Pražská gastro scéna se pomalu, ale neochvějně otáčí směrem k ohledům na planetu a my z toho máme velkou radost. Nemohli jsme si proto nechat ujít návštěvu podniku, který se v březnu otevřel v srdci města, ve Florentinu. Slibuje neformální přátelskou atmosféru, inovativní technologické prvky a hlavně netradiční pojetí udržitelného stravování – a příslib plní způsobem, který vás bude bavit. Všechno je místní, zdravé a hlavně to skvěle chutná. Šéfkuchařka Miluše Mako exkluzivně pro ELLE vykouzlila recept na karotkové kroketky, na které budete s láskou vzpomínat ještě dlouho po posledním soustu, ale stejně chuťově dokonalá je nabídka v bistru, která se každý týden mění. Miluše totiž věří, že jíst zdravě, lokálně a s ohledem na přírodu neznamená menší gastronomický zážitek, právě naopak.
Jejímu menu kralují domácí výrobky – sami si tu nakládají zeleninu, připravují těstoviny, pečou dezerty i slané pečivo. Přímo v bistru si také pěstují saláty a bylinky ve velké hydroponické farmě, takže celoroční přísun čerstvých surovin bez postřiků a zbytečné logistiky je zajištěn! Farma ale není jedinou technologickou vychytávkou. Pokojovky se v Green Table zalévají vyčištěnou vodou z kuchyně a rostou ze substrátu obsahujícího kal z čistíren odpadních vod. Vzduch se čistí přes ekologické filtry a biodynamické osvětlení reaguje na počasí, které panuje za okny.
Když se občerstvíte dosyta, zkoukněte, jestli se v přilehlém coworkingu nekoná nějaká zajímavá akce. Primárně je prostor sice určený zaměstnancům Veolie, ale pořádají tu i přednášky, kurzy a workshopy na téma udržitelnost. Dozvíte se něco nového a třeba potkáte podobně naladěné lidi, kterým není lhostejná budoucnost.
Suroviny na krokety
250 g mrkve
200 g blaťáckého zlata
1 vejce z louky
sůl
bílý pepř
2 lžičky lahůdkového droždí
50 g ovesné bezlepkové mouky
špetka muškátového oříšku
1 menší svazek petrželky
máslo na opékání
Postup
Mrkev oloupeme a nastrouháme najemno, blaťácké zlato nastrouháme stejně a vše dáme do větší misky, aby se nám směs lépe míchala. Přidáme vejce z louky, sůl, bílý pepř, lahůdkové droždí, špetku muškátového oříšku a nasekanou petrželku. Vše promícháme a lehce zahustíme ovesnou moukou. Ze směsi tvarujeme malé válečky. Pokud se nám směs lepí na ruce, je dobré si je navlhčit pokaždé, když tvarujeme kroketku. Kroketky opékáme pomalu na másle dozlatova a ihned podáváme.
Grenaille z trouby
600 g brambor grenaille
3 větvičky tymiánu
1 větvička rozmarýnu
pár kapek olivového oleje
hrubozrnná sůl
Postup
Brambory omyjte a lehce osušte. Dejte je na malý plech, pokapte olivovým olejem a lehce osolte. Nasekejte tymián a rozmarýn najemno, bez tvrdých částí. Předehřejte si troubu na 250 °C a dejte brambory péct. (Pokud neseženete grenaille, vyberte v obchodě menší, stejně velké brambory.) Pečte dozlatova.
Koprová majonéza z lilku
2 větší lilky
sůl kala namak
olivový olej
šťáva z jednoho citronu
4 lžičky agáve sirupu
Postup
Lilky rozpulte podélně a dejte pokapané olivovým olejem péct do trouby na 20 minut při teplotě 200 °C. Lilky nechte vychladnout a dejte je na kousky do mixéru, zakápněte citronovou šťávou a dosolte solí kala namak, která jim dodá výraznou žloutkovou chuť. Lehce doslaďte agáve sirupem a rozmixujte dohladka. Majonézu před podáváním vychlaďte v lednici.
ELLE Menu podáváme i v tištěném vydání ELLE. V tom aktuálním najdete nejnovější. Ještě svůj výtisk nemáte? Objednat si ho můžete pohodlně až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.
Zdroj: ELLE