Základem dobře fungujícího podniku je jeho zajímavé umístění. To se Miroslavu Sládkovi, Lukáši Otevřelovi a Stanislavu Majerovi, kteří stojí za projektem Národní sauna, povedlo. Nevěděli jste, že v Národním divadle je sauna? My také ne. Doposud tam totiž fungovala pouze pro zaměstnance divadla. Když se tři kamarádi dozvěděli o výběrovém řízení na její provoz, neváhali ani minutu a následující měsíc už přebírali klíče.
Už jen se dostat k cíli je pro návštěvníka zážitek. Poté co projdete vrátnicí provozní budovy naproti Nové scéně, kde se čas zastavil v 80. letech, musíte vyjet do posledního, 5. patra. V cestě pokračujete na malé schodiště a dejte pozor, abyste se neztratili ve spletitých útrobách budovy, jež lákají k průzkumu. Pak už vás dělí pouze úzká ulička od velkorysých vnitřních prostor o rozloze téměř 250 metrů čtverečních. Vyčkejte a zplna hrdla se nadechněte, pravé mistrovství brutalistní architektury se totiž skrývá uvnitř.
Interiéry všech objektů dostavby Národního divadla spojuje jednotné grafické řešení orientačního systému a piktogramů. Dalším sjednocujícím prvkem objektů je vnitřní vybavení od kování dveří po nerezová madla.
Polovina věcí již zmizela a na té druhé se podepsal zub času. Ale plášť budovy tvořený bronzově zbarvenými skleněnými plochami osázenými do tmavě eloxovaných profilů, jež formují výhled z oken, dřevěné obklady na stropě a stěnách a hlavně původní osvětlení dokážou navodit futuristickou atmosféru a dodávají místu jedinečný genius loci.
„Navázali jsme na stávající konstrukci prostoru, některé drobné prvky bylo potřeba jen puristicky očistit či nechat lehce zrestaurovat,“ vysvětluje Lukáš Otevřel. Jednotlivé místnosti na sebe volně navazují a vytvářejí jeden velký otevřený prostor. Kromě samotné sauny zde je poměrně rozsáhlé společné zázemí určené k relaxaci. Původnímu architektonickému základu nebylo třeba nijak konkurovat, jen ho citlivě doplnit kvalitním designem a několika výtvarnými prvky. Jedním z takových příspěvků je velká neonová instalace znaku českého lva od výtvarníka Marka Číhala, jehož umístění dodává sauně symbolickou hodnotu.
„Při zařizování není kam spěchat, nejsme zastánci instantních řešení z velkoobchodů. Spousta dalších detailů bude proto postupně přibývat. Nejzajímavější je stejně neustálý proces hledání a doplňování kvalitního designu,“ dodává Lukáš. Se Standou a Miroslavem se rozhodli, že návrh nové prohřívací místnosti svěří do rukou zkušeného architekta Vítězslava Dandy ze studia Edit Architects. Ten přispěl svým precizním a do detailu promyšleným návrhem, v němž na sebe laťkové obklady vzájemně navazují a strop je profilován tak, že se nad návštěvníkem při relaxaci rozpíná tvar české vlajky. „Jde o to, nevydat se tou nejjednodušší cestou, ale pořádně si ji zkomplikovat, výsledek však stojí rozhodně za to,“ směje se Lukáš při vzpomínce na složitý vznik nové sauny.
V nejvyšším patře budovy obklíčené skleněným pláštěm je zajímavé pozorovat denní proměny světla, jež se velkoryse propisují do odpočíváren. A pokud se díváte ze správného úhlu, otevře se vám i zajímavý pohled na město. Další zpestření zažívají návštěvníci při večerních hodinách, kdy díky synchronizovanému zvukovému systému se starou budovou Národního divadla poslouchají přímý přenos z baletu, činohry či opery přímo při relaxaci v sauně.
Podnik zahájil provoz koncem října a funguje na systém členských karet. Ty mohou návštěvníci využít hned v několika variantách – měsíčního či ročního členství nebo si nabít určitý počet vstupů a využít jej bez časového omezení. Pro více informací navštivte stránky narodnisauna.cz. Ale hlavně zažijte stylový staronový wellness na vlastní kůži.