Surová elegance: Kouzlo betonu v bytě na Letné

V jednom z nejkrásnějších funkcionalistických domů na pražské Letné si architekt Petr Pospíšil před šesti lety koupil byt. Fascinoval ho skeletový konstrukční systém budovy, který zároveň umožňoval dispoziční změny. Většina dobových detailů však padla za oběť předchozí rekonstrukci, proto bylo možné tu současnou pojmout radikálně. Žil v bytě několik let, a když se rozhodl pro přestavbu, vypukl covid. V té době pobýval na chalupě, a tak oslovil bývalou spolužačku, architektku Markétu Bromovou, jejíž práci obdivoval. V roli investora žádal radikální přeměnu několika pokojů v otevřenou dispozici. „Původně jsem chtěla navrhnout i dětský pokoj, více dveří, ale Petr měl jasnou vizi,“ vysvětluje architektka.

Prohlédněte si radikální proměnu bytu na pražské Letné...

Když přicházíme, intuitivně se zastavíme u kuchyňského ostrova. S masivním dřevem zeleného boxu kontrastuje jeho betonová pracovní plocha a obložení z patinovaných mosazných panelů. Díky tmavým odstínům a luxusním materiálům rozhodně nemáte dojem, že stojíte v kuchyni. Připadáte si spíše jako v klubu nebo stylovém baru. V pracovní ploše je důmyslně zakomponována jak digestoř, tak prostupy do sorteru na bioodpad. Zelené vroubkované dveře se dají otevřít a zasunout do hloubky skříní, aby v otevřeném stavu nepřekážely pohybu v kuchyni. Celou plochu lze ale zároveň sjednotit a včetně dřezu zakrýt pomocí dřevěných prkének. Vysoce funkční kuchyň se tak jednoduše promění v kompaktní celek, jež je harmonickou součástí pobytové zóny.

Chytré členění

Ačkoli architektka splnila zadání a dveří i zdí je v bytě opravdu jen nutné minimum, pomocí boxů vkládaných do otevřeného prostoru se jí podařilo jasně rozčlenit jednotlivé místnosti. Díky oknům v protilehlých fasádách, promyšlenému dispozičnímu řešení a využití různých materiálů vznikají v bytě působivé průhledy. Zelený vroubkovaný box vyrobený z masivu je hlavním dělicím prvkem mezi soukromou a pobytovou částí. Skrývá část kuchyně a z opačné strany i šatní skříně. „Investor, který je zároveň architektem, je rozhodně odvážnější. Když jsme s kolegyní navrhly barevný zelený box, umím si představit, že většina klientů by se vyděsila. Báli by se, zda se jim zvolená barva neokouká. Petr do toho ale okamžitě s nadšením šel,“ pochvaluje si Markéta Bromová, pro jejíž práci je typická právě kombinace silných prostorových konceptů, experimentování s materiály i důraz na dokonalý detail.

Mohlo by se vám líbit

Prohlédněte si byt plný melancholických barev v polském Gdaňsku

Polský Gdaňsk se těší oblibě nejen díky Baltskému moři. Návštěvníky láká také architektura, která zde spojuje renesanční prvky s moderní výstavbou. Dnes vás zavedeme do interiéru dokonale zasazeného do kontextu tohoto přímořského města...
elle.cz

Žádné zbytečnosti, vše zcela účelně

Kromě velkého kuchyňského ostrovu a jídelního stolu v prostoru nejsou téměř žádné další odkládací plochy. Petr je totiž naprostý minimalista a tento styl vyznává i jeho přítelkyně Lucie. Výstavku suvenýrů z cest u nich rozhodně nečekejte! Ani žádné zbytečné krámy jako sušák na prádlo… „Dokonale ovládám sušičku, a tak nepotřebuji sušák ani žehličku,“ říká Petr sebevědomě a nabízí nám lekci sušení. Původní postel architektka doplnila o čelo s nikami zavěšené na mohutné komínové těleso. Majitelé se totiž obejdou i bez nočních stolků, kde by bylo možné vršit nepořádek.

Petrovou láskou jsou hory a vlastní několik párů lyží. Dostatek úložných prostor v bytě ale dokáže veškeré sportovní vybavení bez problému pojmout. Právě díky zajímavé barevnosti i texturám použitých materiálů však interiér nepůsobí nudně nebo studeně. Pár obrazů na zdi a knihy v policích k pocitu domova úplně stačí. 

V obytné zóně Markéta navrhla sedačku s televizí. „Takové místo si ale necháváme na důchod,“ směje se Petrova přítelkyně. Zatím je tu jen velký pracovní stůl s počítačem a na odhalených betonových konstrukcích visí pomůcky na cvičení.

O dům dál

Dvojice v bytě prožila dva roky a nyní se vrací do rodné Olomouce. „Nevím, na jak dlouho, a je mi líto nechat to tu zamčené,“ vysvětluje majitel, proč se rozhodl nabídnout byt k prodeji. „Zároveň cítím, že je vše hotovo a já se mohu přesunout k dalším projektům,“ dodává Petr, který se svou firmou Ysad architekti navrhuje, projektuje a staví domy na klíč včetně interiérů. Přílišné lpění na věcech a místech neuznává, posouvá se dál a doufá, že si strohá krása bytu získá podobně minimalisticky naladěného nového majitele.

Zdroj: ELLE Decoration, Wikimedia Commons

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24