntetického i technického původu.
Morgane Tschiember
Morgane při vytváření objektu zkoumala vztah mezi femininní a maskulinní tváří parfému. Spatřuje v něm totiž kontrast mezi sladkou vůní ukrytou uvnitř poněkud maskulinního, skleněného flakónu. Výsledkem myšlenkového procesu jsou foukané skleněné předmět ve tvaru kamene, na kterých je parfém usazen a symbolizuje tekoucí řeku.
Ingrid Donat
Odvaha, křehkost, síla i jemnost. Ty francouzská umělkyně přetavila v bronzovou skříňku ve tvaru flakónu, zvenčí obrněnou pevnou schránkou, uvnitř jemnou, v barvě růžové. Právě kontrasty se staly hlavním motivem jejího projektu – spatřujíc ženu silnou i zranitelnou zároveň. Její objekt připomíná až šperk.
Daishi Luo
Hlavní inspirací bylo ztělesnění ženské síly, touha po seberealizaci ženy té doby a odvaha sestry Christiana Diora, Catherine. Čínská umělkyně Daishi Luo si pohrávala s opaky a kontrasty, které daly vzniknout soše z pevného kovu a jemných růžových sklíček, která vytvářejí mechanický rozpixelovaný obraz proměňující se do létajících ptáků symbolizujících svobodu.
Bethan Laura Wood
I Bethan Laura Wood se nechala vést protiklady a kontrasty, které vůně Miss Dior nabízí. Britská designérka svůj objekt z kovu ozdobila ručně vytvářenými skleněnými květy s okvětními lístky různých barev a tvarů, které kovovou konstrukci obrůstají.
Pia Maria Raeder
Vznášející se skulptura připomínající ikonické siluety šatů, kterými se Christian Dior zapsal do historie. Německá sochařka ji vytvořila za použití technik, které sama ve své tvorbě využívá. Aplikujíc své tvůrčí postupy na Diorovu vizi, rozvedla tak umělecký dialog se zakladatelem domu.
Výstava však není to jediné, co je u parfumérské sekce Dior nového. Zároveň Christian Dior Parfums oznámilo jmenování Francise Kurkdjiana do role kreativního ředitele. Ano, to je ten, kdo koná pod značkou Maison Francis Kurkdjian a jehož parfémy jsou jedněmi z nejvyhledávanějších parfémů současnosti. Vzpomeňte si jen na to, jakou omamnou vůní voní parfém Baccarat... Můžeme se těšit na podobně nezapomenutelné vůně, které od Francise Kurkdjiana známe, i pod křídly Dior?